W płucach zachodzi niezwykle ważna dla naszego organizmu wymiana gazowa. Powietrze, które do nich trafia jest oczyszczane. Tlen rozprowadzany jest po całym organizmie, zaś dwutlenek węgla usuwany. Aby płuca pracowały sprawnie warto regularnie uprawiać sport. Wysiłek fizyczny sprawia, że zwiększa się pojemność płuc. Co to oznacza? Podczas jednego wdechu do organizmu dostaje się więcej tlenu, a im więcej tego cennego gazu, tym bardziej odżywione są wszystkie komórki w organizmie.
Zobacz film i dowiedz się jak pracują płuca:
Rak płuca – skąd się bierze?
Zmiany nowotworowe w płucach najczęściej pojawiają się u osób, które palą papierosy lub na co dzień stykają się ze szkodliwymi oparami. Niestety wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje, bo rak płuc bardzo długo nie daje żadnych objawów. Te zaczynają się pojawiać dopiero wtedy, gdy choroba jest już mocno zaawansowana.
Do najbardziej charakterystycznych objawów raka płuc należą kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej. Częste jest też krwioplucie. Ze względu na lokalizację ogniska pierwotnego, a także szerzenie się raka na okoliczne tkanki, mogą pojawić się takie oznaki, jak chrypka, bóle klatki piersiowej wynikające np. z nacieczenia opłucnej. Zaniepokoić powinny także bóle kostne, złamania patologiczne, objawy neurologiczne, bóle brzucha, żółtaczka. Mogą one sugerować, że rak zaczął dawać już przerzuty.
Palisz? Badaj się!
Nowotwory to schorzenia, w których leczeniu kluczowy jest czas. Im wcześniej zmiana zostanie wykryta, tym większe są szanse na pokonanie choroby. Dlatego osoby, które palą papierosy lub mają kontakt z toksycznymi substancjami powinny regularnie wykonywać badania kontrolne. Jeszcze do niedawna skierowanie na badanie w poradni pulmonologicznej mógł wystawić jedynie lekarz specjalista. Teraz to ma się zmienić. Zobacz film i dowiedz się kto będzie mógł skorzystać z takich badań:
Jak rozpoznać raka na wczesnym etapie?
U pacjentów z podejrzeniem raka płuc najczęściej wykonuje się badania obrazowe. Niestety wykrywają one tylko stosunkowo duże zmiany, tych małych nie są w stanie wykryć. Aby rozpoznać nowotwór na wczesnym etapie rozwoju wykonuje się zabieg z wykorzystaniem bronchonawigacji. Urządzenie działa podobnie do nawigacji GPS. W oparciu o mapę układu oddechowego przygotowaną na postawie wyniku badania rezonansem magnetycznym, aparat może bardzo precyzyjnie dotrzeć do każdego niepokojącego miejsca w płucach. Jak wygląda takie badanie? Dowiesz się tego z filmu:
Jak wygląda leczenie raka płuc na wczesnym etapie?
Zanim lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu, w pierwszej kolejności zleci wykonanie tomografii komputerowej, wykonanej także po upływie trzech miesięcy od momentu rozpoznania zmiany. Jeśli po tym czasie badana zmiana będzie większa – konieczne może być wykonanie operacji lub wprowadzenie chemioterapii.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o diagnozowaniu i leczeniu raka płuc na wczesnym etapie rozwoju choroby: