Problem smogu powraca każdej zimy jak bumerang. Niestety jak do tej pory nie udało się skutecznie wyeliminować problemu zanieczyszczonego powietrza. Co to oznacza dla nas?
Smog składa się z pyłów zawieszonych w powietrzu: PM10 i PM2,5. Cząstki PM10 osiadają w płucach, natomiast mniejsze, czyli PM2,5, przedostają się z pęcherzyków płucnych do krwiobiegu. Pyły zawierają benzo[a]piren, metale ciężkie, dioksyny i furany. Ich nagromadzenie w płucach może powodować kaszel, zadyszkę, astmę, problemy z oddychaniem i z układem oddechowym, wpływać na choroby serca i płuc (POCHP i nowotwory). Oddychanie smogiem bywa porównywane do palenia papierosów.
Statystycznie każdy mieszkaniec Krakowa, Łodzi i Katowic, który przebywa na dworze przynajmniej 2 godziny dziennie "wypala" 5 papierosów dziennie. Mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Poznania i Szczecina wdychając smog "palą" 2 papierosy dziennie. Obserwuje się podobne choroby u osób palących oraz u mieszkańców zanieczyszczonych miast. Szczególnie narażone na toksyczne działanie pyłów są dzieci i kobiety w ciąży. Warto zatem zainwestować w maskę.
Maska antysmogowa
Dobra maska antysmogowa nie będzie tania. Powinna mieć wymienny filtr, być często czyszczona i użytkowana zgodnie z instrukcją obsługi. W masce możemy mieć problemy z oddychaniem - w końcu jej zadaniem jest filtrowanie powietrza, więc oddycha się ciężej, ale przynajmniej czystym powietrzem. Maska antysmogowa powinna filtrować pyły PM10 oraz PM2,5, gdyż to te drugie są niebezpieczniejsze dla zdrowia.
Jak ustrzec się przed smogiem?
Najlepiej pozostać w domu, w którym hodujemy rośliny oczyszczające powietrze. A jeśli już musimy wyjść, to unikajmy ruchliwych ulic, godzin szczytu, oddychajmy przez nos (naturalny filtr powietrza), pijmy dużo wody (część zanieczyszczeń osadzi się na wilgotnych ścianach gardła i nie przedostanie się do płuc) i nie uchylajmy okien, kiedy poziom zanieczyszczeń powietrza jest wysoki.
Zobacz: Jak chronić dziecko przed smogiem? 10 rad
Poziom zanieczyszczeń powietrza sprawdzicie: