Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy guma do żucia może pomóc w odchudzaniu? 
menu
Polub nas na Facebooku

Czy guma do żucia może pomóc w odchudzaniu? 

Getty Images/ Jerome Tisne

Jej głównym zadaniem jest odświeżenie oddechu. Niemniej jednak są i tacy, którzy w żuciu gumy doszukują się również innych funkcji. Czy prawdą jest, że czynność ta wspomaga odchudzanie? Postanowiliśmy wziąć ten temat pod lupę. 

Ludzie dzielą się na tych, którzy nie wyobrażają sobie nie żuć gumy po posiłku i takich, którzy niechętnie sięgają po tego typu produkty. Jednak niezależnie od tego, do której grupy możesz siebie zaliczyć, warto wiedzieć, że odświeżenie oddechu to nie jedyne, co gwarantuje spożywanie tego artykułu spożywczego.

Przeczytaj też: Jak zacząć odchudzanie? Zasady skutecznej diety i ćwiczeń

Czy żucie gumy wspomaga odchudzanie?

Odpowiedź na to pytanie może brzmieć twierdząco. Dlaczego? Istnieją badania, które sugerują, że żucie gumy pomiędzy posiłkami pomaga zmniejszyć głód i przede wszystkim likwidować apetyt na słodkie czy słone przekąski. A dzieje się tak, ponieważ podczas wykonywania tej czynności uwalniane są hormony jelitowe. Dodajmy, że respondenci, którzy żuli gumę przez pół godziny po posiłku, dłużej deklarowali uczucie sytości, aniżeli osoby, które nie sięgnęły po ten produkt. Niestety jednak ze wspomnianego badania wynikało też, że guma zmniejszała ochotę na owoce, co może świadczyć o tym, że ogólnie obniża nie tylko apetyt, ale też jakość diety. Autorzy badania zaznaczali jednak, że nie na wszystkich jednakowo działa żucie gumy, w związku z czym nie powinno się jej traktować jako skuteczny sposób na obniżanie łaknienia.

Warto też wiedzieć, że nie jest to jedyne badanie, które potwierdzało, że żucie gumy może mieć wpływ na zrzucanie zbędnych kilogramów. Inne eksperymenty z gumą w roli głównej pokazują, że spożywanie jej między posiłkami powoduje jedzenie mniejszych dawek kalorii. W jednym z badań uczestnicy, którzy żuli gumę między śniadaniem a lunchem, nie tylko czuli się mniej głodni między posiłkami, ale także jedli około 68 mniej kalorii (to tyle ile ma na przykład mały kawałek owocu czy dwie łyżeczki masła orzechowego) w porze lunchu niż ci, którzy sięgali po ten produkt. Podobnie testy pokazują też, że guma do żucia po posiłku może sprawić, że zje się do 10% mniejszą porcję przekąski, a do tego 3 godziny później, niż gdyby nie żuć żadnej gumy.

Dodajmy jeszcze, że wykonano również badania, które potwierdzają, że żując gumę przed i po śniadaniu, respondenci spalali około 3-5 procent więcej kalorii w ciągu 3 godzin po posiłku w porównaniu z osobami, które w ogóle nie spożywały tego rodzaju produktu.

I choć wyniki tych badań wyglądają obiecująco, ostatecznie warto pamiętać, że mowa tutaj o niecałych 100 kaloriach, co w perspektywie dziennego jadłospisu nie daje dużej obniżki. 

Przeczytaj też: Jakie błędy popełniamy przy odchudzaniu? Sprawdź, co mówi dietetyk

Żucie gumy - negatywne skutki 

Czy warto więc żuć gumę walcząc o szczuplejszą sylwetkę? Cóż, nie zaszkodzi wypróbować tego sposobu na własnej skórze. Pamiętaj jednak, by zachować umiar. Zbyt duże ilości gumy mogą powodować biegunki, zaburzenia stawu żuchwowego, a także... uszkadzać zęby. 

Zobacz też fakty i mity o gumie do żucia. 

Źródło: x-news


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?