Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy godzina, o której jemy obiad ma znaczenie? Badacze nie mają wątpliwości!
menu
Polub nas na Facebooku

Czy godzina, o której jemy obiad ma znaczenie? Badacze nie mają wątpliwości!

Rodzina, która je posiłek

Fot: 10'000 Hours / gettyimages.com

Czy pora, o której jemy obiad ma znaczenie? Okazuje się, że tak! Najnowsze badania pokazują, że to, o której zasiadamy do stołu ma bezpośredni wpływ na masę ciała oraz stężenie glukozy we krwi. Jak to możliwe?

Pierwszy posiłek w ciągu dnia powinniśmy zjeść najpóźniej godzinę po przebudzeniu. Dzięki temu unikniemy gwałtownego skoku glukozy. A co kolejnymi posiłkami? Z niewielkiego badania opublikowanego w magazynie Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism wynika, że osoby, które późno jedzą obiady mają większe problemy z wagą, a tym samym są bardziej narażone na rozwój cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.

Jak pory posiłków wpływają na zdrowie?

Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore przebadali 20 zdrowych ochotników (10 mężczyzn i 10 kobiet). Celem badania było sprawdzenie, jak działa metabolizm osób, które zjadły obiad o 22.00, w porównaniu z tymi, którzy jedli go ok. godziny 18.00. Warto zaznaczyć, że wszyscy uczestniczy badania kładli się spać o godzinie 23.00.

Do jakich wniosków doszli badacze? Okazało się, że osoby, które jadły późny obiad miały o ok. 18 procent wyższe stężenie glukozy, niż osoby, które zjadły obiad o normalnej godzinie. Na tym jednak nie koniec! Naukowcy zauważyli także że ilość spalonego w ciągu nocy tłuszczu zmniejszyła się o około 10 procent w porównaniu do tych uczestników badania, którzy zjedli posiłek o godzinie 18.00.

Mimo że badanie zostało przeprowadzone na bardzo niewielkiej grupie, to było ono bardzo dokładne. Uczestnicy testu nosili urządzenia śledzące aktywność, pobierali próbki krwi co godzinę podczas pobytu w laboratorium, poddawali się badaniom snu i skanów tkanki tłuszczowej oraz jedli żywność, która zawierała nieradioaktywne etykiety, aby można było określić szybkość spalania tłuszczu (utleniania).

Dlaczego lepiej zrezygnować z późnego jedzenia posiłków?

Zdaniem specjalistów zmiany zaobserwowane u całkowicie zdrowych uczestników badania, u osób z cukrzycą czy otyłością będą jeszcze większe.

To badanie rzuca nowe światło na to, jak późne obiady pogarszają tolerancję glukozy i zmniejszają ilość spalanego tłuszczu. Skutki późnego jedzenia różnią się znacznie między ludźmi i zależą od ich zwykłej pory snu – powiedział autor badania Jonathan C. Jun z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore.

Naukowiec jest zdania, że zmiany w metabolizmie, jakie powoduje późne jedzenie może mieć bezpośredni wpływ na rozwój cukrzycy czy otyłości. 

Dlaczego tyjemy? Kiedy otyłość jest już chorobą? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy otyłość jest chorobą? Źródło: x-news

Pora posiłków ma znaczenie

Zdaniem naukowców wyniki badania pokazują, że w profilaktyce chorób serca, cukrzycy czy otyłości znaczenia ma nie tylko, co trafia na talerza, ale także pora, o której posiłek jest spożywany. Tym samym bardzo ważne jest, aby każdy z nas zwracał uwagę na godziny spożywania posiłków. Nawet zdrowe, młode osoby, które nie przykładają większej wagi do tego, co jedzą - w przyszłości - mogą mieć z tego powodu poważne problemy ze zdrowiem.

Dlaczego otyłość jest niebezpieczna?

Szacuje się, że ponad 2 miliardy ludzi zmaga się z otyłością lud nadwagą. Co ciekawa, nadmierna masa ciała nie zawsze spowodowana jest niezdrową dietą czy unikaniem aktywności fizycznej. Za przybieranie na wadze mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne (np. zespół policystycznych jajników czy nieprawidłowa praca tarczycy) czy choroby genetyczne.

Bez względu na to, co jest przyczyną tycia z nadmiernymi kilogramami trzeba walczyć. Zbyt duża masa ciała to prosta droga do poważnych problemów z układem krążenia czy stawami. Otyłość czy nadwaga przyczyniają się także do rozwoju cukrzycy oraz niektórych nowotworów (zwłaszcza jelita grubego).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
5
Polecamy
Każda godzina snu pomaga zwalczyć COVID-19.
Naukowcy:
"Wysoki poziom zmęczenia zwiększa ryzyko zakażenia"
Każda godzina snu pomaga zwalczyć COVID-19. Naukowcy: "Wysoki poziom zmęczenia zwiększa ryzyko zakażenia" Dzień Dobry TVN
Skowronki są mniej narażone na depresję niż "sowy"?
Naukowcy odkryli powiązanie 
Skowronki są mniej narażone na depresję niż "sowy"? Naukowcy odkryli powiązanie  Dzień Dobry TVN
Otyłość brzuszna oznacza ryzyko przedwczesnej śmierci - potwierdzają kolejne badania
Otyłość brzuszna oznacza ryzyko przedwczesnej śmierci - potwierdzają kolejne badania TVN zdrowie
Czy bezsenność może sprzyjać cukrzycy?
Czy bezsenność może sprzyjać cukrzycy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby