Największym problemem przy guzach mózgu jest postawienie prawidłowej diagnozy. Badanie obrazowe to zdecydowanie za mało, aby określić rodzaj zmiany. Dlatego konieczna jest biopsja, która, jak każda inwazyjna metoda, pociąga za sobą pewne ryzyko. Do tego wielu pacjentów obawia się badania. Być może opracowane przez amerykańskich naukowców badanie krwi znacznie ułatwi rozpoznawanie guzów mózgu.
Jak badanie krwi wykryje guza mózgu?
Dr Gelareh Zadeh, dyrektor medyczny Krembil Brain Institute, szef chirurgii onkologicznej w Princess Margaret Cancer Center, starszy naukowiec w Princess Margaret Cancer Research Institute, profesor chirurgii, University of Toronto i dr Daniel De Carvalho w Princess Margaret Cancer Center opracowali badanie krwi, które może ułatwić i przyspieszyć stawianie diagnozy u pacjentów z podejrzeniem guza mózgu.
Dr De Carvalho kilka lat temu opracował tzw. płynną biopsję, która pozwala wykryć zmiany w cząsteczkach DNA krążących we krwi. Na tej samej podstawie badacze stworzyli nowy test, który ułatwi rozpoznawanie wewnątrzczaszkowego guza mózgu. Naukowcy przeanalizowali pochodzenie i typ raka, a następnie porównali próbki nowotworów mózgu z bezkomórkowym DNA, które występowało w osoczu pobranym od ponad 200 pacjentów. Tym samym byli w stanie zidentyfikować nowotwór, a z pomocą programu komputerowego określić jego rodzaj.
Co przyczynia się do rozwoju glejaka? Dowiesz się tego z filmu:Do tej pory uważano, że wykrycie raka mózgu w oparciu o badanie krwi nie jest możliwe ze względu na nieprzepuszczalną barierę krew-mózg. Jednak nowy test jest bardzo czuły i może wykrywać nawet najdrobniejsze nieprawidłowości.
Guz mózgu - jak często jest diagnozowany?
Szacuje się, że guzy pierwotne mózgu stanowią od 5 do 10 proc. wszystkich nowotworów, z czego niemal 40 proc. stanowią glejaki. To jedne z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Zachorowalność na glejaki złośliwe wynosi 0,5-2 na 100.000 osób/rok. Glejaki dwa razy częściej diagnozowane są u mężczyzn.