Co do tego, że warto jeść zdrowo nie ma wątpliwości. Wątpliwości mogą pojawić się przy kupowaniu produktów, które oferują nam sklepy, także te ze zdrową żywnością. Podobno jarmuż jest odkryciem ze względu na ilość cennych składników odżywczych, które zawiera. Podobno jagody goji zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Podobno orzechy pekan są niebywale zdrowe. Czy to wszystko chwyty reklamowe? Co znajdziemy w zagranicznej żywności i czy jest ona lepsza od naszej rodzimej? Czym jest superfood? Sprawdźcie w programie 36,6°C:
Jagody goji to z całą pewnością wartościowe jedzenie, ale poddane procesowi suszenia traci wiele ze swoich cennych składników. Dla przykładu - witaminę C, z której wysokiej zawartości słynie. Czarna porzeczka w 100 g zawiera 300 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C! Niestety w sklepach dostępna jest tylko w okresie letnim. Jednak prof. Łabuzek od razu podpowiada, co z nią robić:
Mroźmy! Mrożone produkty nie tracą swoich właściwości odżywczych w przeciwieństwie do tych suszonych.
Jagody goji są zdrowe - ale tyczy się to także naszych polskich jagód, które również możemy zamrozić i korzystać z nich na długo po sezonie. Dodatkowo nie wiemy kiedy i w jakich warunkach transportowane do Polski były jagody goji. I tutaj mamy dla was ciekawostkę:
Orzechy arachidowe to w rzeczywistości fasola, zawiera więc dużo białka. Jednak nie warto jej jeść, ponieważ w trakcie transportu do Polski przewożona jest w wielkich workach, w których pleśnieje. W takim spleśniałym produkcie znajdziemy bardzo szkodliwe mykotoksyny.
A co z jarmużem? Owszem, zdrowy jest, ale nie jest wyjątkowy! Równie dobrze możemy jeść kapustę, nad którą jarmuż nie ma wyższości. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie zielone rośliny są bardzo zdrowe.
Orzechy to kolejna kategoria produktów z grupy superfood. Podobno orzechy pekan charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi. W każdym rodzaju orzechów znajdziemy wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K. Orzechy pekan nie są pod tym względem wyjątkowe - również w orzechach włoskich czy laskowych znajdziemy bogactwo witamin oraz... całkiem dużo kalorii.
W przypadku zdrowej i zbilansowanej diety ogromne znaczenie ma dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych substancji. Niestety nie istnieje jedzenie, które zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak np. nowotwory. Są pewne grupy produktów, które nie wykazują działa pobudzającego procesy nowotworowe. Oczywiście warto odżywiać się zdrowo, ale i rozsądnie - często bardzo zdrowe produkty produkowane są w Polsce. Mowa tu o siemieniu lnianym, które w zasadzie z powodzeniem może zastąpić nasiona chia!