Cynamon pomaga w cukrzycy?
U osób ze stanem przedcukrzcowym (jest to stan, kiedy komórki w organizmie nie reagują na insulinę, czyli hormon wytwarzany przez trzustkę), cynamon może poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi. Co więcej, może spowolnić postęp cukrzycy typu 2. Wykazały to badania naukowców z Joslin Diabetes Center w Bostonie w stanie Massachusetts. Ich wyniki opublikowano w Journal of the Endocrine Society.
Szacuje się, że prawie 90 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych ma stan przedcukrzycowy, który występuje, gdy poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie i często prowadzi do cukrzycy typu 2. Identyfikacja strategii zapobiegania postępowi od stanu przedcukrzycowego do cukrzycy typu 2 jest trudna, ale ważna dla dużej populacji.
Nasze 12-tygodniowe badanie wykazało korzystny wpływ dodania cynamonu do diety na utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi u osób ze stanem przedcukrzycowym.Odkrycia te stanowią uzasadnienie dla dłuższych i szerszych badań w celu ustalenia, czy cynamon może z czasem zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 - powiedział autor badania, dr Giulio R. Romeo z Joslin Diabetes Center w Bostonie w stanie Massachusetts.
Cynamon pomaga w cukrzycy? Wyniki obserwacji
W badaniu klinicznym oceniano skutki suplementacji cynamonem u 51 uczestników ze stanem przedcukrzycowym. Uczestnikom podawano kapsułkę cynamonową 500 mg lub placebo trzy razy dziennie przez 12 tygodni. Naukowcy odkryli, że suplementy cynamonu obniżyły nieprawidłowy poziom glukozy na czczo i poprawiły reakcję organizmu na spożywanie posiłku zawierającego węglowodany, które są cechą charakterystyczną stanu przedcukrzycowego. Cynamon był dobrze tolerowany i nie wiązał się z określonymi skutkami ubocznymi ani zdarzeniami niepożądanymi.
Cynamon – co warto o nim wiedzieć
Istnieją dwa podstawowe rodzaje cynamonu: Cejlon i Cassia.
Cynamon cejloński uznawany jest za najlepszy gatunek cynamonu na świecie. Często zdarza się jednak, że na nasze stoły trafia chiński cynamon Cassia, który ma gorsze właściwości prozdrowotne. Cynamon cejloński wyróżnia słodkawo-korzenny smak.
Cynamon cejloński jest przyprawą podawaną w formie zwiniętych rurek – laseczek cynamonu lub utartego proszku. Pochodzi od cynamonowca cejlońskiego, który występuje w krajach o tropikalnych klimacie: Indiach, Sri Lance oraz Birmie, choć jego introdukowane plantacje można znaleźć w niektórych państwach Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej.
Cynamonowiec cejloński, bywa bardzo często podrabiany. Cynamon cejloński i cassia różnią się między sobą pod kilkoma względami. Inaczej wygląda laska cynamonu, inny jest smak i kolor. Cynamon cejloński ma silne działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Ponadto stosowanie cynamonu cejlońskiego hamuje wzrost pleśni i drożdżaków. Cynamon cejloński ma także właściwości przeciwzapalne i jest cenionym afrodyzjakiem. Cynamon cejloński znalazł zastosowanie w preparatach wspomagających odchudzanie. Jego spożywanie przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę nerek i poprawia proces trawienia.
Zobacz film: Cynamon i jego cudowne właściwości
źródło: www.sciencedaily.com