Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia z taśmą – zastosowanie w treningu sportowym i rehabilitacji usprawniającej
menu
Polub nas na Facebooku

Ćwiczenia z taśmą – zastosowanie w treningu sportowym i rehabilitacji usprawniającej

AleksandarGeorgiev/getty images

Taśma do ćwiczeń to urządzenie treningowe pozwalające wykonywać wielowymiarowy i pełnowartościowy wysiłek fizyczny zarówno izolowanych partii ciała, jak i dużych zespołów mięśniowych. Taśma gimnastyczna to niezbędny gadżet domowej i profesjonalnej siłowni oraz sali rehabilitacyjnej.

Pasy do ćwiczeń są powszechnie wykorzystywane w profilaktyce zdrowotnej i rozwoju tężyzny fizycznej oraz w procesie powrotu do zdrowia chorób przewlekłych i stanów pourazowych. Występujące w różnych postaciach taśmy do treningu umożliwiają kompleksową aktywność całego ciała o charakterze siłowym, wydolnościowym, rozciągającym i ogólnousprawniającym.

Taśma treningowa

Taśma treningowa to wielofunkcyjne urządzenie do ćwiczeń fizycznych, pozwalające wykonać zarówno wzmacniający, jak i rozciągający trening ruchowy. Dzięki elastycznym właściwościom tego typu taśmy gimnastyczne z powodzeniem wykorzystywane są w domowych i profesjonalnych siłowniach oraz w klubach fitness, a także w salach i gabinetach rehabilitacyjnych. Ćwiczenia na taśmach mogą stanowić uzupełnienie sesji treningowej o charakterze siłowym i wytrzymałościowym doświadczonego sportowca i amatora aktywności fizycznej. Ponadto powszechnie stosowane są jako element procesu leczenia wielu przewlekłych chorób na tle neurologicznym, reumatologicznym czy kardiologicznym.

Taśmy do ćwiczeń polecane są również osobom, które pragną utrzymać sprawność motoryczną, wzmocnić ogólną kondycję i tężyznę fizyczną, poprawić gibkość i koordynację ruchową, a także elastyczność systemu więzadłowo-mięśniowego. Tego typu akcesoria stanowią optymalne rozwiązanie dla usprawniania górnych i dolnych partii ciała oraz klatki piersiowej i kręgosłupa. Taśma oporowa do ćwiczeń pozwala wykonywać zarówno izolowane ćwiczenia, jak i aktywizować duże grupy mięśniowe u osób w każdej grupie wiekowej.

Zobacz film: Katarzyna Wolska testuje kettlebells, TRX i pole dance

źródło: Dzień dobry TVN

Taśma rehabilitacyjna czy taśma fitness?

W zależności od planowanego efektu zdrowotnego wyróżnia się kilka rodzajów taśm do ćwiczeń, m.in.:

  • taśmy oporowe do ćwiczeń siłowych, wykorzystywane do wzmacniania i rozbudowy mięśni, charakteryzujące się małą rozciągliwością, występujące głównie w formie pętli;
  • taśmy do rozciągania, odpowiednie dla osób początkujących, powracających do ćwiczeń po długiej przerwie lub w trakcie rehabilitacji, charakteryzujące się niskim wskaźnikiem oporu;
  • taśmy elastyczne do ćwiczeń, polecane do treningów o średniej i wysokiej intensywności, np. w branży fitness.

Opór stawiany na mięśnie to najważniejszy parametr, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wybierania taśmy. Im jest ona szersza i grubsza, tym wykazuje większy opór na rozciąganie. Dla uzyskania optymalnych efektów zdrowotnych każdy trening z taśmą warto urozmaicić o kilka typów rozciągania. Przykładowo:

  • taśma do rehabilitacji wykorzystywana do wzmacniania osłabionych mięśni powinna wykazywać coraz mniejszą podatność na rozciąganie, czyli z biegiem czasu stawiać większy opór, z kolei dla poprawy pracy układu krążeniowo-oddechowego może pozostać przy niskich wartościach oporowych, ale należy zwiększyć długość sesji treningowej;
  • taśma oporowa do ćwiczeń fitness może stanowić alternatywę do siłowych treningów na maszynach, ale zarazem usprawniać i wzmacniać układu ruchu, np. taśma do podciągania na drążku efektywnie rozbuduje i wzmocni górne partie pleców i ramion niczym urządzenie typu atlas, z kolei ćwiczenia z taśmą na uda przyniosą efekty bliskie tym na maszynach leg press & extension.

Warto pamiętać, że producenci taśm treningowych stosują inną kolorystykę do każdego rodzaju produktu. Nie istnieje jednak ogólnie przyjęty kanon barw, w którym dany kolor przypisany jest do określonej wartości oporowej taśmy. Przy doborze urządzenia należy kierować się parametrami liczbowymi, a nie kolorystyką.

Jak ćwiczyć z taśmą?

Taśmy do ćwiczeń charakteryzują się zmiennością oporu w trakcie wykonywania danego ruchu, co odróżnia je od innych przyborów siłowych, np. hantli. Przykładowo podczas ćwiczeń z taśmą na ramiona jej opór wzrasta podczas całego ruchu, a nie utrzymuje się na równym poziomie. W praktyce oznacza to, że użytkownik może wykonać czynność w dowolnym zakresie ruchu ze wzrastającym obciążeniem, pozwalając danej grupie mięśni na stopniowe przystosowanie się do siłowej pracy i płynny powrót do pozycji wyjściowej oraz łagodne rozluźnienie włókien mięśniowych. Do grupy podstawowych ćwiczeń z taśmą na klatkę piersiową i plecy należy m.in.: chwyt taśmy na obu końcach, uniesienie ramion nad głowę i rozciągnięcie jej na szerokość barków, ściągnięcie łopatek, utrzymanie pozycji 15 sekund i powrót do pozycji wyjściowej. Obciążenie ćwiczenia reguluje się również węższym lub szerszym uchwytem taśmy. Podczas korzystania z taśmy do ćwiczeń rehabilitacyjnych czy fitnessowych należy pamiętać o zachowaniu prawidłowego oddechu, tzn. wdechu podczas rozciągania taśmy i wydechu przy rozluźnianiu.

Bibliografia:

1. Ratajczyk G., „Ćwiczenia z szarfą. Thera-Band: Od stóp do głów”, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa 2015.

2. Skubisz-Dąbrowska J., „Ćwiczenia z taśmą”, Skarbnica Wiedzy, Warszawa 2007.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
7
Polecamy
Trening TRX – każdy może poczuć się jak komandos
Trening TRX – każdy może poczuć się jak komandos Dzień Dobry TVN
Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha? Dzień Dobry TVN
Stretching – ćwiczenia poprawiające sylwetkę.
Rodzaje, wskazania, efekty
Stretching – ćwiczenia poprawiające sylwetkę. Rodzaje, wskazania, efekty TVN zdrowie
TBC (total body conditioning) - na czym polega trening?
TBC (total body conditioning) - na czym polega trening? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby