Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trening TRX – jakie efekty daje trening funkcjonalny z taśmami?
menu
Polub nas na Facebooku

Trening TRX – jakie efekty daje trening funkcjonalny z taśmami?

młody wysportowany mężczyzna ćwiczy na taśmach trx

Fot. milan2099 / Getty Images

Trening TRX został wymyślony na potrzeby amerykańskich żołnierzy, którzy musieli ćwiczyć, nie zawsze mając do dyspozycji salę na siłownię. Pasy TRX można podczepić wszędzie – w pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu, wykorzystując np. drążki na placu zabaw czy haczyki w ścianach.

Trening TRX wykorzystuje specjalny zestaw regulowanych pasów z rączkami, za pomocą których można przeprowadzić ćwiczenia od tych początkujących po zaawansowane. To alternatywa dla siłowni, chociaż również na salach fitness taśmy są wykorzystywane podczas zajęć grupowych.

Pasy TRX i ich uniwersalne wykorzystanie

Pasy TRX umożliwiają wykonywanie ćwiczeń w zawieszeniu, bez zbytniego obciążania stawów i kręgosłupa. Taśmy są lekkie, łatwe do spakowania i przenoszenia (nie zajmują wiele miejsca w bagażu), a jednocześnie pozwalają na wykonanie bardzo zróżnicowanych ćwiczeń, niezależnie od stopnia zaawansowania. Pasy TRX, początkowo wykorzystywane przez żołnierzy, bardzo szybko stały się popularne również wśród sportowców, a stamtąd zaadaptowane zostały przez wielbicieli fitnessu. To alternatywa dla skomplikowanych, ciężkich, a przede wszystkim drogich przyrządów, z których korzysta się na siłowni.

Trening z taśmami TRX – jak ich używać?

Trening z taśmami, w zależności od tego, jakie ćwiczenia są wykonywane, wymaga dopasowania odpowiedniej długości pasów. Nie jest to trudne, wymaga kilku prostych ruchów. Materiał jest lekki, ale bardzo wytrzymały, więc nie trzeba się obawiać, że podczas skomplikowanych ruchów uszkodzi się go, powodując kontuzję. Zasada działania pasów TRX jest bardzo prosta – wystarczy jeden koniec przyczepić do nieruchomego punktu, a pozostałe dwa, zakończone rączkami, trzyma się w rękach lub zahacza o stopy.

Trenerzy zachęcają, aby używać oryginalnych taśm TRX, chociaż nie zawsze jest to możliwe, m.in. z racji ich ceny. Dlatego też, jeśli wybierane są zamienniki, warto zasięgnąć informacji o ich jakości, które inni użytkownicy zostawiają w recenzjach danego produktu. Oryginalny produkt to koszt rzędu 1200 zł. Do pakietu dołączona jest nie tylko instrukcja, ale także dodatkowy kod dostępu do specjalnej platformy z ćwiczeniami i bonusowymi możliwościami. Dobrej jakości zamienniki można kupić już za 200–400 zł.

Ćwiczenia z taśmami TRX

Taśmy TRX i ćwiczenia, które można wykonać z ich użyciem, są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich, niezależnie od stopnia zaawansowania i celu, jaki chce się osiągnąć. W trakcie ruchu mięśnie, pokonując siłę grawitacji, dźwigają ciężar ciała ćwiczącego. Do pracy jest zaangażowanych kilka grup mięśniowych jednocześnie, a dodatkowo pracują również mięśnie głębokie. Ich rola jest kluczowa dla zachowania odpowiedniej sylwetki i właściwej stabilizacji.

Polecamy: Odpowiedni trening fitness. Jakie są najlepsze ćwiczenia?

Efekty ćwiczeń TRX są widoczne bardzo szybko, przy konsekwentnie wykonywanym planie treningowym. Poprawiają się siła, wytrzymałość, równowaga, a jednocześnie zminimalizowane jest ryzyko przeciążeń związane z pracą na zbyt dużym ciężarze.

Ćwiczenia z taśmą na brzuch są polecane nie tylko kobietom, chociaż to głównie im zależy na wyszczupleniu sylwetki. Panowie z kolei dążą do tego, aby ładnie odseparować poszczególne mięśnie tworzące tzw. kaloryfer. Zastosowanie jednych taśm pozwala na zmianę natężenia, nawet w obrębie jednego ćwiczenia, przez regulację kąta natężenia ciała względem podłoża.

Polecamy: Ćwiczenia rozciągające kręgosłup – przykłady, efekty wykonywania

Zobacz nasz film i poznaj proste ćwiczenia na zgrabne ciało: 

Zobacz film: Ćwiczenia na zgrabne ciało, które można wykonywać w domu. Źródło: Klinika urody.

TRX – plan treningowy

Trening TRX dla początkujących powinien uwzględniać fazę adaptacji ciała do ćwiczeń w tzw. podwieszeniu. Podstawą jest oczywiście właściwa rozgrzewka – dopiero po niej możliwe jest rozpoczęcie głównej pracy. Zestawy ćwiczeń dopasowane są do stopnia zaawansowania, a obciążenia należy zwiększać systematycznie. Dobrym rozwiązaniem jest ściągnięcie aplikacji z przykładowymi zestawami treningowymi (dostępne są zarówno opcje płatne, jak i bezpłatne). Można swobodnie wykonywać brzuszki (rzeźbią nie tylko brzuch, ale angażują do treningu również obręcz barkową), pompki – podwieszając stopy na rączkach taśm (wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, ramion i poprawiają stabilizację tułowia) lub przysiady (kształtują plecy i wzmacniają mięśnie ramion). Możliwych kombinacji jest bardzo wiele. Warto tak ułożyć plan treningowy, aby ćwiczyć systematycznie poszczególne partie mięśni, np. brzuch, pośladki, obręcz barkową czy nogi. W ten sposób można poprawić ogólną kondycję organizmu.

Polecamy: Ćwiczenia z gumą treningową na brzuch, uda, plecy i barki - przykłady

Na co uważać, ćwicząc z taśmami TRX?

Przed treningiem z taśmami TRX warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nigdy nie można wykonywać ćwiczeń na śliskiej nawierzchni. Warto włożyć buty z antypoślizgową podeszwą. Podobna zasada obowiązuje, jeśli chodzi o pewny chwyt. Dobre taśmy TRX powinny zapewnić stabilne utrzymanie pozycji.

Strój nie może krępować ruchów. Powinien być przewiewny, ale nie za bardzo obszerny. Szerokie spodnie czy koszulka mogą niepotrzebnie wplątać się w taśmy, co utrudni wykonanie ćwiczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
197
20
Polecamy
Trening TRX – każdy może poczuć się jak komandos
Trening TRX – każdy może poczuć się jak komandos Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na stepperze – jak prawidłowo ćwiczyć?
Efekty treningu
Ćwiczenia na stepperze – jak prawidłowo ćwiczyć? Efekty treningu TVN zdrowie
Kalistenika - plan treningowy, ćwiczenia i efekty
Kalistenika - plan treningowy, ćwiczenia i efekty Dzień Dobry TVN
Jak właściwie prowadzić trening siłowy – podstawowe zasady
Jak właściwie prowadzić trening siłowy – podstawowe zasady TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła