Cukier nie bez powodu nazywany jest białą śmiercią. Jeśli w diecie jest go za dużo może doprowadzić do poważnych problemów z układem krążenia, pokarmowym, a także przyczynić się do nadwagi lub otyłości. Ale to nie koniec! Cukier może także uzależniać.
Dopuszczalna dzienna porcja cukru nie powinna przekraczać 10 łyżeczek. Niestety mało komu udaje się trzymać zalecanej normy. Dlaczego? Bo producenci dodają go do wielu produktów, w których na pierwszy rzut oka nie powinno go być wcale. Cukier znajdziemy w ketchupie, wodach smakowych, pieczywie i niektórych wyrobach wędliniarskich. A ten nadmiar nie jest obojętny dla naszego zdrowia.
Co może cukier?
Przez wiele lat cukier uchodził za najlepsze paliwo dla mózgu. I choć faktycznie napędza umysł do działania, to może też bardzo szkodzić. Nadmiar cukru w diecie to prosta droga nie tylko do nadwagi czy otyłości. Może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy czy niektórych nowotworów. Badania pokazują, że cukier może powodować problemy z układem krążenia i przyczynić się do wystąpienia zawału serca. Cukier negatywnie wpływa także na pracę wątroby, powoduje problemy z wypróżnianiem. Niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia znacznie skracają nasze życie, a przynajmniej – jego jakość.
Co gorsza cukier może też uzależniać. Okazuje się, że oddziałuje w ten sam sposób co narkotyki na ośrodek nagrody w mózgu, nazywany także ośrodkiem przyjemności. Tym samym jego stosowanie powinno być mocno ograniczone. Już dziś kilkanaście państw w Europie wprowadziło specjalny podatek, który nakłada na producentów żywności dodatkowe opłaty za dodawanie do jedzenia porcji cukru.
Zobacz film i przekonaj się jak cukier działa na ludzki mózg:
Jeśli nie cukier to co?
Nie znaczy to jednak, że życie ma całkowicie stracić słodycz. Po prostu robić zakupy trzeba bardzo dokładnie - należy czytać etykiety i wybierać te produkty, które zawierają zdrowsze odpowiedniki cukru. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na stewię i ksylitol. Oba pochodzą z naturalnych źródeł, są słodsze niż cukier, ale za to mniej kaloryczne.
Czym jeszcze można zastąpić cukier? Dowiecie się tego z film: