Szacuje się, że w Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje 10 mln osób. Co gorsza, blisko 40 proc. pacjentów nie ma pojęcia o chorobie. Co sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego i co zrobić, aby nie zachorować?
Ciśnienie to siła z jaką krew działa na naczynia krwionośne, co umożliwia jej przepływanie przez tętnice i żyły. Kiedy krew płynie od serca ten nacisk jest większy, kiedy wraca – mniejszy. U całkowicie zdrowej osoby ciśnienie krwi powinno się mieścić w przedziale 120/80 mm Hg. O nadciśnieniu mówi się wtedy, gdy górna wartość przekracza 140 mm Hg.
Do czego może doprowadzić nadciśnienie?
Pozostawione bez leczenia lub leczone niewłaściwie przyczynia się do uszkodzenia serca, mózgu oraz tętnic. Tym samym nadciśnienie tętnicze uchodzi za jedną z najbardziej niebezpiecznych i śmiertelnych chorób. Nadciśnienie przyczynia się do rozwoju miażdżycy, a ta może doprowadzić do zawału serca. Niejednokrotnie wysokie ciśnienie prowadzi do udaru niedokrwiennego mózgu. Ale to nie wszystko. Choroba może uszkodzić także nerki czy wzrok.
Jakie powikłania może dawać nadciśnienie? Odpowiedź znajdziesz w filmie
Skąd się bierze nadciśnienie?
Nadciśnienie tętnicze to choroba, którą ogromna większość pacjentów funduje sobie sama. Jak? Przede wszystkim dietą. Zwłaszcza tą bogatą w sól, która zwęża naczynia krwionośne i prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, a to przyczynia się do wzrostu ciśnienia. Takie problemy mają najczęściej osoby otyłe lub ze znaczną nadwagą, które konsekwentnie unikają aktywności fizycznej.
Do wzrostu nadciśnienia tętniczego doprowadzają także używki – przede wszystkim papierosy i alkohol. Wśród czynników ryzyka wymienia się również niedobór snu oraz stres.
Zobacz film i dowiedź się co jeszcze może przyczynić się do rozwoju nadciśnienia
To można leczyć!
Żaden lekarz nie zaczyna leczenia nadciśnienia tętniczego od farmakoterapii. Aby opanować chorobę w pierwszej kolejności zaleca się zmianę stylu życia. W początkowej fazie choroby dzięki diecie (bogatej w warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna, a ubogiej w czerwone mięso i produkty z dużą zawartością tłuszczu) i aktywności fizycznej można wyrównać ciśnienie i przepisywanie leków nie jest konieczne. Ale taki schemat leczenia sprawdza się zaledwie u niewielkiej grupy pacjentów. Dlaczego? Chorzy bardzo często nie mają świadomości z jak groźnym przeciwnikiem muszą walczyć i wychodzą z założenia, że ani dieta, ani aktywność fizyczna nic nie zdziałają.
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z pierwszego odcinka
Ale problem dotyczy nie tylko zmiany nawyków. Przy nadciśnieniu tętniczym bardzo ważne są regularne pomiary ciśnienia. Każdy pacjent powinien sprawdzać swoje ciśnienie kilka razy w tygodniu (potrzebne do tego aparaty można kupić praktycznie w każdej aptece, do tego są bardzo proste w obsłudze) i zapisywać wynik. To najlepszy sposób, aby przekonać się czy terapia wprowadzona przez lekarza przynosi zamierzone efekty. Jednak takie dzienniczki prowadzi garstka chorych.
Ogromna grupa chorych nie ma pojęcia o swojej chorobie. Do czego może doprowadzić nieleczone nadciśnienie. Zobacz film i poznaj historię Rafała.