Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to są modzele? Jak pozbyć się modzeli ze stóp?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to są modzele? Jak pozbyć się modzeli ze stóp?

Kobiece stopy

Fot: RUNSTUDIO / gettyimages.com

Modzele powstają w wyniku ciągłego ugniatania skóry, która słabo ukrwiona obumiera, tworząc zgrubienia. Pojawiają się najczęściej w okolicy podeszwowej stóp, na palcach czy wewnętrznej części ręki. Czasem modzele można usunąć domowymi sposobami.

Modzele to zmiany warstwy rogowej naskórka. Efektem jest twarda i zażółcona skóra. Leczeniem modzeli zajmuje się podolog. Regularne wizyty lekarskie, dobór właściwego obuwia i systematyczna pielęgnacja zrogowaciałej skóry zmniejszają dolegliwości i poprawiają wygląd skóry.

Zobacz także:

Ból stopy – jaka jest przyczyna dolegliwości? Jak znaleźć sposób na bolące stopy?

Jak dbać o stopy? Kiedy zgłosić się do ortopodologa?

Domowe sposoby na odparzone stopy. Jakie leczenie jest najbardziej skuteczne?

Co to są modzele i co je powoduje?

Za powstawanie modzeli odpowiada wzmożona produkcja hiperkeratozy, czyli nadmierne pogrubienie warstwy rogowej naskórka związane z rogowaceniem. Do ich rozwoju przyczyniają się: zaburzenia statyki ciała, deformacje stopy (np. płaskostopie), zaburzenia struktury kostnej (np. ostroga piętowa), zbyt częste usuwanie martwego naskórka, nieodpowiednie obuwie i nieleczenie reumatoidalnego zapalenia stawów.

Modzele przybierają zazwyczaj owalny kształt o żółtawym zabarwieniu. Rozległość i głębokość zmian uwarunkowana jest powierzchnią drażniącego bodźca. Są one nieco wygórowane w stosunku do okolicznych tkanek. Zdarza się, że w ich obrębie tworzą się odciski. Pęknięcie modzeli wskutek nagromadzenia się wielu warstw stanowi źródło bólu.

Modzele na stopach

Modzele na stopach stanowią konsekwencję długotrwałego tarcia i ucisku skóry stóp. Powstałe w ich wyniku pęknięcia na skórze i zmniejszenie jej elastyczności prowadzić może do zakażeń bakteryjnych, grzybiczych lub wirusowych. W skrajnych przypadkach nieleczone modzele mogą się przyczynić do zapalenia torebki maziowej w stawach stóp i powstania bolesnego wrzodu. Powinno na to uważać szczególnie diabetycy i osoby z chorobami układu krążenia, gdyż rana powstała na skutek uszkodzenia modzeli może się dla nich wiązać z niebezpiecznymi konsekwencjami. Zrogowacenia powinno się systematycznie usuwać, aby skóra stóp zachowała elastyczność i estetyczny wygląd.

Modzele na stopach zlokalizowane są głównie na opuszkach palców, grzbietowej powierzchni palców (na wysokości stawów międzypaliczkowych), boku ostatniego palca stopy, podstawie palucha, podeszwach stopy nad główkami kości śródstopia, przodostopiu i pięcie.

Jak usunąć modzele?

Usuwaniem modzeli zajmuje się podolog lub wykwalifikowana kosmetyczka. Lista miejsc, w których można się poddać takiemu zabiegowi, znajduje się na stronie Powszechnego Programu Profilaktycznego „Zdrowe Nogi”. Dotyczy on wyłącznie zrogowaciałego naskórka, a jednorazowo usuwana jest tylko jedna zmieniona chorobowo warstwa. Usuwanie modzeli wykonywane jest za pomocą gumowego frezu z nakładką ścierną, po uprzednim zmiękczeniu skóry w wanience z solą kosmetyczną. Trwa około 1,5 godziny.

Wkładki na modzele

Modzele stanowią przyczynę bólu stóp i dyskomfortu podczas chodzenia. Ograniczenie nieprzyjemnych objawów przynieść mogą specjalne wkładki na modzele, które sprzyjają prawidłowemu ustawieniu stopy. Chronią one punkty nacisku na stopie, które szczególnie narażone są na powstawanie zgrubień. Warto skorzystać z poduszeczek do obuwia, które sprawiają, że but staje się wygodniejszy, a stopa czuje się bardziej komfortowo.

Jak usunąć modzele domowym sposobem?

Usuwanie modzeli umożliwić mogą domowe rozwiązania. Zaleca się noszenie wygodnego, nieuciskającego obuwia na płaskim obcasie i z szerokim czubkiem. Unikać trzeba noszenia grubych skarpet ze szwami, które zwiększają tarcie skóry. Najlepiej zakładać gładkie bawełniane skarpety, które chronią przed wilgocią i grzybicą stóp. Pomocne jest stosowanie odciążenia amortyzującego miejsce powstawania modzeli. Co 1 lub 2 tygodnie należy moczyć stopy w ciepłej wodzie, następnie nałożyć papkę z łyżki stołowej sody oczyszczonej z odrobiną wody na chore miejsca i za pomocą pumeksu częściowo zetrzeć modzele stopy.

Warto sięgnąć się po środki na bazie domowych produktów. Pierwszym z nich jest skórka z cytryny, którą przykłada się do modzeli, następnie przykrywa gazą lub bandażem, by utrzymała się na właściwym miejscu. Opatrunek pozostawia się na noc. Podobnie postępuje się z okładami z chleba albo cebuli moczonych w occie. Skuteczny sposób na pozbycie się modzeli stanowi olejek rycynowy, którego niewielką ilość rozsmarowuje się na zmianie. Moczenie nóg w naparze z rumianku łagodzi dyskomfort i zmiękcza twardy naskórek. Do jego przyrządzenia stosuje się 4 łyżki stołowe rumianku i litr wody. Pomocna okazać się może także kuracja z wykorzystaniem papki z aspiryny rozrobionej w soku z cytryny. Nakłada się ją na modzel, stopę owija się grubym ręcznikiem i pozostawia na 20 minut. Po tym czasie myje się stopy, ściera naskórek i wsmarowuje krem nawilżający. Doskonałym sposobem na zmiękczenie naskórka i usunięcie odcisku jest okład na bazie miąższu z pomidora.

W celu zapobiegania powstawaniu wtórnych modzeli należy systematycznie stosować kremy pielęgnacyjne, które zmiękczają naskórek i spowalniają proces jego rogowacenia oraz maści złuszczające oparte na kwasie salicylowym. W sklepie dostępny jest szeroki wybór kremów do stóp w różnych przedziałach cenowych. Należy jednak uważać, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozmiękczenia (maceracji) zmienionej chorobowo i sąsiadującej z nią zdrowej skóry. Konsekwencją mogą być silne skaleczenia i większe ryzyko rozwoju infekcji.

Jak domowymi warunkach zadbać o stopy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o stopy? Źródło: x-news

Bibliografia:

1) Kwieciński A., Choroby stóp, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy”, 2007, 7–8: 56–58.

2) Arosi I., Hiner G., Rajbhandari S., Pathogenesis and Treatment of Callus in the Diabetic Foot, „Current Diabetes Reviews”, 2016, 12(3): 179–183.

3) Ziaja D., Sznapka M., Koczy B., Vademecum Podologii, Gdańsk, Via Medica, 2015.

4) Krzemińska S., Zdrowe i piękne stopy, http://www.aptekamedia.pl/files/UserFiles/file/2014/06/Zdrowe%20i%20pi%C4%99kne%20stopy.pdf

5) Drzażdżyńska A., Pokaż swoje stopy już teraz pomyśl o letnich sandałach, „Zdrowe Nogi”, 2007; 1(14): 1–2.

6) http://www.zdrowe-nogi.pl/gabinety_zdrowe_nogi/3/0/lubelskie.html

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
7
Polecamy
Jak usunąć nagniotki na stopach?
Specjalistyczne i domowe sposoby
Jak usunąć nagniotki na stopach? Specjalistyczne i domowe sposoby TVN zdrowie
Czym są odciski na stopach?
Jak pozbyć się odcisków na stopach?
Czym są odciski na stopach? Jak pozbyć się odcisków na stopach? TVN zdrowie
Jakie wkładki do szpilek wybrać, aby poczuć się w nich komfortowo?
Jakie wkładki do szpilek wybrać, aby poczuć się w nich komfortowo? Dzień Dobry TVN
Masz haluksy lub obawiasz się ich?
Pomogą Ci specjalne sandały!
Masz haluksy lub obawiasz się ich? Pomogą Ci specjalne sandały! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby