Thermage to nowoczesna technologia oparta na falach radiowych. Istotą jej działania jest podgrzanie tkanek na poziomie skóry właściwej bez naruszania warstwy naskórkowej, co prowadzi do skrócenia włókien kolagenowych. Zabieg określany jest mianem liftingu bez skalpela i skierowany jest do osób, które cenią sobie naturalność i subtelność metod odmładzających. Pozytywne efekty zabiegu thermage rozłożone są w czasie i w pełni widoczne są po około 6 miesiącach, a utrzymują się zazwyczaj przez około 5 lat.
Co to jest thermage?
Thermageto zabieg wykorzystujący fale radiowe wysokiej częstotliwości (ponad 6 MHz), które poprzez ogrzanie tkanki na odpowiedniej głębokości (średnio 3–4 mm) pobudzają procesy regeneracyjne i wyzwalają syntezę nowego kolagenu przez fibroblasty. Podczas thermage podgrzewany jest on do temperatury sięgającej 55–60°C. Wysoka temperatura powoduje początkowo skręcenie spirali włókien, z których zbudowany jest kolagen, co prowadzi do ich skrócenia. W konsekwencji dochodzi do podciągnięcia zwiotczałej skóry. Zabieg alternatywnie nazywany jest thermoliftingiem.
Chcesz wiedzieć, jak wygląda zabieg thermage? Dowiesz się tego z filmu
Thermage może być przeprowadzony jedynie przez specjalistę medycyny estetycznej. Przed zastosowaniem tej technologii lekarz dokładnie analizuje obszar zabiegowy i wyznacza optymalny plan procedury. Po oczyszczeniu skóry nakładana jest specjalna siatka w postaci kalki, która jest schematem wykonania zabiegu. Następnie do skóry zwilżonej specjalnym żelem przykłada się głowicę emitującą energię. Thermolifting jest praktycznie bezbolesny, odczuwa się wyłącznie lekki dyskomfort w postaci uczucia gorąca.
Thermage to naturalny i bezpieczny sposób odmładzania skóry, zalecany zamiast zabiegu chirurgicznego czy iniekcji. Ponadto nie wymaga rekonwalescencji i po zabiegu można od razu wrócić do codziennych aktywności. Nie obowiązują też żadne specjalne przygotowania do niego. Nie wymaga unikania słońca, dzięki czemu można go wykonywać niezależne od pory roku. Zabieg thermage może być stosowany z wieloma innymi zabiegami estetycznymi. Polecane jest zwłaszcza połączenie go z fotoodmładzaniem IPL.
Urządzenie do thermage
Thermage wynaleziony został w 1995 roku przez Edwarda W. Knowltona. W 2002 roku uzyskał certyfikat bezpieczeństwa i jakości Agencji Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA). Urządzenia wykorzystywane do Thermage to Thermacool TC lub Thermacool NXT, które wyposażone są w specjalny system chłodzenia zapobiegający oparzeniom skóry w wyniku działania wysokich temperatur. Wykorzystują energię monopolarnych, pojemnościowo sprzężonych fal radiowych (RF). Dostarczane są one do skóry przez zaawansowaną technologicznie elektrodę, w sposób jednobiegunowy. Energia emitowana jest w krótkich i szybkich impulsach.
Na jakie części ciała stosuje się thermage?
Zabieg thermage wykonywany jest przede wszystkim na twarz, a zwłaszcza czoło, policzki i powieki, ale można go też przeprowadzić na szyi, podbródku, dekolcie, ramionach, udach i pośladkach oraz okolicy brzucha i kolan. Thermage jest odpowiedni dla każdego typu i koloru skóry. Można go przeprowadzić nawet na opalonej skórze.
Zobacz film i dowiedz się jak może wyglądać nowoczesny lifting
Efekty zabiegu thermage
Efekty zabiegu thermage widoczne są bezpośrednio po nim, a po upływie 3–6 miesięcy uzyskuje się pełnię jego pozytywnego działania. Thermage ściąga, zagęszcza i ujędrnia mało elastyczną, wiotką skórę. Staje się ona grubsza, delikatniejsza, napięta i gładsza. Zabieg niweluje problem opadających powiek, poprawia owal twarzy, redukuje nadmiar skóry na powiekach i worki pod oczami. Dodatkowo spłyca zmarszczki w kącikach oczu, czyli tzw. kurze łapki. Dzięki niemu oczy wyglądają na mniej zmęczone. Odmładza skórę szyi i dekoltu. Następuje likwidacja obwisłych policzków i podbródka. Zabieg wskazany jest też do spłycania blizn po trądziku.
Fale radiowe wspomagają kuracje antycellulitowe, wyszczuplające i usuwają rozstępy. W tym przypadku polecane są dla kobiet po ciąży i osób po szybkiej utracie wagi i liposukcji. Thermage zapewnia podniesienie pośladków, konturowanie linii żuchwy oraz ściągnięcie luźnej i obwisłej skóry na powierzchniach ud, ramion i kolan
Ile kosztuje zabieg thermage?
Cena zabiegu thermage jest dość wysoka, ale na szczęście przeprowadza się go tylko raz. Dla przykładu koszt zabiegu na twarz, brzuch, uda czy ramiona to około 7000 zł, a czoło – 3000 zł. Thermage może trwać od 30 minut do 2 godzin, w zależności od rozmiaru powierzchni zabiegowej i stopnia zniszczenia skóry.
Jakie są przeciwwskazania do thermage?
Mimo że thermage uważany jest za bardzo bezpieczny i bezinwazyjny, to istnieją pewne ograniczenia do jego stosowania. Wśród przeciwwskazań do wymienia się m.in.: ciążę i okres karmienia piersią, cukrzycę, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, stosowanie sterydów, leczenie izotretynoiną (lub mniej niż rok od zakończenia ich zażywania), wszczepiony rozrusznik serca i metalowe implanty, opryszczka, przeziębienie, stan podgorączkowy, rany, oparzenia i skaleczenia w obszarze zabiegowym.
Skutki uboczne thermage
Efekty uboczne, jakie mogą się pojawić po thermage, to opuchnięcie i zaczerwienienie obszaru zabiegowego. Dolegliwości te znikają samoistnie w ciągu 2–3 dni. Rzadko pojawiają się pęcherze, guzki i nierówności skóry.
Jak bez skalpela poprawić wygląd twarzy? Dowiesz się tego z filmu
Bibliografia:
1. Kaniowska E., Bagłaj M., Prawdy i mity o różnych technikach odmładzania, „EKSPERT Anti Aging”, 2006, 6, s. 10-11.
2. Podgórska E., Trzy kroki do odzyskania młodości, „MEDserwis”, 2013, 12, s. 7-8.