Serum do twarzy w zależności od składu może pełnić rozmaite funkcje, w tym m.in.: głęboko nawilżać, normalizować pracę gruczołów łojowych, wygładzać zmarszczki, napinać skórę, dodawać cerze blasku, wyrównywać koloryt. W sprzedaży znajdują się także sera do włosów, paznokci i dłoni, pośladków czy biustu. Wszystkie te kosmetyki są skondensowane, wydajne i bogate w składniki aktywne.
Serum – co to jest?
Serum to kosmetyk o zdecydowanie intensywniejszym działaniu niż powszechnie używany krem, ponieważ zawiera zazwyczaj większe stężenie substancji aktywnych. Dodatkowo ma lżejszą, żelową lub aksamitną konsystencję (przypomina wodnistą maseczkę), przez co lepiej się nakłada i nie powoduje uczucia ciężkości na skórze. Kosmetyk szybko się wchłania i nie zatyka porów. Część specjalistów określa go koncentratem kremu. Jakościowo dobre serum do twarzy kosztuje zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Serum – jakie są rodzaje?
W sprzedaży znajdują się rozmaite rodzaje serum, w tym m.in.: przeciwzmarszczkowe, nawilżające, odżywcze, rewitalizujące, witaminowe, liftingujące, ale i zdarzają się sera multifunkcyjne, które łączą jednocześnie kilka właściwości. Dodatkowo producenci oferują serum pod oczy, gdyż ten obszar wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na bardzo cienką skórę i skupienie kilku mięśni mimicznych. To, jakie serum do twarzy wybierzemy, determinowane jest zakresem potrzeb skóry i efektami, jakie chce się uzyskać po zastosowaniu.
Zobacz film i dowiedz się, jak samemu przygotować serum do twarzy:
Jak często używać serum do twarzy?
Serum może być stosowane na dzień i/lub na noc, lecz tylko przez jakiś czas. Pełnić powinno rolę dodatku do codziennej pielęgnacji. Nie jest wskazane ciągłe używanie tego kosmetyku ze względu na ryzyko przyzwyczajenia skóry do mocnego stężenia dostarczanych jej składników. Sięga się po nie wówczas, gdy kondycja skóry uległa pogorszeniu. Zaleca się organizowanie kilka razy w roku kuracji trwających 2–3 tygodnie.
Nawet najlepsze serum do twarzy nie powinno być stosowane, kiedy skóra jest podrażniona i powraca do normalnego funkcjonowania po zabiegach kosmetycznych. Kosmetyk nie jest też zalecany osobom o skórze nadwrażliwej. W przypadku alergików duże stężenie składników aktywnych może spowodować uczulenia na skórze.
Serum czy krem? Jak stosować serum do twarzy, kiedy używa się też kremu?
Serum nakłada się na uprzednio oczyszczoną skórę twarzy. Kosmetyk bardzo dobrze rozprowadza się na lekko wilgotnej skórze. Stanowi pierwszą warstwę, na którą po upływie około 10 minut można aplikować krem. Serum nie ma na celu zastąpienia kremu. Jest to bardzo ważne z kilku powodów. Po pierwsze w przeciwieństwie do kremu serum nie ma w swoim składzie filtrów przeciwsłonecznych. W związku z tym nie zapewnia skórze odpowiedniej ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Po drugie serum nakładane bezpośrednio pod makijaż utrudnia aplikację podkładu, a na dodatek może spowodować rolowanie się kosmetyku. Po trzecie niezabezpieczone kremem serum ze względu na lekką konsystencję może ulec szybko utlenianiu. Kuracje najlepiej przeprowadzać kosmetykami należącymi do tej samej serii, wzajemnie uzupełniającymi swoje działania.
Jak nakładać serum na twarz?
Większość opakowań zakończona jest specjalnym aplikatorem, którym bezpośrednio na twarz nakłada się serum, po czym opuszkami palców dokładnie rozprowadza je po skórze. Serum jest bardzo mocno skondensowane. Już kilka kropel serum wystarczy, by zaaplikować je na całą twarz. Kosmetyk głębiej wniknie w skórę, jeśli użyje się kosmetycznego rollera. To wałeczek zakończony mikroigłami.
Jakie serum do twarzy wybrać?Nawet najlepsze serum powinno być dopasowane do potrzeb cery, które determinowane są w dużej mierze wiekiem użytkownika i panującą porą roku. Dla przykładu posiadacze cery naczynkowej powinni wybierać serum mające w składzie witaminę C, składniki wzmacniające i uszczelniające naczynka, jak np. wyciąg z kasztanowca. Serum do cery dojrzałej oparte powinno być o oleje wykazujące działanie regenerujące i przeciwzmarszczkowe, jak: arganowy, różany, z granatu. Serum dla cery problemowej i tłustej powinno być kosmetykiem niekomedogennym, tj. nie zatykać porów skóry. Ma wówczas przewagę fazy wodnej nad olejową i dodatkowo oparte jest na lekkich olejach: z pestek malin, konopnym, z nasion bawełny. Serum liftingujące przeznaczone jest dla skóry zwiotczałej, potrzebującej ujędrnienia, odżywienia, regeneracji, ze zmarszczkami i zaburzonym owalem twarzy. Najczęściej jego działanie opiera się na kwasie hialuronowym i czerwonych algach.
Jakie kosmetyki są najlepsze? Dowiesz się tego z filmu:
Serum nie tylko do twarzy
Oferta serum nie kończy się tylko na tych przeznaczonych do twarzy. Sporą popularnością cieszą się sera do włosów. Kosmetyk zwalcza problem rozdwajających się końcówek, regeneruje i odżywia włosy. Wnikając w łodygę włosa, naprawia jego uszkodzoną strukturę. Ciekawą propozycją jest serum do dłoni i paznokci. Zapobiega łamliwości paznokci i skutecznie niweluje ich rozdwajanie się. Dodatkowo zwalcza problem zadzierających się skórek wokół paznokci i nawilża przesuszoną skórę dłoni. Do wyboru są także sera do dekoltu, biustu, pośladków czy stóp.