Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest koncentrator tlenu? Jak działa przenośny koncentrator tlenowy?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest koncentrator tlenu? Jak działa przenośny koncentrator tlenowy?

koncentrator tlenu

Fot. pixinoo / Getty Images

Koncentrator tlenu, zwany inaczej aparatem tlenowym, wskazany jest do stosowania osobom, których proces oddychania jest zakłócony. Stan ten pojawić się może w przypadku m.in. bezdechu sennego, chorób płucnych czy sercowo-naczyniowych. Można go nabyć w stacjonarnych sklepach ze sprzętem medycznym lub dzięki sprzedaży online.

Koncentrator tlenu pozwala na prowadzenie tlenoterapii w warunkach domowych. W sprzedaży dostępne są modele stacjonarne i przenośne, które nazywane są mobilnymi i zapobiegają konieczności rezygnacji z aktywnego funkcjonowania społecznego. Ograniczeniem przenośnego aparatu tlenowego jest czas działania baterii. Koncentratory tlenu są dość rozpowszechnionymi urządzeniami medycznymi i istnieje możliwość nabycia ich na własność lub wypożyczenia.

Co to jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, dostarczające choremu powietrze o zwiększonej zawartości tlenu. Przenośny koncentrator tlenu wykorzystywany jest w tlenoterapii podczas leczenia m.in.: schorzeń układu oddechowego (jak astma oskrzelowa, rozstrzenie oskrzeli, nowotwór płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zwłóknienie płuc), bezdechu sennego, schorzeń sercowo-naczyniowych (jak niewydolność krążenia), zaburzeń geriatrycznych czy mózgowo-naczyniowych. Umożliwia prowadzenie tlenoterapii w domu, ale też poza nim – podczas spaceru czy w podróży. Część modeli ma certyfikat Federalnej Administracji Lotnictwa (z ang. Federal Aviation Administration, FAA), co wiąże się z możliwością przewożenia na pokładzie samolotu. Koncentrator pozwala na prowadzenie mimo choroby aktywnego trybu życia. Jest wygodnym i nowoczesnym sposobem leczenia deficytu tlenowego. Pomocny okazuje się także w łagodzeniu tzw. klasterowego bólu głowy.

Koncentratory tlenowe mylnie utożsamiane bywają z butlami tlenowymi. Są znacznie bezpieczniejszą i tańszą ich alternatywą. W ich przypadku nie ma ryzyka łatwopalności i eksplozji. Lecz największą różnicą jest fakt, że w koncentratorach tlen jest produkowany, zaś w butli wyłącznie magazynowany. Mobilny koncentrator tlenowy jest urządzeniem prostym w obsłudze i jego użycie nie wymaga żadnej wiedzy specjalistycznej.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli co? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Źródło: 36,6 

Gdzie można nabyć koncentrator tlenowy?

Koncentrator tlenowy można kupić w sklepach z wyposażeniem medycznym lub dzięki sprzedaży internetowej. Jest to dość drogi sprzęt, którego ceny zaczynają się od 1500 zł. Istnieją komisy ze sprzętem medycznym, gdzie koszt zakupu jest nieco niższy, lecz aparat opatrzony jest znacznie krótszą gwarancją. Chorzy mają także możliwość wypożyczenia koncentratora tlenu. Wówczas miesięczny koszt użytkowania wynosi od 120 do nawet 350 zł. W wyborze odpowiedniego koncentratora warto skorzystać z porady fachowców.

Koncentrator tlenu – jak działa?

Zasada działania aparatu tlenowego jest stosunkowo prosta. Działanie koncentratora tlenu polega na separacji tlenu z powietrza atmosferycznego, którego procentowy skład w przybliżeniu wygląda następująco: 78% azot, 20% tlen i 2% inne gazy. Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, filtruje je, przepuszcza przez specjalne sita, gdzie tlen zostaje oddzielony od azotu, który z powrotem kierowany jest do otoczenia. Następnie zachodzi koncentrowanie tlenu, oczyszczanie, filtrowanie i nawilżanie. Formę nawilżacza do koncentratora tlenu pełni woda destylowana lub demineralizowana, którą kupić można w aptekach, a nawet w marketach.

Przenośny koncentrator może podawać tlen w trybie ciągłym lub przerywanym, co oznacza, że pozwala na indywidualne ustawienie parametrów przepływu powietrza. Za pomocą pokrętła chory ustala żądaną wydajność tlenu, czyli ile litrów tlenu na minutę przepływa. Stężenie tlenu w zależności od stopnia jego przepływu od 1 do 5 l/min wynosi: 90% przy 1 l/min, 75% przy 2 l/min, 60% przy 3 l/min, 45% przy 4 l/min, 40% przy 5 l/min (+/- 3%). Tlen może być podawany choremu za pomocą kaniuli lub maski tlenowej. Nowoczesne aparaty zapatrzone są w czujniki, które sygnalizują m.in. regulator przepływu, brak zasilania czy stopień czystości tlenu. Mają także rozbudowany system zabezpieczeń, jak alarmy wysokiego i niskiego ciśnienia oraz wyłączanie kompresora w razie przeciążenia.

Jak wygląda przenośny koncentrator tlenu?

Mobilny aparat tlenowy może być zasilany zarówno zewnętrznym źródłem, jak i prądem stałym. Można go podłączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego, a wiele modeli można naładować przy użyciu ładowarki samochodowej. Koncentrator tlenu przenośny jest lekki i zajmuje niewiele miejsca. Jego masa nie przekracza zazwyczaj 2 kg, chyba że chory zaopatruje się w dodatkowy pas z baterią ważący około 0,8 kg. Zakup nowej baterii to koszt około 300 zł. Rozmiary koncentratora osiągają zazwyczaj 26 cm długości, 11 cm szerokości i 17 cm wysokości. Aparat spakowany bywa w poręczną torbę na pasku, którą zarzucić można na ramię. Koncentrator mobilny dostępny może być razem z wózkiem, który ułatwi jego transport. Poziom hałasu szacowany jest na mniej niż 40 dB, a pobór prądu podczas ładowania to tylko 40 kW. Aparat pracować może w temperaturze otoczenia wynoszącej 5–40°C.

Co zawiera podstawowy zestaw przenośnego koncentratora tlenowego?

W skład podstawowego zestawu przenośnego koncentratora tlenowego wchodzą: koncentrator tlenu, podręczna torba, 1 akumulator, ładowarka do baterii, zasilacz, ładowarka samochodowa, kabel zasilający, nawilżacz powietrza, kaniula nosowa oraz instrukcja obsługi koncentratora tlenu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
4
Polecamy
Gimbal - co to jest i jak działa?
Jaki gimbal wybrać?
Gimbal - co to jest i jak działa? Jaki gimbal wybrać? Dzień Dobry TVN
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Jak wybrać klimatyzator przenośny? Dzień Dobry TVN
Koronawirus.
Czy domowa tlenoterapia jest bezpieczna i może pomóc w przypadku duszności?
Koronawirus. Czy domowa tlenoterapia jest bezpieczna i może pomóc w przypadku duszności? TVN zdrowie
Pulsoksymetr - jak działa?
Co wynik pomiaru mówi o naszym zdrowiu? 
Pulsoksymetr - jak działa? Co wynik pomiaru mówi o naszym zdrowiu?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie