Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nawilżacz powietrza: na kaloryfer, ewaporacyjny, ultradźwiękowy czy parowy? Dobre nawilżacze powietrza dla dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Nawilżacz powietrza: na kaloryfer, ewaporacyjny, ultradźwiękowy czy parowy? Dobre nawilżacze powietrza dla dzieci

kobieta

Fot. Hero Images / Getty Images

Nawilżacze powietrza dzieli się na tradycyjne, ewaporacyjne, ultradźwiękowe i parowe. Zalecanym nawilżaczem powietrza dla dzieci są nawilżacze ultradźwiękowe, które odznaczają się bardzo cichą pracą. W dziecięcych pokojach warto stosować urządzenia wyposażone w filtry oczyszczające powietrze z bakterii i alergenów. 

Nawilżacze powietrza doskonale sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym, czyli w sezonie grzewczym. Suche powietrze w pomieszczeniach może niekorzystnie wpływać na organizm, prowadząc m.in. do wysychania śluzówek gardła i nosa. W konsekwencji dochodzi do zwiększenia się podatności na różnego rodzaju infekcje.

Nawilżacz powietrza - dlaczego warto go stosować?

Nawilżacz powietrza dla wielu osób jest niezbędnym urządzeniem w okresie grzewczym. Ocieplanie pomieszczeń przyczynia się do powstawania tzw. efektu suchego powietrza. Może to skutkować przesuszaniem błon śluzowych gardła i nosa, których zadaniem jest ochrona dróg oddechowych przed różnymi patogenami - bakteriami, wirusami i grzybami. Prowadzi to do częstszych infekcji i nieprzyjemnych objawów, takich jak katar i kaszel. Suche powietrze przyczynia się również do przesuszania gałki ocznej, która staje się zaczerwieniona i piecze. Ma także negatywny wpływ na kondycję skóry i włosów. U dzieci zbyt suche powietrze może prowadzić do trudności z zasypianiem lub niespokojnego snu.

Nawilżacz powietrza - jakie cechy powinien posiadać?

Nawilżacz powietrza powinien charakteryzować się określonymi cechami i spełniać pewne kryteria. Ważne jest, by posiadał co najmniej jeden filtr. Nawilżacze mogą być wyposażone w filtr węglowy redukujący nieprzyjemne zapachy, filtr HEPA zmniejszający ilość alergenów i kurzu w powietrzu, a także w filtr ceramiczny usuwający kamień. Cenną cechą nawilżaczy powietrza jest zautomatyzowanie, czyli samodzielne dostosowywanie intensywności nawilżania do aktualnie panujących w pomieszczeniu warunków. Wybierając nawilżacz powietrza, należy zawsze uwzględnić wielkość pomieszczenia, do którego będzie przeznaczony. Urządzenie o małych rozmiarach i niewielkiej mocy z pewnością nie sprawdzi się w dużych pokojach. Przy wyborze nawilżacza należy zwracać również uwagę na wydajność urządzenia, o której decydują dwa parametry:

  • powierzchnia nawilżania,
  • wydajność parowania - ilość wytwarzanej pary w określonym czasie.

Nieobowiązkowym, ale bardzo przydatnym elementem nawilżaczy powietrza jest higrometr. Umożliwia on kontrolowanie poziomu wilgotności w domu (gdy jest zbyt niska urządzenie to uruchamia się nawilżacz). Specjalne funkcje posiadają nawilżacze powietrza z jonizatorem. Wytwarzają one aniony, czyli jony ujemne oczyszczające powietrze. Dzięki zjawisku jonizacji bakterie i inne drobnoustroje znajdujące się w powietrzu opadają na ziemię, co zapobiega ich przedostawaniu się do dróg oddechowych.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku dostępne są różnego rodzaju nawilżacze powietrza. Można zdecydować się m.in. na zakup nawilżaczy na kaloryfer lub elektrycznych. Urządzenia te różnią się między sobą ceną, zużyciem prądu, czyli kosztem eksploatacji, a także sposobem działania. Nawilżacze powietrza można podzielić na: parowe, ultradźwiękowe, tradycyjne i ewaporacyjne.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy jest urządzeniem, które działa na zasadzie wytwarzania ultradźwięków rozbijających cząsteczki wody. W ten sposób wytwarza się mgiełka, która nawilża powietrze w pomieszczeniu. Zaletą nawilżaczy ultradźwiękowych jest energooszczędność oraz komfort użytkowania. Na rynku dostępne są urządzenia, które wyposażone są np. we wskaźniki braku wody, panele dotykowe oraz cyfrowe wyświetlacze. Ponadto nawilżacze ultradźwiękowe są niezwykle cichymi urządzeniami, dlatego doskonale sprawdzą się w sypialni osób dorosłych, a także dzieci. Dużą zaletą nawilżaczy ultradźwiękowych jest możliwość wyboru modelu urządzenia wytwarzającego ciepłą lub zimną parę w zależności od potrzeb użytkownika. Wadą tego rodzaju nawilżacza jest możliwy negatywny wpływ na zwierzęta domowe.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza cechuje się przede wszystkim wysoką wydajnością i niskim kosztem eksploatacji. Działa na zasadzie zasysania powietrza, które następnie filtruje i wypuszcza na zewnątrz chłodną mgiełkę. Zjawisko ewaporacji polega na naturalnym odparowywaniu wody ze specjalnego wkładu nawilżającego umieszczonego w urządzeniu. Nawilżacze ewaporacyjne zaliczane są do jednego z najzdrowszych i najbardziej naturalnych sposobów nawilżania powietrza. Ich dodatkową zaletą jest posiadanie mat ewaporacyjnych oczyszczających zasysane powietrze z brudu i kurzu, na których mogą znajdować się szkodliwe dla organizmu mikroorganizmy chorobotwórcze. Wadą ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza jest generowanie stosunkowo dużego hałasu - szumu - w porównaniu z nawilżaczem ultradźwiękowym.

Nawilżacz powietrza parowy

Parowy nawilżacz powietrza wyposażony jest w specjalną grzałkę, dzięki której podgrzewa wodę. Po uzyskaniu właściwej temperatury urządzenie wytwarza parę eliminującą problem suchego powietrza w pomieszczeniu. Podstawową zaletą parowych nawilżaczy powietrza jest niska cena zakupu. Ponadto nawilżacze parowe przyczyniają się do niszczenia bakterii oraz umożliwiają inhalację, dlatego mogą być stosowane w pokojach dziecięcych. Do wad tego urządzenia należy przede wszystkim stosunkowo wysokie zużycie energii elektrycznej.

Nieelektryczne nawilżacze powietrza, czyli nawilżacze tradycyjne

Nieelektryczne nawilżacze powietrza na kaloryfer często określane są jako nawilżacze tradycyjne. Mają one postać ceramicznych lub stalowych pojemników, które zawiesza się na kaloryferze. Ciepło emitowane przez domowy grzejnik powoduje, że woda umieszczona w nawilżaczu paruje, a w efekcie dochodzi do nawilżenia powietrza. Zaletami nawilżaczy powietrza na kaloryfer jest niska cena zakupu, brak zużycia prądu, prostota działania. Do wad tego urządzenia zalicza się natomiast niską wydajność oraz niewielki i znacznie ograniczony obszar działania. 

Zobacz film: Klimatyzacja - tak czy nie. Źródło: X-Bank Gallery

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?