Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest elektrosmog? Na czym polega ochrona przed elektrosmogiem?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest elektrosmog? Na czym polega ochrona przed elektrosmogiem?

anteny satelitarne

Fot: Animaflora / gettyimages.com

Elektrosmog rozumie się jako rodzaj zanieczyszczenia środowiska przez promieniowanie elektromagnetyczne, z którym ma się do czynienia podczas korzystania z różnego rodzaju sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w tym codziennego użytku.

Elektrosmog to stosunkowo nowe zjawisko, na temat którego mówi się coraz częściej wraz z postępującym rozwojem technologicznym, który sprzyja powstaniu pola elektromagnetycznego. Wszechobecna elektronika nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia człowieka. Dlatego badacze sugerują podejmowanie określonych środków ostrożności, aby chronić się przed negatywnym działaniem pola elektromagnetycznego.

Zobacz także:

Smog – przyczyny, definicja, pomiary poziomu smogu

Przemysł i transport - jak wpływają na smog? Co powoduje smog w Polsce?

Rośliny, które zwalczają smog. Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Co to jest elektrosmog?

Postępujący rozwój technologiczny sprawia, że trudno jest znaleźć miejsce na świecie nieskażone falami elektromagnetycznymi. Międzynarodowe Biuro Rejestracji Częstotliwości Radiowych (ang. International Frequency Registration Board, IFRB) donosi, że każdego roku zwiększa się liczba źródeł pól elektromagnetycznych. Człowiek korzysta w ciągu dnia z wielu urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Płynie z nich wiele korzyści, ale niosą za sobą także negatywne konsekwencje. Elektrosmog to nieformalne określenie smogu związanego z emisją sztucznego promieniowania elektromagnetycznego do środowiska. Alternatywnie nazywany jest smogiem elektromagnetycznym.

Dlaczego trzeba podejmować ochronę przed elektrosmogiem?

Na co dzień korzysta się z wielu urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne. Występowanie tego promieniowania związane jest z napięciem czy przepływem prądu w urządzeniach codziennego użytku. Można wymienić m.in. telewizor, komputer, telefon komórkowy, kuchenkę mikrofalową, odkurzacz czy mikser. Dodatkowo narażenie na elektrosmog potęguje przebywanie w okolicy występowania masztów i nadajników GSM, trakcji wysokiego napięcia, aparatów CB-radio i stacji radarowych. Wszechobecna elektronika nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia człowieka. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań chroniących przed elektrosmogiem.

Oddziałuje on na układ nerwowy, samopoczucie, wzrok i słuch. Od 2011 roku energię elektromagnetyczną uznaje się za możliwie rakotwórczą. Może ona powodować ból i zawroty głowy, zaburzenia czucia, zmiany skórne, zaburzenia koncentracji, pamięci i równowagi, bóle mięśniowe, bezsenność, objawy lękowe, zakłócenia w przepływie krwi do mózgu i podwyższenie ciśnienia krwi.

Zabezpieczenie przed elektrosmogiem

Istnieje kilka skutecznych sposobów ochrony przed elektrosmogiem w najbliższym otoczeniu. Podczas wyposażania domu w sprzęty elektryczne należy wybierać tylko te posiadające certyfikaty bezpieczeństwa CE, co oznacza, że produkt jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej, oraz znak TCO, którym opatrzone są sprzęty pozytywnie ocenione pod względem ergonomii, energooszczędności i ekologii.

Produkty elektryczne powinno się ustawiać w możliwie najdalszej odległości od miejsca przeznaczonego do wypoczynku i pracy, gdzie spędza się najwięcej czasu. Warto zadbać o uziemienie w gniazdach elektrycznych i przedłużaczach. Smog elektromagnetyczny można zmniejszyć, wyłączając z prądu nieużywane sprzęty elektryczne, a nawet wietrząc pomieszczenia mieszkalne.

Telefony komórkowe promieniują, nawet kiedy się z nich nie korzysta, dlatego lepiej odłożyć telefon na stół zamiast trzymać go w kieszeni. Ponadto powinno się unikać rozmów w tłumie, gdyż promieniowanie ze znajdujących się blisko siebie aparatów nakłada się. Warto też zaopatrzyć się w słuchawki lub zestaw głośnomówiący, które umożliwiają prowadzenie rozmowy bez konieczności trzymania telefonu przy głowie. Ograniczenie elektrosmogu daje też rzadsze korzystanie z internetu bezprzewodowego na rzecz przewodowego oraz wyłączenie w telefonie funkcji bluetooth, Wi-Fi czy synchronizacji danych.

Jak eliminować elektrosmog?

W celu eliminacji elektrosmogu warto wspomagać się specjalnymi produktami. Neutralizację jego negatywnego wpływu przynosi folia ochrona wykorzystująca zasady biorezonansu. Sprawia, że fale wytwarzane przez urządzenie elektryczne dopasowują się do naturalnego wzorca pola elektromagnetycznego organizmu. Umieszcza się ją na zewnątrz urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne. Dostępne są też przezroczyste folie okienne – tzw. anty-elektrosmog montuje się na szyby wewnątrz pomieszczeń. Kolejnym produktem są maty do spania, które są swoistym ekranem pola elektrycznego. Wykorzystują technologię ADR do ochrony ciała ludzkiego przed szkodliwym działaniem pola podczas snu. Umieszcza się je pod materacem, aby absorbowały rozproszone pole elektryczne. Popularnością cieszą się też plastry detoksykacyjne, które stosują turmalin emitujący korzystne promieniowanie podczerwone FIR. Poprawiają one częstotliwości drgań w komórkach organizmu. Można zakupić też chipy do samochodów, telefonów, a nawet uniwersalne, które neutralizują pole elektromagnetyczne. Ponadto do zestawu słuchawkowego można przypiąć małą ferrytową kulkę. Absorbuje ona fale i zapobiega przedostaniu się ich do ciała. Ochronę głowy przed promieniowaniem elektromagnetycznym dają też opaski. W ostatnich latach wynaleziono także specjalne materiały budowlane, takie jak farby, dachówki, okna, drzwi, rolety czy tynki, które blokują działanie promieni elektromagnetycznych.

Niektórzy badacze są zdania, że ograniczające działanie na pole elektromagnetyczne ma sposób odżywiania. Zalecają spożywanie: cebuli, czosnku, liści mięty, nasion ostropestu plamistego, mlecza, zielonych warzyw, kolendry, siemienia lnianego, spiruliny i chlorelli.

Zobacz film i dowiedz się więcej o smogu:

Zobacz film: co to jest smog? Źródło: Zdrowie

Bibliografia:

1. Matuszek S., Elektrosmog – eliminacja, Warszawa, Warszawska Firma Wydawnicza, 2015.

2. Grotenhermen F., Dealing rationally with electrosmog, „Pflege Aktuell”, 1997, 51(4), s. 234-238.

3. Balmori A., Electrosmog and species conservation, “Science of the Total Environment”, 2014, 496, s. 314-316.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
9
Polecamy
Co to jest „elektrosmog”?
Czy smog elektromagnetyczny jest szkodliwy dla zdrowia?
Ochrona przed „elektrosmogiem”
Co to jest „elektrosmog”? Czy smog elektromagnetyczny jest szkodliwy dla zdrowia? Ochrona przed „elektrosmogiem” TVN zdrowie
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Jak wybrać klimatyzator przenośny? Dzień Dobry TVN
Jak naładować power bank i na jak długo należy go podłączyć?
Jak naładować power bank i na jak długo należy go podłączyć? Dzień Dobry TVN
Technologia 5G.
Czy faktycznie jest niebezpieczna dla zdrowia?
Technologia 5G. Czy faktycznie jest niebezpieczna dla zdrowia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?