Niestety maj to ciężki czas dla alergików. Pylenie w maju dotyczy wielu roślin, zarówno traw, chwastów, jak i drzew, a także grzybów pleśniowych. Alergicy powinni w maju możliwie ograniczyć do minimum przebywanie na świeżym powietrzu, żeby zapobiec powstaniu uciążliwego nieżytu nosa, częstego kichania oraz łzawienia, swędzenia i zaczerwienienia spojówek. Dlatego też, mimo iż przez większość majowych dni pogoda jest idealna na spacerowanie, to najlepszym czasem dla alergików do spędzania na dworze są przedpołudnia i godziny nocne, zwłaszcza podczas pochmurnych i deszczowych dni.
Co pyli w kwietniu i maju?
Od kwietnia do połowy maja w powietrzu unoszą się alergeny klonu. Największe stężenie pyłków klonu przypada na ostatnie dni kwietnia i pierwsze dni maja. Klonem, ze względu na walory estetyczne, zasadza się parki. Ponadto stanowi surowiec wykorzystywany w produkcji syropu klonowego, znanego zwłaszcza w Kanadzie. Od drugiej połowy kwietnia do pierwszej połowy maja kwitnie grab. Drewno grabu wykazuje dużą twardość i odporność na ścieranie. Produkuje się z niego elementy stosowane w mechanizmach młoteczkowych pianin czy fortepianów. Ponadto z grabu tworzy się żywopłoty pełniące funkcje ogrodzenia w sadach.
Alergicy w maju powinni uważać na pyłki brzozy – jednego z najbardziej uczulających alergenów wziewnych. Początek pylenia brzozy notuje się na przełom marca i kwietnia. Objawy alergii na brzozę ustępują w pierwszej połowie czerwca. Na terenie kraju występuje 7 odmian brzozy, których pyłek w największych ilościach unosi się porą popołudniową, a zwłaszcza w gęstych i zacienionych lasach. U osób uczulonych na pyłek brzozy pojawiają się czasem alergiczne reakcje krzyżowe z pyłkami gruszy, jabłoni, leszczyny.
Dąb zaczyna pylić wraz z początkiem kwietnia. Objawy alergii na pyłki dębu szypułkowego czy bezszypułkowego najbardziej odczuwalne są przez drugą połowę kwietnia i pierwsze dni maja. Pod koniec maja stężenie pyłków dębu jest bardzo niskie.
Odczulanie - kto może z niego skorzystać dowiecie się z filmu:
Jakie inne drzewa pylą w maju?
Od maja do czerwca kwitnie czarny bez, który uczula w największym stopniu w pierwszej połowie czerwca. Na początku maja objawy alergii mogą odczuwać jeszcze osoby uczulone na pyłki wierzby, które w wysokim stężeniu unoszą się w powietrzu przez cały kwiecień. Od drugiej połowy marca i do pierwszych tygodni maja pyli jesion. Znajdujące się w tej samej rodzinie co jesion drzewko oliwkowe kwitnie od kwietnia do czerwca.
Kolejnym drzewem pylącym w maju jest buk. Jego drewno wykorzystywane było niegdyś w budowie powozów, karet, elementów maszyn młyńskich czy wioseł żeglarskich. Używane było także jako surowiec do wyrabiania maszyn rolniczych, takich jak pług i brony. Dziś znajduje zastosowanie zwłaszcza w meblarstwie i modelarstwie. Na alergeny buka narażeni są głównie alergicy z miast, ponieważ drzewem tym często zasadza się parki. Ponadto osoby mieszkające w bliskim sąsiedztwie dużych kompleksów bukowych.
Co pyli na żółto w maju?
Żółty pyłek osadzający się na karoserii samochodów, parapetach, ławkach czy balkonach oraz na brzegach kałuż po deszczu pochodzi od sosny i świerku. Drzewa te pylą od drugiej połowy maja do pierwszych tygodni czerwca. Ilość pyłku wydzielanego przez sosnę i świerk jest dość spora, lecz na szczęście alergia na te drzewa nie należy do częstych. Osoby, które uczulone są na pyłek sosny, powinny wystrzegać się oleistych owoców, jak orzechy włoskie czy laskowe, z którymi alergen może wchodzić w reakcję krzyżową.
Co oprócz drzew pyli w maju?
Kwiecień–wrzesień to miesiące, kiedy pylą babka lancetowata i szerokolistna. Od drugiej połowy kwietnia pyli szczaw, którego pyłki występują w powietrzu aż do końca sierpnia. Maj i czerwiec to miesiące, kiedy stężenie alergenów szczawiu jest największe. Rośliną, której alergeny pojawiają się od pierwszych tygodni maja i unoszą się w powietrzu do końca września, jest pokrzywa. Największe stężenie jej pyłków występuje w czerwcu i lipcu. Uczulenie na pyłek pokrzywy należy do rzadkości.
Polecamy: Co pyli w lipcu? Jakie rośliny odpowiadają za alergię wziewną w lipcu?
Od maja do lipca w powietrzu występuje wysokie stężenie pyłków traw. Okres pylenia dzikich traw rozpoczyna się w drugiej połowie kwietnia. Najszybciej zaczynają pylić słodkie trawy wiosenne (z ang. sweet vernal grass), kupkówka pospolita (określana alternatywnie jako rżniączka pospolita lub rajgras niemiecki) oraz tymotka łąkowa (zwana inaczej brzanką pastewną). Trawy przestają uczulać na początku jesieni. Alergeny traw uważa się za najmocniej uczulające, ponieważ już niskie stężenie ich pyłku, oddziałujące na organizm przez kilka godzin, wywołuje objawy. Trawy mogą wywoływać katar sienny, ale i odpowiadają za atopową astmę oskrzelową. W maju stwierdza się też obecność pyłków traw uprawnych – zbóż, a zwłaszcza żyta.
Alergia wziewna – w maju pylą grzyby!
Od kwietnia do października za powstanie objawów alergii mogą odpowiadać zarodniki grzybów pleśniowych z gatunku Cladosporium. Od pierwszych tygodni maja do początku października stwierdza się także obecność zarodników grzybów pleśniowych z gatunku Alternaria. Zarówno pierwszy, jak i drugi gatunek w największym stopniu uczula w maju.
Bibliografia:
1. Obtułowicz K., Alergologia, Warszawa, PZWL, 2016.
2. Majkowska-Wojciechowska B., Pyłek roślin i alergeny sezonowe w Polsce, „Alergia Astma Immunologia”, 2016, 21(1), s. 5-15.
3. Rapiejko P., Alergeny pyłku roślin, „Alergia Astma Immunologia”, 1997, 2(1), s. 9-18.