Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co powoduje uszkodzenie nerwu łokciowego? Objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Co powoduje uszkodzenie nerwu łokciowego? Objawy i leczenie

łokieć

Fot.: fosupaksorn / stock.adobe.com

Nerw łokciowy zaopatruje mięśnie położone poniżej stawu łokciowego. Pierwszymi objawami jego uszkodzenia są: nadwrażliwość, parestezje nocne i ból. Częstymi przyczynami uszkodzenia nerwu łokciowego są złamania kości i zwichnięcia stawu.

Jedną z częściej występujących patologii nerwu łokciowego jest ucisk, który ma miejsce na poziomie ramienia, łokcia i nadgarstka. Leczenie uszkodzonego nerwu łokciowego jest początkowo zachowawcze i opiera się na farmakoterapii i rehabilitacji. Jeśli jest nieskuteczne, chorych kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

Czym jest nerw łokciowy?

Nerw łokciowy jest nerwem czuciowym i ruchowym. Odchodzi od pęczka przyśrodkowego splotu ramiennego. Unerwia ruchowo mięśnie, takie jak: zginacz łokciowy nadgarstka, mięsień dłoniowy krótki, zginacz głęboki palców, wszystkie mięśnie międzykostne, mięśnie kłębika (odwodziciel, przeciwstawiasz, zginacz palca małego), 3. i 4. mięsień glistowaty oraz mięśnie kłębu kciuka (przywodziciel kciuka i głowę głęboką zginacza kciuka krótkiego). Unerwienie czuciowe obejmuje: po stronie dłoniowej skórę kłębika oraz małego palca i 1/2 palca obrączkowego od strony łokciowej, po stronie grzbietowej skórę 2 i 1/2 palca, licząc od palca małego oraz łokciową część powierzchni ręki.

Zespół kanału nerwu łokciowego

Zespół kanału nerwu łokciowego to choroba wywołana uciskiem na nerw łokciowy. Najczęściej jest konsekwencją zwężenia kanału łokciowego spowodowanego przez: długotrwały ucisk na nerw, urazy, stany zapalne lub zmiany zwyrodnieniowe stawów, choroby układowe (cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów), wady wrodzone stawu łokciowego (podwichnięcie nerwu łokciowego, płytkość kanału) lub guzy kanału nerwu łokciowego. Na rozwój choroby wpływ mają: alkoholizm, zmiany hormonalne oraz zakażenie bakteryjne i wirusowe. Jest to druga co do częstości neuropatia uciskowa kończyny górnej. Najczęściej występuje wśród mężczyzn pracujących fizycznie w średnim wieku.

Zespół kanału nerwu łokciowego daje objawy, takie jak:

 • ból okolicy łokcia promieniujący wzdłuż nerwu, który nasila się podczas zginania stawu,
 • zanik mięśni kłębika, międzykostnych, glistowatych, w wyniku czego dochodzi do powstania ręki szponiastej (przeprost w stawach śródręczno-paliczkowych oraz niemożność rozstawienia palców II–V),
 • nocne bóle i parestezje w okolicy stawu łokciowego promieniujące do palca V,
 • osłabienie siły mięśniowej palców,
 • osłabienie siły zajętej ręki i stopniowa utrata niektórych zdolności chwytnych,
 • zaburzenia czucia w palcu IV i V oraz wewnętrznej części przedramienia.

Częstą praktyką jest klasyfikacja zespołu kanału nerwu łokciowego według wytycznych Dellona, na podstawie których neuropatię dzieli się na 3 stadia:

 1. stadium 1 (łagodne) – okresowe mrowienia, subiektywne osłabienie kończyny,
 2. stadium 2 (pośrednie) – okresowe parestezje, osłabienie siły kończyny górnej,
 3. stadium 3 (ciężkie) – od przewlekłego zaburzenia czucia po całkowite porażenie funkcji nerwu.

Zespół kanału Guyona – neuropatia nerwu łokciowego

Zespół kanału Guyona to drugie pod względem częstości występowania miejsce ucisku nerwu łokciowego w obrębie przedramienia. Dochodzi do niego na poziomie nadgarstka. W większości przypadków zespół kanału Guyona jest związany z obecnością nieprawidłowych mas tkankowych (tłuszczaków, ganglionów, tętniaków tętnicy łokciowej). Przyczyną mogą być mięśnie dodatkowe, np. dodatkowy odwodziciel palca V.

Wyróżnia się 3 postacie zespołu kanału Guyona:

 1. typ I: ucisk nerwu łokciowego w proksymalnej części kanału,
 2. typ II: ucisk nerwu łokciowego wzdłuż gałęzi głębokiej, dystalnie od gałęzi do ADM,
 3. typ III: ucisk nerwu łokciowego w dystalnej części kanału lub tuż po wyjściu z niego.

Klinicznie dolegliwości są bardzo podobne do tych występujących w zespole kanału nerwu łokciowego, ale są zlokalizowane w obrębie nadgarstka.

Jak działa i z czego składa się układ nerwowy? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Leczenie uszkodzonego nerwu łokciowego

Leczenie nerwu łokciowego polega na farmakoterapii, fizykoterapii i kinezyterapii. W przypadku ich nieskuteczności wykonuje się operację odbarczenia nerwu łokciowego. Rzadkością jest neuroliza, czyli zabieg medyczny polegający na zniszczeniu włókien nerwowych. Do organizmu podaje się substancję, która powoduje nieodwracalne uszkodzenie danej struktury nerwowej.

Chory otrzymuje zakaz wykonywania forsownych ruchów w stawie łokciowym, powodujących rozciąganie nerwu i zwiększających jego ucisk. Zaleca się niekiedy unieruchomienie czasowe. Trzeba przyjmować preparaty wielowitaminowe, w których składzie szczególną rolę odgrywają witaminy z grupy B, ponieważ wpływają pozytywnie na regenerację i funkcję nerwów. Lekarz może zalecić środki przeciwbólowe na zredukowanie skurczów mięśniowych i kortykosteroidy w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

Czym jest neuromobilizacja nerwu łokciowego?

Neuromobilizacja nerwu łokciowego jest jedną z wielu metod terapii manualnej. Zajmuje się tkankami miękkimi – tkanką nerwową i tkankami otaczającymi układ nerwowy. Zalicza się ją do metod fizjoterapeutycznych, czyli leczenia ruchem. Jest formą leczenia zachowawczego. Neuromobilizacja opiera się na odtworzeniu prawidłowej neuromechaniki, czyli adaptacji układu nerwowego do ciągłych zmian obciążeń i napięć mechanicznych.

Przywraca plastyczność układu nerwowego. Jej celem jest poprawa przesuwalności nerwu względem okolicznych tkanek. Pozwala poprawić funkcję podrażnionych struktur. Przywraca możliwość rozciągania i napinania samej tkanki nerwowej i odtwarza prawidłową fizjologię komórek nerwowych.

Zobacz film: Doskonalenie techniki chirurgicznej - laparoskopia. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Woźniak K., Ratuszek-Sadowska D., Śniegocki M., Zespół rowka nerwu łokciowego – ocena efektów leczenia operacyjnego, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, 6(9), s. 315–322.

2. Główczewska J., Nowacka K., Główczewska-Siedlecka E. i wsp., Results of conservative, surgical treatment and rehabilitation of entrapment neuropathies in elderly patients in geriatric practice, „Journal of Education, Health and Sport”, 2017, 7(4), s. 21–28.

3. Igielska-Bela B., Baczkowski B., Zespół rowka nerwu łokciowego – ewolucja technik leczenia operacyjnego, „Annales Academiae Medicae Gedanensis”, 2016, 46, s. 81–86.

4. Hupało M., Badania elektrofizjologiczne w zespołach cieśni, „Aktualności Neurologiczne”, 2006, 6(4), s. 246–258.

5. Romanowski L., Lisiewicz-Bręborowicz E., Przedramię i ręka, W: Białoszewski D. (red.), Fizjoterapia w ortopedii, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014, s. 218–232.

6. Kowalska B., Sudoł‑Szopińska I., Ocena ultrasonograficzna wybranych patologii nerwów obwodowych. Część I: Neuropatie uciskowe kończyny górnej – z wyłączeniem zespołu cieśni kanału nadgarstka, „Journal of Ultrasonography”, 2012, 12, s. 307–318.

7. Dwornik M., Zastosowanie neuromobilizacji w zespole kanału nadgarstka

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
3
Polecamy
Nerw pośrodkowy – leczenie po porażeniu nerwu pośrodkowego
Nerw pośrodkowy – leczenie po porażeniu nerwu pośrodkowego TVN zdrowie
Co oznacza ból ręki?
Charakterystyka chorób kończyny górnej
Co oznacza ból ręki? Charakterystyka chorób kończyny górnej TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Zespół Ehlersa-Danlosa.
Jakie są objawy i metody leczenia?
Zespół Ehlersa-Danlosa. Jakie są objawy i metody leczenia? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Ula
15 lat temu miałam obarczony nerw w łokciu od zeszłego roku zaczęły się problemy z łokciem tenisisty oraz dretwienie palców 4i5 oraz odczucie zimniejszej ręki mialam podaną blokadę wzielam serię zabiegow dolegliwosci złagodniały a po 2 msc wyszystko wróciło teraz zrobilamwynik emg jest w normie a dolegliwości dalej się utrzymują co robić? Czy można w 100% sugerować się wynikiem emg czy zażywanie dicloduo i blokada mogą mieć wpływ na wynik ?
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie