Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Jak przebiega jego rozwój?
menu
Polub nas na Facebooku

Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Jak przebiega jego rozwój?

3 miesięczne dziecko leży na brzuszku

Fot. tatyana_tomsickova / Getty Images

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, kiedy rodzice są już spokojniejsi i „przyzwyczajeni” do malucha. Poznają jego charakter, rytm snu, pewnie wykonują wszystkie czynności pielęgnacyjne. Zauważają, że malec potrafi coraz więcej. Jak wygląda rozwój 3-miesięcznego dziecka?

Na początek warto wspomnieć, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jeśli pociecha ma 3 miesiące i nie posiadła pewnych umiejętności, nie ma powodu do niepokoju. Z pewnością nabędzie je w kolejnych tygodniach lub miesiącach. Dziecko 3-miesięczne nie jest już tak nieporadne jak w pierwszych kilku tygodniach – uśmiecha się do rodziców, podnosi główkę i chętnie obserwuje otoczenie. Co jeszcze potrafi 3-miesięczny maluch?

Fizyczny rozwój dziecka w 3 miesiącu życia

W 3 miesiącu życia niemowlę zaczyna żywo interesować się otoczeniem i możliwościami własnego ciała. Najczęściej w tym czasie odkrywa rączki, które ochoczo wpycha do buzi. Zauważa, że może prostować i zginać paluszki, dzięki czemu udaje się mu chwytać małe przedmioty. Rodzice mogą zauważyć, że ruchy malca stają się celowe – może wyciągać ręce do przedmiotów, które go zainteresują. Niemowlę wodzi oczami za zabawkami i poruszającymi się rodzicami.

Leżenie na pleckach sprawia, że dziecko czuje się stabilnie i pewnie, dzięki czemu podnosi ręce i nogi do góry, a także zgina i prostuje tułów. To czas, kiedy coraz lepiej leży mu się na brzuszku, dzięki czemu poznaje nowe możliwości swojego ciała – ręce wysuwa do przodu i potrafi już przez kilka sekund utrzymać głowę w górze. Czasami może tak intensywnie odgiąć ją do tyłu, że przeważy jego ciałko i maluch samoistnie obróci się na bok lub plecy. Jest to działanie przypadkowe – świadome zmiany pozycji następują dopiero około 7 miesiąca. Nie wolno więc zostawiać dziecka bez opieki, kiedy leży na brzuchu – może spaść z przewijaka lub łóżka. Dziecko w 3 miesiącu osiąga symetrię tułowia, co pozwala mu na proste układanie główki. W tym czasie zaczyna delikatnie podnosić główkę do przodu, tak jakby chciało usiąść.

Polecamy: Co może jeść, co potrafi i ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko?

Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka – komunikacja i humorki

Co powinno umieć 3-miesięczne dziecko w kwestii rozwoju zmysłów? Słuch jest dobrze rozwinięty, a dotykanie różnych tekstur wzbudza w niemowlaku ciekawość. Malec „bawi się” różnymi dźwiękami, jakie z siebie wydaje. Pojawia się głużenie, a więc artykułowanie różnych dźwięków, np. „gugu”, „ebw”, „gi”, „ym”. Dźwiękom tym towarzyszą intensywne ruchy rączek i nóżek, które świadczą o dobrym humorze malca. Warto wiedzieć, że takie zachowania przejawiają je również dzieci głuche i niedosłyszące. Rozwój 3-miesięcznego dziecka to również okazywanie emocji – niemowlę płacze, kiedy jest głodne, spragnione, senne lub jest mu niewygodnie. Płacz może być także sygnałem tęsknoty za rodzicami i chęcią przywołania mamy lub taty. Szczególnie dzieje się tak, kiedy dziecko zostanie samo i straci z oczu ukochanego rodzica.

Co umie 3-miesięczne dziecko? Doskonale rozpoznaje znane mu sytuacje i dostosowuje do nich swoje zachowanie. Kiedy jest brane na ręce i układane do karmienia, może zacząć ssać, pomimo że jeszcze nie ma w buzi butelki ani piersi mamy. Kiedy zanosimy je do łazienki i zaczynamy rozbierać, może już płakać lub cieszyć się na nadchodzącą kąpiel – zależy, czy ją lubi, czy nie. Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka to również liczne uśmiechy, np. kiedy tata robi głupie miny lub wydaje różne dźwięki podczas zabawy z nim.

Polecamy: Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę?

Zobacz film i sprawdź w jaki sposób muzyka pomaga w rozwoju malucha: 

Zobacz film: W jaki sposób muzyka pozwala rozwijać się dziecku?

Polecamy: Butelki dla niemowląt – kryteria wyboru i zasady higieny

Zabawy dla 3-miesięcznego dziecka i stymulacja rozwoju

W wieku 3 miesięcy doskonale sprawdzają się maty z pałąkami – maluch śledzi wiszące nad nim zabawki, wyciąga do nich rączki i jeśli jest taka możliwość, chwyta je. Interesują go również ich ciekawe i różnorodne kolory. Jakie zabawki dla 3-miesięcznego dziecka są najlepsze? Nieduże grzechotki o różnych kształtach – niemowlę będzie uczyło się je chwytać i potrząsać nimi, a wydawane przez nie dźwięki wzbudzą w nim zainteresowanie. Codzienne zabawy dla 3-miesięcznego dziecka to te z wykorzystaniem rączek – „kosi, kosi łapci”, „kokoszka dziobała” i tym podobne.

Świetną i zupełnie niemęczącą zabawą dla niemowlaka w tym czasie jest pływanie – warto więc zacząć uczęszczać na basen na specjalne zajęcia. Woda wzmacnia mięśnie malucha, pomaga mu wyćwiczyć koordynację ruchów, a pluskanie sprawia ogromną przyjemność. Zanim jednak rodzice zapiszą się na zajęcia z dzieckiem, powinni skonsultować się z lekarzem – wczesne pływanie nie jest wskazane przy stwierdzonej asymetrii.

Rozwój 3-miesięcznego dziecka należy codziennie stymulować – dużo do niego mówić, opowiadać o różnych czynnościach przy nim wykonywanych, zmieniać intonację głosu, co dodatkowo go zaciekawi. Już w tym czasie można zacząć czytać dziecku bajki – najlepiej proste, rymowane i krótkie, przy okazji pokazując kolorowe obrazki i objaśniając, co na nich się znajduje. Niemowlakowi będą się również podobały wesołe i proste piosenki śpiewane przez mamę lub tatę. Bardzo ważne jest częste przytulanie, kołysanie i dawanie buziaków. Bliskość pobudza ciekawość dziecka, sprawia, że czuje się bezpiecznie i dobrze.

Bibliografia:

1. Magdalena Czub, Pierwszy rok życia, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2014.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
8
Polecamy
Rozwój dziecka w 5.
miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka
Rozwój dziecka w 5. miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka TVN zdrowie
Co potrafi 3-miesięczne dziecko?
Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt
Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt Dzień Dobry TVN
Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka - co może jeść, ile waży, jak widzi?
Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka - co może jeść, ile waży, jak widzi? Dzień Dobry TVN
Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę?
Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?