Polub nas na Facebooku
Czytasz: Butelki dla niemowląt – kryteria wyboru i zasady higieny
menu
Polub nas na Facebooku

Butelki dla niemowląt – kryteria wyboru i zasady higieny

Butelka dla niemowlaka leży na półce z zabawkami

Fot. ugurhan / Getty Images

Butelki dla niemowląt potrafią kosztować przesadnie dużo. Zanim dokona się wyboru, warto dowiedzieć się, które aspekty butelki dla niemowlaka rzeczywiście są istotne. Nie bez znaczenia jest także kwestia dodatkowych akcesoriów do takiej butelki.

Butelki dla niemowląt pojawiają się w bardzo różnej formie. Często zdezorientowane mamy nie mają pojęcia, na jakiej podstawie wybrać między szklanką a plastikową butelką. Pojawiają się także pytania, czy antykolkowa wersja butelki dla niemowlaka naprawdę pomaga, czy to tylko chwyt marketingowy. Praktyka pokazuje, że właściwie każda z nich jest na swój sposób dobra, a kluczowa jest ich odpowiednia sterylizacja i higiena towarzysząca karmieniu.

Butelki dla niemowląt – szkło czy plastik?

Butelki dla niemowląt występują w wersji plastikowej i szklanej. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety, trudno więc powiedzieć jednoznacznie, że szklane butelki dla niemowląt to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Oczywiście pod względem higieny i nieszkodliwości materiału rodzice powinni postawić na szkło. Trzeba jednak zaznaczyć, że plastikowe butelki dla niemowlaka lepiej izolują ciepło, co sprawia, że mleko wolniej stygnie. Każda mama wie, że w przypadku karmienia ma to ogromne znaczenie. Ponadto szkło może się stłuc i pod tym względem stanowi jakieś niebezpieczeństwo dla dziecka. Wybierając materiał, z którego wykonana jest butelka dla niemowlaka, warto więc kierować się własnymi przekonaniami. Należy jednak pamiętać, że plastikowa butelka nie może zawierać bisfenolu A.

Polecamy: Jak masować brzuch niemowlaka? Starosłowiański masaż brzucha i z użyciem baniek chińskich

Jak pielęgnować skórę dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Czy myć dziecko tuż po porodzie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jakie butelki dla noworodka?

Butelki dla niemowlaka do 6. miesiąca życia powinny charakteryzować się przede wszystkim wygodą użytkowania. Najlepiej sprawdzą się proste butelki dla niemowląt. Liczyć się będzie ich odpowiednia wielkość i szeroki otwór. Nie warto stawiać na wymyślne kształty, lecz na łatwość ich czyszczenia i przygotowania mieszanki. Noworodek je około 6–7 razy dziennie, po każdym karmieniu butelkę trzeba dokładnie umyć, wyparzyć, a następnie przygotować w niej nową porcję pokarmu. W takiej sytuacji prosta konstrukcja jest zdecydowanie najlepszym wyborem.

Polecamy: Poduszki dla niemowląt. Jakie rodzaje są najlepsze? Czy każde niemowlę musi mieć specjalną poduszkę?

Jaka pojemność butelki dla noworodka?

Butelki dla niemowlaka na samym początku powinny mieć pojemność około 120–150 ml. Wystarczą dwie takie butelki. Czteromiesięczny niemowlak będzie już jednak potrzebował butelki o pojemności 180–220 ml. W kolejnych miesiącach można jeszcze sięgać po te o pojemności 250–330 ml. Warto pamiętać, że butelki wymienia się co 2–3 miesiące.

Polecamy: Jak powinno przebiegać rozszerzanie diety niemowlaka?

Jakie butelki dla niemowlaka?

Butelki dla niemowląt tworzą bardzo zróżnicowaną grupę produktów. Można bowiem kupić prostą, klasyczną butelkę dla niemowlęcia, ale można też zdecydować się na butelkę dostosowaną do karmienia wcześniaków. Bardzo popularnym rozwiązaniem są butelki dla niemowląt antykolkowe, które przeciwdziałają połykaniu przez dziecko powietrza podczas karmienia. Kluczowy jest tutaj rodzaj smoczka, a nie sama butelka, natomiast wśród butelek antykolkowych wyróżnić można te w kształcie rogala, z odpowietrznikiem na dole lub smoczkiem wyposażonym w odpowietrznik. Niektóre butelki mają czujniki ciepła, które sygnalizują, czy mleko jest jeszcze wystarczająco ciepłe. Dla ząbkujących dzieci stworzono butelki dla niemowląt ze smoczkiem wyposażonym w wypustki masujące bolące dziąsła. Zaskakiwać może także butelka dla niemowlaka z trójprzepływowym smoczkiem umożliwiającym przyjmowanie różnych płynów. Wszystkie te rozwiązania wpływają jednak na cenę butelki. Przed decyzją o zakupie warto więc zastanowić się, jakie cechy butelki dla niemowląt kupujący uważa za ważne.

Polecamy: Wyprawka dla niemowlaka – kiedy i co kupić?

Bardzo cennym rozwiązaniem są natomiast butelki wyposażone w akcesoria, które można osobno wyparzać.

Akcesoria do butelek dla niemowląt

Butelki dla niemowląt to nie wszystko, czego potrzeba do nakarmienia dziecka. Istotna jest m.in. szczotka do butelek umożliwiająca dokładne usunięcie resztek jedzenia. Przydaje się także (szczególnie w podróży) pojemnik na odmierzone już porcje mleka oraz termos na butelki dla niemowląt. Ogromnie istotnym urządzeniem do butelek dla niemowląt jest domowy sterylizator.

Jak sterylizować butelki dla niemowląt?

Butelki dla niemowląt można sterylizować na co najmniej kilka sposobów. Jednym z najprostszych jest gotowanie nowej butelki i smoczka we wrzącej wodzie. Później można butelkę jedynie zalewać wrzątkiem. Na rynku dostępne są również specjalne sterylizatory do butelek dla niemowląt i akcesoriów:

  • sterylizatory elektryczne,
  • sterylizatory parowe,
  • sterylizatory do użycia w mikrofalówce,
  • sterylizatory posiadające funkcję gotowania na parze.

Wszystkie sterylizatory działają parą wodną o temperaturze powyżej 100℃. Cały proces trwa około kilku minut, a jego efekt (usunięcie wszystkich zarazków) utrzymuje się do 3 godzin. Na rynku dostępne są samosterylizujące się butelki dla niemowląt. Do specjalnego kapsla wlewa się odpowiednią ilość wody, wkłada nakrętkę i smoczek z założonym uchwytem, wszystko łączy z butelką i wstawia do odpowiednio nastawionej kuchenki mikrofalowej. Cały proces trwa 1,5 minuty. Niezależnie od wybranej metody sterylizacji, najpierw należy butelkę dokładnie umyć.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?