Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyprawka dla niemowlaka – kiedy i co kupić?
menu
Polub nas na Facebooku

Wyprawka dla niemowlaka – kiedy i co kupić?

wyprawka dla niemowlaka

Fot: NataliaDeriabina / gettyimages.com

Wyprawka dla niemowlaka to kompletowanie przed przyjściem dziecka na świat wszystkich rzeczy, które są niezbędne w jego pielęgnacji. Rodzice wybierają m.in. ubranka, pościel, akcesoria do karmienia, wózek i fotelik samochodowy.

Wyprawka dla niemowlaka wiąże się z jednej strony z dużym wydatkiem finansowym, z drugiej zaś stanowi jeden z najprzyjemniejszych etapów ciąży. W internecie czy poradnikach przygotowujących do bycia rodzicem i wprowadzających w tematykę opieki nad niemowlęciem można znaleźć przydatne listy wyprawki dziecięcej. Dzięki nim łatwiej jest podjąć decyzję na zakupach i spakować torbę do szpitala.

Wyprawka dla niemowlaka

Wyprawka dla niemowlaka jest ważna i nie należy kompletowania akcesoriów do opieki nad dzieckiem zostawiać na ostatnią chwilę, kiedy kobieta nie ma już siły na bieganie po sklepach czy też na czas po porodzie, bo świeżo upieczone rodzicielstwo równa się brakowi czasu. Przygotowanie wyprawki warto zacząć na początku trzeciego trymestru.

Kupowanie pierwszych rzeczy dla dziecka sprawia rodzicom wiele przyjemności, ale i znacznie obciąża budżet. Najlepiej stopniowo zaopatrywać się w niezbędne rzeczy, które można kupować nowe lub odkupić od rodzin, w których dzieci mają już za sobą okres niemowlęcy. W kompletowaniu wyprawki dla niemowlaka przydatna okaże się lista, ale dopiero czas zweryfikuje użyteczność wszystkich rzeczy.

Wyprawka dla niemowlaka – meble i akcesoria

Wyprawka niemowlęca uwzględnia przede wszystkim wyposażenie dziecięcego pokoju, w którym powinny się znaleźć: łóżeczko, materac, przewijak, osobna szafa lub komoda, elektroniczna niania, wózek z głęboką gondolą, fotelik samochodowy, lampka nocna i torba na spacery. Ponadto warto kupić tekstylia, takie jak: 2 prześcieradła z gumką, 2 podkłady na materac do łóżeczka, pościel, 10 sztuk pieluszek tetrowych i 5 sztuk flanelowych, 2 ręczniki frotte z kapturkiem, poszewka na przewijak, 2 kocyki, rożek do karmienia, ochraniacz na szczebelki i otulacz.

Wyprawka dla niemowlaka – ubranka

Podstawowym elementem wyprawki dla niemowlaka są ubranka. Rodzice muszą pamiętać, że w pierwszym roku życia dziecko rośnie bardzo szybko i wiele artykułów przydaje się na krótki czas. Odzież dziecięca powinna być wykonana wyłącznie z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Wybierając ją, należy postawić na minimalizm i funkcjonalność. Początkowo dla dziecka odpowiednie będą ubrania w rozmiarze 56–68cm.

Najlepiej zaopatrzyć się w:

  • 3–6 body z krótkim i długim rękawem,
  • 3–10 kaftaników lub koszulek z długim rękawem,
  • 3–6 par śpioszków,
  • 3–6 pajacyków lub półśpiochów,
  • 2 czapeczki,
  • rękawiczki niedrapki,
  • 5 par skarpetek bez uciskającego ściągacza,
  • 2 swetry lub 2 bluzy,
  • 2 pary spodenek,
  • 5 śliniaków.

Wyprawka dla niemowlaka zimą powinna uwzględniać też rękawiczki, kombinezon z kapturem, cieplejsze swetry i spodnie, a najlepiej ubranko uszyte z polaru. Warto zaopatrzyć się w ciepły śpiwór. Wszystkie ubranka przed pierwszym użyciem trzeba wyprać w delikatnym proszku dla niemowląt i wyprasować.

Wyprawka dla niemowlaka – kosmetyki

Kolejnym elementem podstawowej wyprawki dla niemowlaka są przybory do higieny. Do kąpieli sprawdza się wanienka ze stojakiem lub wiaderko do kąpieli. Można nabyć specjalne wkładki do wanienki. Konieczny jest termometr do wody. Przy kompletowaniu wyprawki po raz pierwszy dużym problemem okazuje się wybór kosmetyków. Wyprawka kosmetyczna dla niemowlaka to: emulsja do kąpieli, krem przeciwko odparzeniom, ochronny i do pielęgnacji pupy, balsam do ciała lub oliwka. Powinny to być hipoalergiczne produkty przeznaczone już od pierwszych dni życia. Trzeba zakupić też obcinacz do paznokci lub nożyczki do paznokci dla niemowląt, sól fizjologiczną do przemywania oczu, nawilżane chusteczki, szczoteczkę do włosów z miękkiego włosia, waciki i patyczki dla niemowląt. Przydatny jest aspirator do nosa i octenisept do przemywania pępka. Nie należy zapomnieć o pieluchach jednorazowych w rozmiarze 1.

Wyprawka dla niemowlaka – karmienie

Mleko matki jest najlepszym, optymalnym pokarmem, szczególnie bezpośrednio po urodzeniu i w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka. Przy karmieniu przydaje się specjalna poduszka. Kontrowersyjną kwestią jest smoczek. Zdaniem niektórych specjalistów nie powinno się go dawać noworodkom, a dopiero dzieciom od 6 tygodnia życia.

Jeśli karmienie naturalne jest niemożliwe, trzeba sięgnąć po mleko modyfikowane dla noworodka, będące substytutem mleka ludzkiego. Wśród mieszanek mlecznych dla najmłodszych dzieci stosuje się preparaty do początkowego żywienia (infant formula, IF). Mleko początkowe podawane jest przez pierwsze 6 miesięcy życia. Trzeba kupić 2 butelki o pojemności 120–150 ml, sterylizator i suszarkę na butelki, szczoteczkę do mycia butelek, ewentualnie podgrzewacz. Smoczek do butelki dla noworodka powinien posiadać otwór odpowiedniej wielkości. Jeśli jest za duży, mleko wycieka za szybko – dziecko może się zakrztusić i połykać pęcherzyki powietrza powodujące kolkę. Za mały będzie powodować zmęczenie ssaniem bez efektu. Należy wybierać smoczki oznaczone na opakowaniu 0+ lub 0–3 m.

Wyprawka dla niemowlaka do szpitala

Warto przygotować specjalną torbę, która będzie zawierać rzeczy niezbędne do szpitalnego pobytu. Wyprawka do szpitala dla niemowlaka powinna uwzględniać m.in. paczkę pieluszek dla noworodków, kilka tetrowych pieluch, ręcznik, kocyk lub rożek, kosmetyki, chusteczki nawilżające, ubranko do wyjścia ze szpitala, 3 sztuki koszulek, pajacyków, kaftaników, parę bawełnianych rękawiczek i czapeczkę.

Przyszła mama powinna też pomyśleć o sobie i skomponować własną szpitalną i domową wyprawkę. Najlepiej w jednej torbie spakować rzeczy potrzebne mamie, a w drugiej noworodkowi.

Zobacz film: Standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

1. Zawitkowski P., Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka, Warszawa, Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Stowarzyszenie Terapeutów NDT-SI, 2002.

2. Szyszko – Perłowska A., Baranowska A., Pielęgnowanie dziecka zdrowego, Radom, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2006.

3. Szajewska H., Socha P., Horvath A. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, „Standardy Medyczne/Pediatria”, 2014, 11, s. 321-338.

4. Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2014.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
6
Polecamy
Wyprawka dla noworodka – co trzeba zabrać do szpitala dla dziecka i dla mamy?
Wyprawka dla noworodka – co trzeba zabrać do szpitala dla dziecka i dla mamy? TVN zdrowie
Wyprawka dla noworodka.
Co kupić dla noworodka?
Co przyda się dziecku i mamie w pierwszych dniach życia?
Rady
Wyprawka dla noworodka. Co kupić dla noworodka? Co przyda się dziecku i mamie w pierwszych dniach życia? Rady TVN zdrowie
Będziemy rodzicami!
Co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka?
Będziemy rodzicami! Co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka? Dzień Dobry TVN
Jak prać ubranka dla noworodka?
"Chodzi o to, żeby zabić bakterie i roztocza"
Jak prać ubranka dla noworodka? "Chodzi o to, żeby zabić bakterie i roztocza" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?