Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu - kalendarz pierwszego roku
menu
Polub nas na Facebooku

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu - kalendarz pierwszego roku

NAN

Fot: Ramona Heim / stock.adobe.com

Kalendarz rozwoju dziecka przedstawia jak zmienia się dziecko w pierwszych 12 miesiącach życia, czyli w okresie niemowlęcym. To bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu rodzice zgłębiają informacje na temat poszczególnych etapów rozwojowych dziecka, co pozwala wcześnie wychwycić ewentualne nieprawidłowości.

Po przyjściu na świat organizm noworodka jest jeszcze niedojrzały, dlatego warto zdobyć wiedzę o prawidłowym przebiegu rozwoju niemowlęcia. Pomocny okazuje się wówczas kalendarz etapów rozwojowych, który zawiera informacje o nabywanych przez dziecko umiejętnościach, rozwoju fizycznym, psychicznym i intelektualnym.

Pierwszy miesiąc życia dziecka

Noworodek jest bardzo delikatny. Jego głowa wydaje się nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Na główce ma 2 miękkie miejsca tzw. ciemiączka. Ma cienką, różową, pomarszczoną skórę. Jego organizm jest niedojrzały. Kontaktuje się otoczeniem przez skórę i zmysł słuchu. Zmysł wzroku nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Poza dostrzeganiem odcieni bieli i czerni nie odróżnia kolorów. Podczas pierwszego miesiąca może przybrać na wadze 500 g. Kończyny są pulchne i pokryte fałdkami tłuszczu. Układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy. Dziecko silnie reaguje na bodźce. Rozpoznaje mamę na podstawie brzmienia głosu, zapachu i dotyku. Większość doby śpi (przesypia nawet 20 godzin). Poza snem wykonuje podstawowe czynności - oddycha, ssie pokarm, wydala. Ma liczne bezwarunkowe odruchy, które w większości zanikną pod koniec 4 miesiąca życia.

Drugi miesiąc życia dziecka

Dziecko przestaje być noworodkiem. Wykazuje większą aktywność. Zaczyna ciekawić się otoczeniem i uśmiechać. Mózg doskonali widzenie obuoczne. U niektórych dzieci w tym okresie może pojawić się kolka - napadowy ból brzucha. Zmienia się pierwotne, płodowe ułożenie dziecka. Położone na brzuchu dziecko podnosi na wysokość 5 cm i przytrzymuje przez kilka sekund głowę. Rozpoznaje twarz mamy. Zaczyna wypowiadać pierwsze samogłoski (tzw. głużenie). W pozycji pionowej zachowuje chwiejnie wyprostowaną postawę. Dopomina się bardzo często jedzenia, co lekarze nazywają skokiem rozwojowym.

Trzeci miesiąc życia dziecka

Dziecko swobodnie podnosi głowę leżąc na brzuchu. Jego zmysły się wyostrzają. Wodzi wzrokiem za poruszającym się przedmiotem i reaguje na bodźce dźwiękowe. Chętnie poznaje swoje ciało i zaczyna wkładać palce do ust. Dziecko przybiera na wadze około 700 gramów. Ćwiczy sięganie, a chwytanie przestaje być już tylko odruchem. Zdobywa poczucie głębi i zaczyna dostrzegać świat w trójwymiarze.

Czwarty miesiąc życia dziecka

Następuje znaczny postęp w motoryce ruchów. Dziecko podnosi już nie tylko głowę, ale i klatkę piersiową. Wyciąga ręce do zabawek zawieszonych przy wózku bądź łóżeczku. Karmienie staje się regularne. Dziecko domaga się jedzenia średnio, co 3-4 godziny. Rytm dnia stabilizuje się i dziecko ucina sobie 2-3 drzemki dziennie. Głośno się śmieje. Wypowiada głoski wargowe. Stopniowo zanikają odruchy noworodkowe.

Piąty miesiąc życia dziecka

Długość ciała dziecka w porównaniu do długości w momencie urodzenia zwiększa się średnio o 10 cm. Niektóre dzieci zaczynają poznawać nowe pokarmy, choć mleko nadal stanowi podstawę żywieniową. Zwiększa się dwukrotnie masa ciała dziecka w stosunku do masy urodzeniowej. Nie potrafi chwytać zabawki dwiema rękami. Gaworzy i wypowiada pierwsze sylaby.

Zobacz także: Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Jakie przyczyny może mieć brak gaworzenia?

Szósty miesiąc życia dziecka

Dziecko potrafi odwrócić się na brzuch z leżenia na plecach i na odwrót. Opanowało pozycję siedzącą. Pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Reaguje na inne osoby w otoczeniu. Zaczyna jeść zupy jarzynowe. Coraz częściej gaworzy. Po szóstym miesiącu życia kończy się rozwój dziecka określony schematem, a zaczyna indywidualny. Dlatego też pojawiają się różnice rozwojowe między rówieśnikami.

Zobacz film: Jak problemy z zajściem w ciążę przekładają się na wychowywanie dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Siódmy miesiąc życia dziecka

Dziecko bawi się nogami. Zaczyna sprężynować - trzymane pod pachami przykuca, po czym odpycha się ku górze. Nabywa umiejętność podciągania się do przodu. Potrafi trzymać przedmiot w dwóch rękach. Odkrywa nowy sposób chwytania - ujmuje przedmiot kciukiem i palcem wskazującym. Może zacząć reagować na swoje imię. Uczy się gryźć i żuć. Położone na podłodze turla się i kręci wokół własnej osi.

Ósmy miesiąc życia dziecka

Dziecko potrafi samodzielnie siedzieć. Uczy się klaskania i machania. Zaczyna zauważać przyczyny i skutki działań wokół niego. Za pomocą gestów pokazuje swoje potrzeby.

Dziewiąty miesiąc życia dziecka

Dziecko nabywa umiejętność pełzania. Stoi trzymane za rączki. Staje się bardzo przywiązane do mamy. Waży około 7 kilogramów. Siedzi wyprostowane przez minutę. Świadomie powtarza sylaby. Spożywa coraz bardziej stałe produkty.

Dziesiąty miesiąc życia dziecka

Dziecko na tym etapie rozwoju kołysze się oparte na dłoniach i kolanach. Szybko raczkuje. Siedzi wyprostowane. Podpierając się, potrafi stać. Umie trzymać w rękach kilka przedmiotów. Często ćwiczy równowagę. Naśladuje mimikę najbliższych osób.

Jedenasty miesiąc życia dziecka

Dziecko samodzielnie wstaje i przytrzymuje się. Potrafi turlać piłkę. W jadłospisie pojawiają się biszkopty i pokrojone na ćwiartki owoce. Dużo się śmieje i wymawia pierwsze słowa. Rozwija się chwyt szczypcowy. Potrzebuje tylko 13 godzin snu. Coraz częściej samo chce decydować o tym, co ma robić. Rośnie poczucie niezależnego, własnego "ja".

Zobacz także: Chodzenie na palcach u dziecka jako normalne zjawisko i jako objaw choroby

Dwunasty miesiąc życia dziecka

Punktem kulminacyjnym rozwoju rocznego dziecka jest nauka samodzielnego chodzenia. Jego masa ciała jest średnio trzy razy większa niż ta urodzeniowa. Posiada około 6 zębów. Rozumie poszczególne słowa i wykonuje niektóre polecenia.

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Pierwszy rok życia dziecka jest dla rodziców najtrudniejszy!
Pierwszy rok życia dziecka jest dla rodziców najtrudniejszy! Dzień Dobry TVN
Co potrafi 3-miesięczne dziecko?
Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt
Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt Dzień Dobry TVN
Rozwój dziecka w 5.
miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka
Rozwój dziecka w 5. miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka TVN zdrowie
Kiedy zacząć kładzenie noworodka na brzuchu i jak to robić?
Kiedy zacząć kładzenie noworodka na brzuchu i jak to robić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok