Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak masować brzuch niemowlaka? Starosłowiański masaż brzucha i z użyciem baniek chińskich
menu
Polub nas na Facebooku

Jak masować brzuch niemowlaka? Starosłowiański masaż brzucha i z użyciem baniek chińskich

masaż brzucha niemowlaka

Fot. michellegibson / Getty Images

Masaż brzucha jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobiegnięcie kolce jelitowej u małych dzieci. Masowanie brzucha daje dziecku ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Brzuch masuje się przy zaparciach i odchudzaniu. Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszy się starosłowiański masaż brzucha.

Masaż brzucha okazuje się nieoceniony w wielu sytuacjach. U małych dzieci zapobiega kolce, łagodzi zaparcia i uspokaja. Masaż brzucha bańką chińską usuwa cellulit i modeluje brzuch. Z kolei popularyzowany przez Władysława Batkiewicza starosłowiański masaż brzucha usprawnia pracę jelit i likwiduje dysfunkcje z zakresu m.in. układu oddechowego, krążenia, pokarmowego, moczowo-płciowego.

Masaż brzucha bańką chińską

Masaż brzucha bańką chińską skutecznie likwiduje cellulit, ujędrnia skórę, modeluje brzuch. Masaż wykonuje się przy użyciu gumowych baniek chińskich, które można kupić w aptece za około 20 zł. Zestaw składa się z 4 baniek różnej wielkości. Potrzebna jest także oliwka do ciała. Samodzielnie wykonywany masaż na brzucha trwa kwadrans i powinien być robiony co 2–3 dni. Wskazana jest seria około 12–15 zabiegów. Za masaż w profesjonalnym salonie płaci się od 50 do 120 zł.

Jak wykonać masaż bańką chińską na brzuch? Zanim rozpocznie się masaż, dokładnie oczyszcza się skórę brzucha i wciera oliwkę. Nakładanie baniek zaczyna się od dolnej części brzucha. Bańkę zanurza się w gorącej wodzie (około 40ᵒC), po czym szybko wyjmuje i osusza. Uciskając wierzchołek bańki, przykłada się ją do brzucha. Powstałe podciśnienie pozwala na przyssanie bańki do skóry. Masaż wykonuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Żeby odessać bańkę, włada się do niej palec i wpuszcza do środka powietrze. Po masażu trzeba nawilżyć masowane części ciała balsamem lub kremem.

Z masażu bańką chińską nie powinny korzystać osoby z: chorobą nowotworową, zmianami skórnymi, gorączką, zaburzeniami krzepliwości krwi, uszkodzeniami naskórka, nadmiernie rozciągniętą skórą, rozejściem kresy białej.

Masowanie brzucha przy kolce

Masowanie brzucha okazuje się pomocne w zapobieganiu napadów kolki u małych dzieci, ponieważ ułatwia usuwanie gazów z jelit. Masaż brzucha noworodka można przeprowadzać dopiero po odpadnięciu pępowiny i całkowitym wygojeniu miejsca po niej. Masażu brzucha nie powinno się wykonywać, kiedy u dziecka występuje kolka, gdyż odczuwa wówczas spory ból, który przez dotyk zostałby spotęgowany.

Brzuch dziecka powinien być masowany regularnie 3–5 razy w ciągu dnia. W miejscu, gdzie będzie wykonywany masaż, powinno być ciepło i wygodnie. Masowanie przeprowadzić można na przewijaku lub siedząc i trzymając leżące dziecko na udach. Poddawane masażowi dziecko nie powinno być głodne czy bezpośrednio po posiłku. Najlepsza pora na masaż następuje około 30 minut po karmieniu. Dziecko do masażu powinno być rozebrane lub mieć założone cienkie body. Masujący przed przystąpieniem do masażu powinien rozgrzać dłonie i usunąć z nich wszelką biżuterię.

Jak masować brzuch niemowlaka? Do masażu używa się oliwki, którą rozprowadza się wcześniej na dłoniach. Masaż wykonuje się spokojnie, powoli, z lekkim naciskiem. Masaż składa się z następujących ruchów:

  • koło młyńskie – dłonie przesuwa się od klatki piersiowej w kierunku spojenia łonowego i odwrotnie. Każdą ręką powinno się wykonać 3 ruchy;
  • nogi do brzucha – dziecku zgina się nogi w kolanach i przyciąga do brzucha. Ćwiczenie wykonuje się 3 razy, a pozycję utrzymuje się przez 6 sekund. W przypadku gdy nie ma możliwości zgięcia nóg, przez kilka sekund brzuch dziecka lekko uciska się dwiema dłońmi;
  • rozluźnienie – dziecko łapie się za łydki i delikatnie nimi rusza, tak by wprawić całe ciało w ruch;
  • księżyc i słońce – prawą dłonią zatacza się półkole od góry na dół brzucha, a później lewą dłonią robi się koło, zaczynając ruch od dołu brzucha. Ruchy wykonuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i powtarza 6 razy;
  • ponownie wykonuje się ćwiczenie nogi do brzucha, a po nich rozluźnienie.

Zobacz film i sprawdź jak działa masaż twarzy bańką chińską: 

Zobacz film: Jak działa masaż twarzy bańką? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest starosłowiański masaż brzucha?

Starosłowiański masaż brzucha (SMB) określany bywa terapią wisceralną, której celem jest uzyskanie pod wpływem ucisków rozluźnienia i usprawnienia pracy narządów wewnętrznych. Popularyzatorem starosłowiańskiego masażu brzucha jest Władysław Batkiewicz. Metoda wywodzi się z tradycji medycyny słowiańskiej.

Zabieg ma pozytywny wpływ na organizm, w tym m.in.: przyspiesza proces odtruwania organizmu, łagodzi napięcia, przykurcze i bolesne miesiączkowanie, oczyszcza układ trawienny, leczy zatwardzenia, niestrawność i nietrzymanie moczu, aktywuje naturalny proces samoleczenia, poprawia cyrkulację płynów ustrojowych. SMB to manualna terapia dysfunkcji w obrębie układu oddechowego, krążenia, pokarmowego, moczowo-płciowego.

Starosłowiańskiego masażu brzucha według Batkiewicza nie powinno się wykonywać u osób z: chorobą nowotworową, gangreną, chorobą zakrzepowa naczyń krwionośnych, chorobami tkanki łącznej, ciężką postacią gruźlicy, chorobami psychicznymi, chorobami infekcyjnymi przebiegającymi z wysoką temperaturą ciała, chorobami wenerycznymi, ostrą chorobą narządów jamy brzusznej, krwotokami wewnętrznymi, świeżymi ranami w obrębie jamy brzusznej. Przeciwwskazaniem do SMB jest także ciąża.

Masaż przeprowadzany może być przez specjalistę, a po zgłębieniu podstaw teoretycznych i praktycznych samodzielnie. Program terapii wisceralnej to 5–6 zabiegów, których liczba w przypadku poważniejszych schorzeń może być większa.

Bibliografia:

1. Batkiewicz W., Starosłowiański masaż brzucha, Katowice, KOS, 2016.

2. Andrijuk Ł., Labinskij P., Batkiewicz W., Manualna terapia wisceralna – diagnostyka i postępowanie terapeutyczne, „Rehabilitacja w praktyce”, 2016, 1, s. 43-47.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Polecamy
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu?
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu? Dzień Dobry TVN
Na czym polega drenaż limfatyczny i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?
Na czym polega drenaż limfatyczny i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Dzień Dobry TVN
Od kiedy stosować masaż Shantala dla niemowląt?
Opis techniki
Od kiedy stosować masaż Shantala dla niemowląt? Opis techniki TVN zdrowie
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok