Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co może jeść, co potrafi i ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

Co może jeść, co potrafi i ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko?

Mały chłopiec

Fot: Catherine Delahaye / gettyimages.com

Dziecko 9-miesięczne powinno być uczone picia wody podczas snu zamiast mleka. Należy je mniej nosić na rękach, za to powinno jak najczęściej samo zasypiać. Są dzieci, które ładnie przesypiają noce, inne budzą się bardzo często.

Dziecko 9-miesięczne to nadal niemowlę. Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, co przekłada się na to, że mama dziecka może czuć niepokój związany z faktem, że inne dzieci na tym etapie coś robiły, a jej dziecko jeszcze nie. Są oczywiście kamienie milowe, które musi pokonać dziecko na kolejnych etapach życia, natomiast widełki norm co do rozwoju różnych funkcji psychoruchowych są dość szerokie.

Co potrafi 9-miesięczne dziecko?

Aby ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, należy ocenić tzw. kamienie milowe, czyli postępy w pewnych umiejętnościach i czynnościach, które dla dorosłego człowieka mogą wydawać się bardzo trywialne, jednak w ocenie rozwoju dziecka są kluczowe. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, jednak określa się pewne widełki czasowe, kiedy powinny pojawić się kolejne umiejętności. Umiejętności te dzieli się na ruchowe, społeczne i mowę. Należy jednak zwrócić uwagę, że dane zakresy czasowe odnoszą się do zdrowych, donoszonych noworodków. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, pediatra musi wyliczyć tzw. wiek skorygowany, czyli zaniżyć aktualny wiek dziecka o tygodnie ciąży, o które dziecko wcześniej się urodziło.

Dziecko 9-miesięczne z pewnością już potrafi przekręcać się z brzucha na plecy i z pleców na brzuch, trzymać stabilnie główkę, unosić się na wyprostowanych rączkach, leżąc na brzuchu, a także siedzi z podparciem. Do 9. miesiąca życia dziecka powinna wykształcić się również umiejętność utrzymania pozycji siedzącej bez podparcia. Jeśli na tym kończą się fizyczne umiejętności dziecka, to nic złego. Pozostałe czynności ruchowe mają bowiem bardzo szerokie zakresy norm:

  • stanie z pomocą 5.–11. miesiąc;
  • raczkowanie 5.–13. miesiąc;
  • chodzenie z pomocą 6.–14. miesiąc;
  • samodzielne stanie 7.–17. miesiąc;
  • samodzielne chodzenie 8.–18. miesiąc.

Może się zdarzyć, że jedno 9-miesięczne dziecko będzie raczkować, inne będzie potrafiło stać, a jeszcze inne dopiero opanuje sztukę siedzenia bez podparcia. Wszystkie jednak powinny wykonywać pewne precyzyjne ruchy, jak przekładanie przedmiotów z rączki do rączki czy jedzenie palcami. Mało które 9-miesięczne dziecko lgnie do osób obcych. Jest to wiek, kiedy dziecko zazwyczaj boi się obcych ludzi. Potrafi z pewnością się uśmiechać, śmiać się, gaworzyć, płaczem okazywać niezadowolenie, a także może już wypowiedzieć pierwsze słowo – „mama” lub „tata”.

Ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko?

Przyjmuje się, że donoszony noworodek powinien podwoić masę urodzeniową do 6. miesiąca życia, a potroić do 12. miesiąca życia. Nie można podać jednej konkretnej wagi dziecka w jakimkolwiek wieku, ponieważ waga ta zależna jest od masy urodzeniowej. Normy dla dziecka wyznacza się indywidualnie za pomocą tzw. siatek centylowych znajdujących się w książeczce zdrowia dziecka. Można przyjąć, że początkowo dziecko przyrasta 600 g w pierwszy miesiącu.

W 2. i 3. miesiącu życia przyrasta po 800 g/miesiąc, a do 6. miesiąca – około 700 g/miesiąc. Po 6. miesiącu rośnie 500 g/miesiąc. Stąd można według masy urodzeniowej oszacować, ile powinno ważyć dane dziecko w 9. miesiącu życia. Czyli np. dziecko z wagą urodzeniową 3000 g powinno ważyć w 9. miesiącu około 8 kg.

Co może jeść 9-miesięczne dziecko?

Dobrze, gdy 9-miesięczne dziecko ma już stopniowo rozszerzaną dietę bez względu na to, czy jest karmione mlekiem modyfikowanym czy karmione piersią. Zaleca się, by w tym wieku utrzymać jeszcze karmienie piersią na żądanie i około 2–3 posiłków uzupełniających, takich jak:

  • zupa jarzynowa i gotowane mięso,
  • kleik ryżowy,
  • kleik zbożowy,
  • kaszka,
  • soki owocowe i warzywne, przeciery,

Najczęstszą przyczyną niechęci dziecka do jedzenia w tym wieku jest ząbkowanie, które zmniejsza apetyt.

Czy słodycze powinny znaleźć się w diecie dziecka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy dziecko powinno jeść słodycze? Źródło: Dzień Dobry TVN.

9-miesięczne dziecko nie chce spać i budzi się z płaczem – co robić?

Bardzo często jest tak, że niemowlęta, które nie mają kolek czy innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, bardzo szybko zaczynają przesypiać noce ku uciesze rodziców.

Niestety kończy się to bardzo szybko, ponieważ po 6. miesiącu życia zaczynają rosnąć zęby (średnio jeden ząb na miesiąc). Najczęściej w ciągu dnia dziecko jest zaabsorbowane innymi rzeczami, przede wszystkim zabawą. Natomiast kiedy zasypia, wyrzynające się ząbki mogą dawać mu się we znaki. Ponadto dzieci są już w tym wieku coraz bardziej świadome. Próbują wymusić na rodzicach wspólne spanie czy dokarmianie nocne.

Ile śpi 9-miesięczne dziecko?

Dziecko 9-miesięczne ma już zazwyczaj jedną dłuższą drzemkę w ciągu dnia, która trwa bardzo różnie. Średnio dziecko śpi około 3 godzin w ciągu dnia i 10–12 godzin w nocy. Jeśli nie ma potrzeby, nie należy dziecka budzić.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
9
Polecamy
Co potrafi 5-miesięczne dziecko - rozwój, dieta, zabawy
Co potrafi 5-miesięczne dziecko - rozwój, dieta, zabawy Dzień Dobry TVN
Co potrafi 3-miesięczne dziecko?
Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt
Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt Dzień Dobry TVN
Rozwój niemowlęcia – ruchowy, społeczny, mowy
Rozwój niemowlęcia – ruchowy, społeczny, mowy TVN zdrowie
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu - kalendarz pierwszego roku
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu - kalendarz pierwszego roku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?