Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co oznacza kłucie w pochwie w ciąży? Przyczyny i środki zaradcze
menu
Polub nas na Facebooku

Co oznacza kłucie w pochwie w ciąży? Przyczyny i środki zaradcze

Zadowolona kobieta w ciąży leży na łóżku

Fot: nenetus / stock.adobe.com

Kłucie w pochwie w ciąży zazwyczaj nie powinno być powodem do obaw. Pod koniec ciąży drogi rodne mają tendencję do rozciągania i obkurczania. Takie częste skurcze mogą powodować ból w pochwie.

Jeżeli kłuciu w pochwie w ciąży towarzyszą dodatkowe niepożądane objawy, takie jak krwawienie z dróg rodnych lub upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz gorączka, należy skonsultować je z lekarzem. Czasami mogą świadczyć o przedwczesnym porodzie lub poronieniu.

Kłucie w pochwie na początku ciąży

Kłucie w pochwie w ciąży może oznaczać uczulenie na kosmetyki. Wiele kobiet decyduje się na zmianę środków do pielęgnacji na takie z potencjalnie bardziej przyjaznym składem w obawie o alergie lub możliwość zaszkodzenia rozwijającemu się dziecku.

Płyny do higieny intymnej znane są z tego, że pomagają zapobiegać infekcjom intymnym, łagodzą podrażnienia, nawilżają, eliminują nieprzyjemny zapach, a poza tym delikatnie myją i pielęgnują. Jednak zmiana płynu na inny może przyczynić się do pieczenia i swędzenia okolic intymnych.

Kłujący ból w pochwie może wystąpić także w wyniku zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub grzybiczego. Infekcje mogą powstać na skutek urazów mechanicznych (np. podczas masturbacji), niedostatecznej lub nadmiernej higieny, stosowania środków chemicznych lub leków zmieniających odczyn kwaśnego środowiska pochwy – dezodorantów, płynów do kąpieli lub mydeł.

Przyczyną kłucia w pochwie w ciąży i ogólnego bólu okolic krocza mogą być także nowotwory.

Kłucie w pochwie w ciąży – objaw raka pochwy

Rak pochwy występuje niezwykle rzadko. W postaci pierwotnej stanowi zaledwie 1% wszystkich nowotworów kobiecych narządów płciowych. Wtórny najczęściej jest efektem przerzutów z jajników lub trzonu macicy, a także żołądka i sutka.

Nowotwór powstaje z niewiadomych przyczyn, jednak wyróżnia się pewną grupę zwiększonego ryzyka wystąpienia tej choroby – należą do niej dziewczynki i młode kobiety, a także te panie, u których już kiedyś wystąpił rak szyjki macicy. Inne czynniki ryzyka to palenie papierosów, zakażenie wirusem brodawczaka HPV oraz mnogość partnerów seksualnych.

Rak pochwy występuje w postaci mięsaka, gruczolaka, czerniaka złośliwego lub w postaci płaskonabłonkowej. Lokalizuje się najczęściej na tylnej ścianie pochwy.

Typowym objawem raka pochwy jest przerostowe rogowacenie błony śluzowej pochwy. Mimo że dopiero diagnoza lekarska może poświadczyć istnienie nowotworu, wśród objawów można wyróżnić także krwawienie po stosunku, upławy, kłujące bóle w okolicy miednicy, uczucie parcia na mocz i bolesne wypróżnianie.

Zobacz także: Upławy w ciąży - co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny

Kłucie w pochwie w ciąży a grzybica pochwy

Jedną z infekcji skutkujących m.in. uczuciem kłucia w pochwie jest zakażenie grzybicze tego narządu. Inne objawy to: upławy, świąd, pieczenie, obrzęk warg sromowych i zmiana właściwości wydzieliny z pochwy (ma grudkowatą konsystencję, białe zabarwienie i słodkawy, drożdżowy zapach). 

Choroba pojawia się na skutek zachwiania naturalnej flory bakteryjnej. Kwaśny odczyn w pochwie, który powstaje dzięki pałeczkom kwasu mlekowego, chroni przed chorobotwórczymi bakteriami i grzybami, jednak czasami tych pałeczek może być za mało, np. w wyniku osłabienia odporności organizmu. Zachwiana w ten sposób równowaga sprzyja rozwojowi grzybów, zwykle drożdżaków, wywołujących grzybicę. W przypadku podejrzenia choroby należy udać się do ginekologa, aby dobrać odpowiednie leki.

Kłucie w pochwie w ciąży a choroby układu moczowego

Kłucie w pochwie nie musi oznaczać dolegliwości ginekologicznych ani sygnalizować kłopotów z ciążą. Czasami to nieprzyjemne uczucie wskazuje na częstą przypadłość przyszłych mam – zakażenie dróg moczowych. Kłucie w pochwie nie jest wtedy jedynym objawem. Występuje także ból w podbrzuszu, ból podczas oddawania moczu, intensywny i nieprzyjemny zapach moczu oraz konieczność częstych wizyt w toalecie. Aby wyleczyć zakażenie, niezbędne są antybiotyki, które dobierze lekarz.

Kłucie w pochwie w późniejszych tygodniach ciąży

Na ostatnim etapie ciąży, w okolicach 37 tygodnia, uczucie kłucia w pochwie często występuje u przyszłych mam. Jest ono efektem naprzemiennego rozciągania się i obkurczania narządów, co ma przygotować kobietę do porodu. 

Zobacz także: Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości

Ból może się nasilać – intensyfikacja kłucia w pochwie bliżej końca ciąży oznacza napieranie główki dziecka na szyjkę macicy. Ból może być spowodowany również rozluźnianiem się łączeń kości miednicy na skutek tego, że dziecko rośnie. Występuje częściej u kobiet, które już wcześniej rodziły. W takich sytuacjach pomocne jest zakładanie pasa ciążowego. Zapobiega on bólowi pleców i pozwala odciążyć kręgosłup kobiety przy jednoczesnym podtrzymaniu brzucha. Należy wybrać pas bezszwowy – aby nie powodował nacisku – i wykonany z elastycznego i lekkiego materiału.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?