Polub nas na Facebooku
Czytasz: Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości

NAN

Fot: stockbakers / fotolia.com

Świąd pochwy i sromu jest jedną z częstszych kobiecych dolegliwości. Przyczyną podrażnienia mogą być nieodpowiednie detergenty i kosmetyki, które wywołują niepożądaną reakcję np. proszek do prania lub płyn do higieny intymnej. Świąd pochwy może być jednak objawem poważniejszej kobiecej choroby.

Świąd, swędzenie i pieczenie okolic intymnych nie są zwykle objawami groźnej choroby, chociaż powodują dyskomfort i wymagają leczenia. Należy jednak obserwować, czy występują objawy towarzyszące charakterystyczne dla stanów chorobowych jak upławy o nieprzyjemnym zapachu, które mogą świadczyć o poważniejszym stanie zapalnym, grzybicy, a także nowotworze sromu.

Świąd sromu – jakie mogą być jego przyczyny?

Kobiece narządy płciowe są bardzo wrażliwe na działanie substancji chemicznych zawartych w kosmetykach i detergentach. Nadmierna nadwrażliwość może być przyczyną podrażnienia okolic intymnych: przedsionka pochwy, warg sromowych, łechtaczki, ale także wzgórka łonowego. Alergiczna reakcja na związki chemiczne daje tylko zewnętrzne dolegliwości, najczęściej bez objawów towarzyszących.

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć nawrotów infekcji intymnych? Źródło: 36,6.

Substancje o silnych właściwościach drażniących zawierają kosmetyki do depilacji: kremy, pianki i płyny. Mimo że przeznaczone są do miejscowego usuwania owłosienia, zdarza się, że drażnią okolice intymne. Aby temu zapobiec, zaleca się stosowanie kremów łagodzących podrażnienia, przeznaczonych po depilacji.

Świąd sromu najczęściej powodują kosmetyki i detergenty. Wówczas podrażnienie narządów intymnych pojawia się po zmianie proszku lub płynu do prania czy płynu do higieny intymnej lub żelu pod prysznic. W takich przypadkach konieczna jest ponowna zmiana kosmetyku, który powoduje podrażnienie np. na proszki i płyny dla alergików. Objawy łagodzi też stosowanie płynu o pH zbliżonym do odczynu miejsc intymnych – 5,2 oraz preparatów z pałeczkami kwasu mlekowego.

Odczyn alergiczny może wystąpić też na skutek kontaktu skóry z wkładkami do higieny intymnej czy podpaskami, zwłaszcza jeżeli są nasączone dodatkowymi olejkami zapachowymi bądź innymi substancjami chemicznymi. Z tym problemem też można sobie poradzić, ponieważ w aptekach dostępne są podpaski dla alergików. Na komfort okolic intymnych wpływa noszona bielizna, zwłaszcza jeżeli jest mało przewiewna. Podrażnienia mogą też wywołać popularne wśród kobiet stringi.

Wulwodynia - co to za schorzenie? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Wulwodynia - co to za schorzenie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Świąd pochwy w ciąży

U kobiet ciężarnych świąd okolic intymnych może być następstwem zmiany odczynu pochwy z kwaśnego na zasadowy. Przyszłe matki są też szczególnie narażone na infekcje grzybicze, którym sprzyja właśnie zasadowy odczyn. Przy wszelkich zmianach w obrębie okolic intymnych należy skonsultować problem z lekarzem prowadzącym ciążę, który wykluczy stan zapalny lub grzybicę. W przypadku miejscowego podrażnienia wystarczą kąpiele wyrównujące pH, np. z dodatkiem sody. Bardziej rozległe infekcje wymagają zastosowania farmakoterapii.

Świąd i pieczenie miejsc intymnych u dzieci

Małe dziewczynki narażone są na infekcje miejsc intymnych, podobnie jak dorosłe kobiety. Ponieważ mają jeszcze zmniejszoną odporność, podrażnienia często powodują płyny do kąpieli. Narządy intymne dziewczynek mogą reagować podrażnieniem na źle dobrane proszki i niewygodną, syntetyczną bieliznę. Poważniejsze stany chorobowe, których objawem jest świąd i pieczenie sromu to:

 • kandydoza – choroba wywołana przez drożdżopodobne grzyby, którą wywołują przede wszystkim złe nawyki żywieniowe, a dzieci mogą zarazić się nią od matki,
 • owsica – pasożyty żyjące w jelitach mogą przenosić bakterie na krocze, które powodują nawracające stany zapalne.

Świąd warg sromowych – przy jakich chorobach występuje?

Jest wiele stanów chorobowych, których jednym z towarzyszących objawów jest świąd pochwy i sromu. Zawsze wymagają one konsultacji ze specjalistą i podjęcia leczenia. Dolegliwości mogą wystąpić przy:

 • zanikowym zapaleniu pochwy – dotyka kobiet najczęściej przed i po menopauzie na skutek niedoboru żeńskich hormonów płciowych; proces jest nieodwracalny, a profilaktyka polega na dbaniu o higienę intymną;

Chcesz wiedzieć jak wulwodynia wpływa na stan psychiczny kobiety? Koniecznie obejrzyj nasz film

Zobacz film: Jak wulwodynia wpływa na stan psychiczny kobiety? Źródło: Dzień Dobry TVN.

 • grzybiczym zapaleniu pochwy i sromu wywołanym przez drożdżaki – towarzyszą mu białe upławy, wymaga leczenia farmakologicznego;
 • wszawicy łonowej – leczenie opiera się na stosowaniu odpowiednich preparatów;
 • rzęsistkowicy – infekcja przenosząca się drogą płciową z towarzyszącymi jej pienistymi, żółtawymi upławami o bardzo nieprzyjemnym zapachu;
 • cukrzycy, która sprzyja namnażaniu się drożdżaków;
 • łuszczycy narządów płciowych;
 • liszaju;
 • erytroplazji Queyrata – jest to postać raka, którego wywołują wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV); zmiany skórne wymagają stosowania maści miejscowo i promieniowania rentgenowskiego;
 • nowotworze sromu, który jest rzadką chorobą i dotyka kobiet po 60 roku życia – leczenie zawsze wymaga zabiegu wycięcia zmienionych chorobowo miejsc i wprowadzenia chemioterapii;
 • przy terapii tamoksyfenem – niesteroidowym lekiem, który hamuje rozwój komórek nowotworowych.

Zobacz film: Metody antykoncepcji. Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
9
Polecamy
Co to są choroby intymne i skąd się biorą?
Co to są choroby intymne i skąd się biorą? Dzień Dobry TVN
Swędzenie i pieczenie pochwy – czy to objawy infekcji intymnej?
Swędzenie i pieczenie pochwy – czy to objawy infekcji intymnej? Dzień Dobry TVN
Podrażnienie i choroby, które wywołują swędzenie pochwy.
Co oznacza świąd okolic intymnych
Podrażnienie i choroby, które wywołują swędzenie pochwy. Co oznacza świąd okolic intymnych TVN zdrowie
Nieprzyjemny zapach z pochwy – o czym świadczy i jak pozbyć się krępującej dolegliwości?
Nieprzyjemny zapach z pochwy – o czym świadczy i jak pozbyć się krępującej dolegliwości? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?