Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co na wzdęcia - domowe sposoby, zioła, dieta na wzdęcia
menu
Polub nas na Facebooku

Co na wzdęcia - domowe sposoby, zioła, dieta na wzdęcia

NAN

Fot: Pixabay / pixabay.com

Wzdęcia to dość powszechna przypadłość. Jest to uczucie jak po połknięciu balonu, które jest spowodowane nadmierną produkcją dwutlenku węgla przez jelita. Istnieje wiele domowych sposobów na walkę ze wzdęciami.

Wzdęcia najczęściej kojarzymy ze zbyt szybkiego jedzenia rozmaitych produktów, które napychają żołądek. Tymczasem dolegliwość ta może być objawem poważniejszego schorzenia, dlatego należy ją kontrolować. Jeżeli wzdęcia pojawiają się zbyt często, należy podjąć leczenie w warunkach domowych. Jeśli zioła i inne sposoby nie poskutkują, trzeba udać się do specjalisty w celu rozpoznania problemu.

Bardzo często za wzdęcia odpowiada nadmierne spożycie cukru. Jak rozpoznać taki problem? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego mamy wzdęcia po spożyciu cukru. Źródło: Co nas truje

Wzdęcia - przyczyny

Wzdęcia są efektem nadmiaru białka w diecie - jeżeli regularnie spożywane produkty są bogate w białko i tłuszcz zwierzęcy, bakterie jelitowe produkują zbyt dużo dwutlenku węgla, przez co brzuch staje się zbyt wzdęty i często "się odbija". Dzieje się tak, gdyż kwas solny i kwasy tłuszczowe nie są w stanie wyrównać ilości wodorowęglanów obecnych w soku trzustkowym i żółci. Produkty bogate w proste białka (włókniki), które powodują gromadzenie się gazów w jelitach, to m.in.: chleb gruboziarnisty, płatki kukurydziane, warzywa, owoce (zwłaszcza orzechy). Innymi związkami chemicznymi, które mogą wzbudzać wzdęcia i gazy w jelitach, są fruktoza i laktoza (wzdęcia po mleku). Nadmiar tych cukrów odkłada się w jelicie grubym, co prowadzi nie tylko do nadmiaru gazów w organizmie, ale w niektórych przypadkach też do biegunki. Gazy nagromadzone w jelitach i wydalane drogą odbytową niosą ze sobą nieprzyjemny zapach, który jest rezultatem fermentacji niestrawionych białek. Wytwarzające się w ten sposób gazy to: amoniak, siarkowodór, indol, skatol oraz lotne kwasy tłuszczowe (masłowy, propionowy) i merkaptany. 

Inną przyczyną wzdęć jest na pozór nieistotne połykanie powietrza. Dostaje się ono do układu pokarmowego, gdy zbyt szybko spożywamy posiłki, zbyt szybko mówimy lub łączymy te 2 czynności. W ciągu doby wraz z jedzeniem połykamy 2-3 litry powietrza, które następnie jest wydalane z organizmu dopiero po ok. 30 minutach. W pewien sposób połykanie powietrza następuje także poprzez spożywanie mocno gazowanych napojów. Normalny proces trawienia gazów to wchłanianie przez jelito cienkie i wydalanie płucami. Jeżeli gazy nie są eliminowane zgodnie z tym porządkiem, również dochodzi do wzdęć.

Wzdęcia mogą też wynikać z poważnych schorzeń, takich jak zespół jelita nadwrażliwego. Jest to choroba, która powoduje wzdęcia z biegunką i zaparciami. Pojawiają się także inne objawy - nudności, ospałość, zmęczenie, ból głowy i niepokój. Innymi przewlekłymi chorobami, które objawiają się wzdęciami, są: choroby trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby, choroba refleksowa lub czynnościowe zaburzenie jelit. W przypadku przewlekłych wzdęć należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Wzdęcia - objawy

Głównym objawem omawianej dolegliwości jest po prostu wzdęcie żołądka. Towarzyszą mu jednak inne reakcje:

  • uczucie pełności w jamie brzusznej,
  • skurcze jelit,
  • duszności i bóle w klatce piersiowej,
  • burczenie i przelewanie się w brzuchu,
  • nadmierne wydalanie gazów jelitowych.

Wzdęcia - domowe sposoby

Ze wzdęciami możemy poradzić sobie we własnym zakresie. Najskuteczniejszym sposobem na problemy z żołądkiem jest picie naparu z ziół po każdym większym posiłku - najlepiej stosować do tego np. koper włoski, miętę pieprzową lub bazylię. Można również spożywać zdrowe rośliny w inny sposób, np. regularnie po posiłku żuć liście mięty lub plasterki imbiru.

Po obfitych posiłkach, jak świąteczny obiad, warto wybrać się na rodzinny spacer. Aktywność fizyczna jest sprawdzoną metodą na wzdęcia - pozytywnie wpływa na metabolizm i przyspiesza pracę jelit. Ruch i kontakt ze świeżym powietrzem pozwalają też na wypuszczenie gazów jelitowych, co przynosi ulgę. Spacer jest zatem najprostszym, a zarazem bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się dolegliwości.

Wzdęciom możemy też zapobiegać - wszystko zależy od regularności posiłków i właściwego sposobu ich spożywania. Należy unikać zbyt obfitych posiłków - korzystniejsze dla układu pokarmowego jest jadanie mniejszych porcji z większą częstotliwością (ok. 4-5 razy dziennie). Jeśli chodzi o samo spożywanie, można wyrobić nawyki, które ograniczą wspomniane wyżej połykanie powietrza: należy jeść powoli, starannie przeżuwać wszystkie kęsy, robić to z zamkniętymi ustami, nie rozmawiać z pełnymi ustami, ograniczyć gorące napoje (podświadomie staramy się je ochłodzić, przez co pobieramy niepotrzebne powietrze) oraz rzadziej sięgać po napoje gazowane (oranżada, wino musujące, piwo). Powietrze gromadzi się też w układzie pokarmowym poprzez żucie gumy, spożywanie napojów przez słomkę oraz palenie papierosów bezpośrednio po posiłku.

Dobrze jest też skorygować dietę. Zdecydowanie należy ograniczyć dania tłuste, smażone (lepiej trawimy gotowane i pieczone) oraz słodycze. Istnieje sporo produktów sprzyjających gromadzeniu dwutlenku węgla w jelitach, takich jak: fasola, kapusta, ciecierzyca, groszek zielony, otręby, cebula, kalafior, suszone śliwki, brukselka, brokuł i jajka. Mają one jednak duże wartości odżywcze, tak więc należy odpowiednio zbalansować ich spożywanie. Dobrze jest też wspomagać dietę ziołami ułatwiającymi trawienie - kminkiem, majerankiem, miętą, imbirem, liściem laurowym, tymiankiem, bazylią i szałwią.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
188
25
Polecamy
Wzdęty brzuch po jedzeniu – przyczyny i sposoby na pozbycie się wzdęć
Wzdęty brzuch po jedzeniu – przyczyny i sposoby na pozbycie się wzdęć Dzień Dobry TVN
Wzdęcia, czyli nagromadzenie gazów w jelitach – przyczyny wzdęć, profilaktyka i leczenie
Wzdęcia, czyli nagromadzenie gazów w jelitach – przyczyny wzdęć, profilaktyka i leczenie TVN zdrowie
Wzdęcia brzucha i gazy – domowe, szybkie i skuteczne sposoby
Wzdęcia brzucha i gazy – domowe, szybkie i skuteczne sposoby TVN zdrowie
Czy istnieją skuteczne zioła na zmniejszenie apetytu?
Czy istnieją skuteczne zioła na zmniejszenie apetytu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?