Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co może powodować pieczenie twarzy? Choroby objawiające się pieczeniem skóry twarzy
menu
Polub nas na Facebooku

Co może powodować pieczenie twarzy? Choroby objawiające się pieczeniem skóry twarzy

Evgen_Prozhyrko/getty images

Pieczenie skóry twarzy uważa się za reakcję obronną organizmu. Doznanie to ma niezwykle złożony charakter – powstaje w wyniku współpracy znajdujących się w skórze rozmaitych rodzajów zakończeń nerwowych, które odbierają bodźce termiczne, chemiczne, mechaniczne czy elektryczne.

Pieczenie skóry twarzy to jeden z głównych objawów licznych chorób dermatologicznych. Wówczas dość często towarzyszy mu zaczerwienienie, dolegliwości bólowe i swędzenie. Za pieczenie skóry odpowiadać mogą także choroby psychiczne i ogólnoustrojowe. Leczenie tej dolegliwości skupia się z jednej strony na jej łagodzeniu, a z drugiej na zwalczaniu czynników wpływających na jej powstanie.

Pieczenie skóry twarzy – co to za objaw?

Poprzez skórę na wiele sposobów sygnalizowane są rozmaite problemy zdrowotne. Pieczenie skóry twarzy jest jednym ze sposobów informowania o toczącym się procesie chorobowym. Objaw ten wywoływany może być przez różnego rodzaju bodźce. Informacja dociera do kory mózgowej od ośrodków korowych, gdzie dostaje się przez nerwy czaszkowe i części tylne korzeni rdzeniowych.

Pieczenie twarzy w przebiegu chorób skóry

Pieczenie twarzy to jeden z objawów pojawiających się w przebiegu chorób dermatologicznych. Dość często stwierdza się w nich niewystarczającą produkcję substancji natłuszczających, co sprawia, że skóra ulega przesuszeniu i piecze. Znaczna część ma podłoże alergiczne, w tym m.in.: pokrzywka, wyprysk kontaktowy czy AZS (atopowe zapalenie skóry).

Pieczenie skóry występować może w przebiegu chorób nowotworowych skóry – czerniaka, raka płaskonabłonkowego, mięsaka, raka podstawnokomórkowego. Kolejnym dermatologicznym determinantem tego objawu są infekcje skóry. Pieczenie na twarzy mogą wywołać:

  • infekcje wirusowe – ospa lub półpasiec, opryszczka skóry,
  • infekcje bakteryjne – spowodowane zakażeniem gronkowcowym (z łac. Staphylococcus) czyraki skóry, wywołana przez paciorkowce (z łac. Streptococcus) róża, przez Gram-dodatnią pałeczkę włoskowca różycy (z łac. Erysipelothrix rhusiopathiae) różyca czy przez gronkowca złocistego (z łac. Staphylococcus aureus) lub paciorkowca ropnego (z łac. Streptococcus pyogenes) liszajec zakaźny,
  • infekcje grzybicze – grzybica skóry gładkiej.

Pieczenie skóry twarzy w przebiegu chorób ogólnoustrojowych

Przyczynami pieczenia skóry twarzy bywają choroby ogólnoustrojowe, w tym m.in.:

  • ogólnoustrojowe choroby nowotworowe takie, jak białaczka i szpiczak mnogi,
  • niewydolność nerek,
  • cukrzyca,
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
  • marskości wątroby,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroby hematologiczne, czyli układu krwiotwórczego i krwi.

Pieczenie skóry twarzy a choroby psychiczne

Uczucie pieczenia twarzy stanowić może jeden z objawów chorób psychicznych, w tym m.in. depresji, zaburzeń lękowych, schizofrenii. Pieczenie twarzy w nerwicy zwanej też neurozą pojawić się może na skutek odczuwania nadmiernego stresu, chronicznego zmęczenia czy doświadczania rozmaitych, nacechowanych negatywnymi emocjami sytuacji życiowych.

Skóra to organ bardzo wrażliwy na bodźce emocjonalne. Pod ich wpływem zakończenia nerwowe wydzielają w nadmiernej ilości substancje zapalne, które przyczyniają się do pojawienia przykrych dolegliwości typu swędzenie, zaczerwienienie czy pieczenie. Dodatkowo zmiany skórne stanowić mogą objaw urojeniowy w chorobach psychicznych lub być skutkiem ubocznym stosowanych w ich leczeniu farmaceutyków prowadzących do reakcji uczuleniowych. Specjalizacją zajmującą się zaburzeniami, w których zmiany skórne pojawiają się lub nasilają na skutek czynników emocjonalnych, jest psychodermatologia.

Inne przyczyny pieczenia skóry na twarzy

Pieczenie skóry na twarzy wywołane może być przez czynniki idiopatyczne, czyli niemożliwe do określenia mimo przeprowadzenia szczegółowego procesu diagnostycznego. Dolegliwość pojawić się może jako konsekwencja stosowania kosmetyków niedopasowanych lub działających zbyt agresywnie. W wyniku tego dochodzi do odwodnienia skóry, czemu towarzyszy też napięcie, szorstkość, swędzenie, powierzchowne złuszczanie. Uczucie pieczenia może być spowodowane przez niekorzystne warunki atmosferyczne, np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, ale i narażenia na silny wiatr i mróz. Do uszkodzenia bariery naskórkowej będącej przyczyną pieczenia twarzy dojść może na skutek zbyt intensywnego złuszczania w ramach mocnego peelingu czy pocierania skóry szorstkim przedmiotem np. nieodpowiedni ręcznik, myjka.

Pieczenie twarzy – leczenie

Leczenie pieczenia twarzy determinowane jest odpowiadającym za jego powstanie czynnikiem. Kiedy ustali się, co wywołuje dolegliwość, należy podjąć działania ograniczające jego oddziaływanie i przystąpić do regeneracji skóry.

Zobacz film: Egzema - jakie daje objawy?

źródlo: x-news

Bibliografia:

1. S. Jabłońska, T. Chorzelski, Choroby skóry, PZWL, Warszawa 2001.

2. Z. Dziubek, Choroby zakaźne i pasożytnicze, PZWL, Warszawa 2003.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
9
Polecamy
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Hiperpigmentacja – pozapalna, hormonalna.
Leczenie przebarwień
Hiperpigmentacja – pozapalna, hormonalna. Leczenie przebarwień Dzień Dobry TVN
Czerwone plamy na twarzy – przyczyny i leczenie zmian chorobowych
Czerwone plamy na twarzy – przyczyny i leczenie zmian chorobowych TVN zdrowie
Najczęstsze choroby skóry twarzy – przyczyny, objawy, leczenie
Najczęstsze choroby skóry twarzy – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą Materiał sponsorowany
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?