Dieta w czasie gorączki
Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety w czasie gorączki ma kolosalne znaczenie dla naszego samopoczucia, ale nie tylko. Zróżnicowane i zdrowe menu jest w stanie wzmocnić siły obronne naszego organizmu.
Jadłospis w czasie gorączki powinien być lekkostrawny. Dobrze, by większość potraw była w formie płynnej. W czasie gorączki nasze zapotrzebowanie na płyny zwiększa się dwukrotnie.
Jeśli temperatura ciała jest wyższa niż 38 stopni, to apetyt raczej nie dopisuje - nie musimy zmuszać wtedy do jedzenia, ale pilnujmy regularnego spożywania płynów. Najważniejsze to nie dopuścić do odwodnienia organizmu
- mówi dietetyk Urszula Somow.
Lekkostrawnie to znaczy?
Żywienie w stanie podgorączkowym powinno być łatwostrawne, nie obciążać zbyt mocno przewodu pokarmowego. Dobrze sprawdzą się zupy, dania o konsystencji półpłynnej i koktajle, ale jasne pieczywo lub wafle ryżowe również mogą być dobrym rozwiązaniem. Raczej unikamy posiłków dużych objętościowo, tłustych, smażonych, ciężkostrawnych. Nie najlepszym pomysłem wydaje się również duża ilość surowych warzyw, ponieważ wymagają dokładnego gryzienia, są dość duże objętościowo, a dostarczają mało kalorii. Podczas stanu podgorączkowego lub gorączki raczej unikamy dodatkowej pracy dla organizmu, dlatego z sałatkami lepiej się wstrzymać i zaplanować posiłki małe objętościowo, delikatne dla żołądka
-tłumaczy ekspertka, Urszula Somow i dodaje, by przy stanie podgorączkowym trzeba dużo odpoczywać i kierować się zdrowym rozsądkiem jeżeli chodzi o żywienie.
W czasie pierwszej doby, w której utrzymuje się stan podgorączkowy, nie należy panikować - jeśli nie zjemy zbyt dużo nic nam się nie stanie
-dodaje dietetyk.
Czym jest gorączka?
Gorączka to jeden z pierwszych symptomów wielu chorób. Pojawia się przy infekcjach sezonowych, wirusowych, bakteryjnych, chorobach wieku dziecięcego. Jeżeli nasz termometr wskazuje 38 stopni, wówczas mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Jest to sygnał, że organizm zaczął walczyć z infekcją. Dlatego w takiej sytuacji nie powinniśmy jeszcze podawać leków przeciwgorączkowych. Dajmy sobie czas i obserwujmy nasz organizm, ponieważ temperatura sprzyja szybkiemu zwalczaniu wirusa czy bakterii. Kiedy temperatura ciała przekroczy 38 stopni, możemy mówić o gorączce. Jeżeli temperatura szybko wzrasta, to sygnał, by przyjąć środek przeciwgorączkowy. Gorączkującego niemowlaka lub małe dziecko zawsze powinien zbadać lekarz.
Zobacz też: Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?
Budyń jaglany – przepis. Wartość odżywcza i właściwości zdrowotne kaszy jaglanej
Zobacz film: Agnieszka Cegielska i dr. Danuta Myłek w Dzień Dobry TVN o tym, które produkty spożywcze obniżają odporność naszą i naszych dzieci?