Polub nas na Facebooku
Czytasz: Infekcja wirusowa u dziecka i dorosłego. Ile trwa i jakie daje objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Infekcja wirusowa u dziecka i dorosłego. Ile trwa i jakie daje objawy?

katar

Fot. AntonioGuillem / Getty Images

Infekcja wirusowa trwa zazwyczaj około 10 dni, choć pierwsze 3 są szczególnie zakaźne. Już same objawy mogą pomóc w zróżnicowaniu infekcji bakteryjnej od wirusowej. Leczenie infekcji wirusowych jest zachowawcze, objawowe. Nie stosuje się antybiotyków ani innego leczenia przyczynowego.

Pod pojęciem infekcja wirusowa najczęściej kryje się nic innego jak powszechna choroba przeziębieniowa. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele typów wirusów, na który narażony jest nasz organizm. Wywołują one nie tylko objawy zapalenia górnych dróg oddechowych.

Infekcja wirusowa – przyczyny

Infekcja wirusowa może zostać wywołana przez wiele wirusów. Jeśli obejmuje układ oddechowy, najczęściej jest to choroba przeziębieniowa wywołana przez rynowirusy, koronawirusy, wirusy Coxackie, wirusy grypy czy paragrypy. Kiedy wirus wnika do nabłonka dróg oddechowych, zaczyna replikować i wywołuje miejscowy stan zapalny. Towarzyszą mu poszerzenie naczyń krwionośnych, pojawienie się wydzieliny poprzez zwiększenie aktywności gruczołów błony śluzowej, uszkodzenia nabłonka. Źródłem zakażenia wirusem są chorzy ludzie. Zarazić można się poprzez drogę kropelkową i bezpośredni kontakt. W zależności od rodzaju wirusa wywołującego infekcję, inny jest czas wylęgania się choroby. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych przyjmuje się, że wirusy wylęgają się około 2 dni, największa zakaźność przypada na pierwsze 3 dni choroby, natomiast tak naprawdę chory zaraża aż do czasu ustąpienia objawów.

Często można spotkać się z teorią, że po 3 dniach, kiedy infekcja wirusowa ma już łagodniejszy przebieg, nie daje tak ostrych objawów, nie zaraża. Nic bardziej mylnego. Wirusy wydalane są nawet przez 2 tygodnie od wystąpienia objawów, dlatego należy przyjąć, że póki osoba prezentuje jakiekolwiek objawy, jest potencjalnie zakaźna.

Zobacz film: Mononukleoza. Źródło: 36,6.

Objawy infekcji wirusowej

Nie zawsze występuje cały komplet objawów. Czasami objawy są niespecyficzne i mogą pojawiać się w różnej sekwencji:

  • uogólnione bóle mięśni i stawów,
  • ból i drapanie w gardle,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • zaczerwienienie gardła,
  • powiększenie grudek chłonnych jamy ustnej i gardła,
  • kaszel,
  • zapalenie spojówek,
  • nieżyt nosa.

Nieżyt nosa to objaw polegający na wycieku wodnistej wydzieliny, która częściowo wypływa na zewnątrz, jednak znaczna jej ilość spływa po tylnej ścianie gardła, dając uczucie zatkania nosa, czasem również upośledzając węch. Obecność wydzieliny w nosie często jest przyczyną kichania. Po około 2 dniach infekcji wydzielina z nosa zmienia charakter z przezroczystej na gęstą, żółtawą. Zdarza się, że ma nagle zielono-żółte zabarwienie, sugerujące ropę. Może to wskazywać (choć nie zawsze) na nadkażenie bakteryjne.

Leczenie infekcji bakteryjnych

Infekcje wirusowe ustępują samoistnie. Czasami po 2–3 dniach, a czasem po 10. Po infekcjach wirusowych dróg oddechowych kaszel może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni. Leczenie jest objawowe. Stosuje się leki przeciwgorączkowe (choć często występuje wyłącznie stan podgorączkowy, którego nie trzeba aktywnie niwelować), leki przeciwbólowe, przeciwzapalne. Ponadto warto wypróbować preparaty łagodzące przekrwienie błon śluzowych, roztwory hipertoniczne do nosa, leki przeciwkaszlowe. Konieczny jest odpoczynek i odpowiednie nawodnienie.

Infekcje wirusowe u dzieci

U dzieci przyjmuje się, że infekcje wirusowe występują średnio około 6 razy do roku i mają charakter choroby przeziębieniowej o różnym nasileniu. Najczęściej są to ostre infekcje o charakterze samoograniczającym się. Zazwyczaj wszystkie dolegliwości ustępują po około 10 dniach.

Infekcja wirusowa może być również wywołana zakażeniem adenowirusami. Ma ona bardzo ciężki przebieg kliniczny, charakteryzuje się wysoką gorączką, czasem obecnością nalotów włóknikowych na migdałkach podniebiennych. Do innych przyczyn infekcji wirusowych u dzieci zalicza się np. mononukleozę zakaźną wywołaną przez wirusa Epsteina i Barr. Do zakażenia dochodzi drogą bliskich kontaktów, stąd infekcja określana jest często chorobą pocałunków. Mononukleoza zakaźna charakteryzuje się powiększeniem migdałków z towarzyszącymi nalotami, powiększeniem węzłów chłonnych szyi i wysoką gorączką. Jeśli mylnie postawi się rozpoznanie i zacznie leczyć mononukleozę za pomocą amoksycyliny czy innych beta-laktamowych antybiotyków, wystąpi charakterystyczna odropodobna wysypka.

Zobacz film: Grypa czy przeziębienie? Jak je odróżnić? Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
167
39
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?