Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co jeść, aby mieć dobry humor? Poznaj żywność, która poprawa nastrój
menu
Polub nas na Facebooku

Co jeść, aby mieć dobry humor? Poznaj żywność, która poprawa nastrój

jedzenie humor

Betsie Van der Meer GettyImages

Od czasu do czasu prawdopodobnie każdy z nas ma gorszy dzień, w którym humor nam nie dopisuje i jedyne, o czym myślimy to oddanie się w objęcia odpoczynku i relaksu. To właśnie w takie dni najchętniej pocieszamy się jedzeniem. Niestety najczęściej są to słodkie batoniki, ciasteczka, chipsy czy inne wysoko przetworzone jedzenie. Dlaczego jedzenie sprawia nam przyjemność i jakie produkty należy jeść, aby zacząć dobrze dzień lub poprawić sobie zły humor?

Dlaczego pocieszamy się niezdrowym jedzeniem?

Niezdrowe przekąski jak, np. batoniki, czekolada, ciasteczka, chipsy, krakersy, czy inna żywność wysoko przetworzona w tym dania typu fast food bazują na kombinacji smaków, które chce się jeść zawsze, nawet przy najedzeniu. Badania wykazują, że połączenie cukru, tłuszczu i soli uruchamia większą liczbę neuronów w mózgu i sygnał zachęcający do jedzenia staje się coraz silniejszy. Mało kto wie, ale jedzenie może uzależniać tak samo jak narkotyki czy alkohol. Cukier jest silnie uzależniającą substancją, która wpływa na pracę mózgu poprzez zmianę poziomu serotoniny i dopaminy. Z czasem organizm chce go więcej i więcej. Cukier oddziałuje na organizm w sposób analogiczny do narkotyków i każdej innej używki. Nadmierne spożycie produktów bogatych w cukier może spowodować chęć ciągłej ochoty na słodkie. Głód jest zarówno fizyczny jak i psychiczny. Właśnie, dlatego kiedy mamy spadek nastroju sięgamy po słodycze, bo po ich spożyciu zaczynamy się czuć znacznie lepiej.

Co odpowiada za nasz dobry nastrój?

Serotonina inaczej nazywana hormonem szczęścia, jest jednym z neuroprzekaźników (substancja chemiczna, która pośredniczy w przekazywaniu informacji z jednej części mózgu do drugiej). Serotonina wytwarzana jest z tryptofanu, który jest aminokwasem egzogennym, czyli takim, który trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem, gdyż organizm nie jest w stanie wytworzyć go sam. Serotonina wpływa na nastrój, sen, potrzeby seksualne, apetyt, odczuwanie bólu, regulację temperatury organizmu. Dlatego, gdy dopada Cię zły humor warto sięgnąć po produkty zawierające tryptofan, np. nabiał, nasiona roślin strączkowych oraz po produkty bogate w witaminy z grupy B i magnez, gdyż te są równie istotne dla zachowania dobrego nastroju i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Jak zdrowo poprawić sobie humor?

Tryptofan

Tryptofan jest aminokwasem egzogennym, co oznacza, że musi być dostarczony wraz z pożywieniem, bo organizm nie może wytworzyć go sobie sam. Wpływa, m.in. na poprawę nastroju, łagodzi objawy stresu, bierze udział w procesie rozmnażania i reguluje poziom noradrenaliny i dopaminy w organizmie. Nie dobór tego aminokwasu, powoduje również niedobór serotoniny, co objawia się spadkiem nastroju, może wywołać stany lękowe, bezsenność, agresywność, a nawet zaburzenia depresyjne. Niedobór tryptofanu również może powodować zahamowanie wzrostu, utratę owłosienia i stwardnienie skóry.

Źródła tryptofanu:

  • Biały i żółty ser, np. parmezan,
  • Produkty sojowe,
  • Banany,
  • Ryby,
  • Mięso, a zwłaszcza drób
  • Szpinak,
  • Spirulina.

Witaminy z grupy B

Witaminy te regulują pracę układu nerwowego i są bardzo ważne do zachowania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Witaminy z grupy B łagodzą napięcie nerwowe, poprawiają nastrój, samopoczucie oraz sprawność intelektualną oraz biorą udział w syntezie serotoniny.

Źródła witamin z grupy B:

  • Produkty węglowodanowe: kasze, pieczywo zbożowe, pełnoziarniste, ryż brązowy, otręby pszenne,
  • Drożdże,
  • Nasiona roślin strączkowych,
  • Zielone warzywa,
  • Ryby: sardynka, makrela, łosoś,
  • Orzechy i pestki
  • Drób.

Magnez

Magnez jest bardzo ważnym pierwiastkiem, dzięki któremu układ nerwowy pracuje w prawidłowy sposób. Magnez stymuluje funkcje i usprawnia pracę szarych komórek, hamuje ich degenerację, razem z wapniem wspiera prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Pierwiastek ten wykorzystywany jest w leczeniu przewlekłego zmęczenia oraz obniża poziom kortyzolu (hormon stresu).

Źródła magnezu:

  • Produkty zbożowe, pełnoziarniste, otręby pszenne, kasza gryczana, jęczmienna,
  • Soja, groch, fasola, bób,
  • Orzechy, migdały,
  • Szpinak,
  • Figi, daktyle, rodzynki, banany.

Menu na dobry nastrój

Śniadanie – Jogurt naturalny/grecki z dodatkiem płatków górskich, otrębów pszennych, garścią orzechów, banan.

II śniadanie – koktajl owocowy, owocowo-warzywny na bazie z mleka/jogurtu lub zupa krem z zielonych warzyw z pełnoziarnistymi grzankami.

Obiad – Łosoś pieczony/gotowany na parze z warzywami i kaszą gryczaną.

Podwieczorek – Garść orzechów lub kilka kostek gorzkiej czekolady min. 70 proc.

Kolacja – Sałatka z pełnoziarnistym makaronem, papryką, szpinakiem, kiełkami, pestkami słonecznika z sosem na bazie jogurtu lub oliwa z oliwek.

Jak zdrowa dieta, ćwiczenia i sen  wpływają na samopoczucie psychiczne? Zobacz wideo:


Źródło: X-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu
Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia