Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cisplatyna – lek, który leczy raka? Chemioterapia cisplatyną i jej skutki uboczne
menu
Polub nas na Facebooku

Cisplatyna – lek, który leczy raka? Chemioterapia cisplatyną i jej skutki uboczne

chemia, kroplówka

Fot. agrobacter / Getty Images

Cisplatyna to lek, który jest wykorzystywany zarówno w monoterapii, jak i wielolekowej terapii nowotworów złośliwych. Stosuje się go m.in. w raku płuc, jajnika, pęcherza moczowego i szyjki macicy. Chemioterapia cisplatyną związana jest jednak z wieloma skutkami ubocznymi.

Cisplatyna jest skutecznym lekiem w walce z nowotworami. Stosowana w chemioterapii umożliwia remisję choroby. Należy jednak podkreślić, że przyjmujące ją osoby doświadczają wielu działań niepożądanych, które nierzadko są groźne w skutkach. Są to na przykład utrata słuchu, zawał lub niewydolność oddechowa.

Cisplatyna – co to jest?

Cisplatyna to nieorganiczny związek platyny. Jako lek cytostatyczny stosowany jest w chemioterapii nowotworów złośliwych, takich jak czerniak, rak płuc, jajnika, szyjki i trzonu macicy, jądra, pęcherza moczowego oraz głowy i szyi. W badaniach naukowych zaświadcza się również, że jest skuteczny w walce z rakiem sutka u kobiet z mutacją BRCA1.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Czy cisplatyna wywołuje skutki uboczne? Powikłania chemioterapii przeciwnowotworowej

Cisplatyna to lek, który wywołuje skutki uboczne. Niestety działania niepożądane występują częściej niż u 1 osoby na 10 leczonych pacjentów. Najczęściej pojawiają się nudności i wymioty. Są bardzo uciążliwe, ponieważ mają miejsce już 1–4 godziny po podaniu leku, a mogą się utrzymywać nawet do 2 tygodni po zakończeniu terapii. Ponadto towarzyszy im jadłowstręt, biegunka i bóle żołądka. Może dochodzić również do uszkodzeń słuchu, a także szumów w uszach i osłabienia zmysłu. Skutki uboczne związane ze słuchem częściej występują u dzieci. Bardzo często pojawiają się zaburzenia błędnika, zawroty głowy i neuropatia

Osobom, którym podaje się cisplatynę, mogą dokuczać też parestezje i drętwienie kończyn. Do bardzo częstych skutków ubocznych chemioterapii cisplatyną zalicza się również: bladość skóry, duszności, osłabienie i gorączkę. Do działań niepożądanych występujących często (częściej niż 1 na 100, ale rzadziej niż 1 na 10) zalicza się: posocznicę (zakażenie krwi) i zaburzenia pracy serca (bradykardię, tachykardię, objawy niedokrwienia serca). Często osoby chore mogą wykazywać zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby. Ponadto po zażyciu cisplatyny mogą występować: ból, obrzęk, zaczerwienienie, objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze), a nawet owrzodzenie skóry. Często pojawiają się również zaburzenia czucia i widzenia oraz utrata smaku. Dochodzi także do zapalenia płuc, zapalenia żył i utrudnionego oddychania. Do niezbyt częstych skutków ubocznych (częściej niż 1 na 1000, ale rzadziej niż 1 na 100) zalicza się: zaczerwienienie i zapalenie skóry, łysienie, zaburzenia hormonalne, a także ogólne osłabienie. 

Chemioterapia cisplatyną wywołuje następujące rzadkie skutki uboczne (częściej niż 1 na 10 tys., rzadziej niż 1 na 1000): ciężkie reakcje nadwrażliwości, niedokrwistość hemolityczna, niewydolność oddechowa oraz zahamowanie czynności układu odpornościowego i zawał serca. Z kolei bardzo rzadko (rzadziej niż 1 na 10 tys.) stwierdza się działania niepożądane takie jak: napady padaczkowe, zatrzymanie akcji serca oraz zaburzenia przepływu krwi.

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi (niepokojące zmiany piersi). Źródło: 36,6

Które działania niepożądane cisplatyny trzeba natychmiast zgłosić lekarzowi?

Cisplatyna wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób – raka płuc, jajnika, pęcherza moczowego czy piersi. Niezależnie od rodzaju nowotworu złośliwego stosowanie leku wywołuje skutki uboczne. Jeśli przeprowadzana jest terapia z wykorzystaniem cisplatyny, a któraś z dolegliwości wystąpiła, należy zgłosić to natychmiast specjaliście. Chemia z zastosowaniem tego leku może wywołać objawy, takie jak:

  • przewlekłe wymioty lub biegunki,
  • trudności w przełykaniu,
  • drętwienie kończyn,
  • kaszel, duszności i inne objawy ze strony układu oddechowego,
  • krwawienie,
  • skrajne wyczerpanie,
  • zakażenie,
  • dyskomfort w miejscu podania wlewu.

Każde z tych działań niepożądanych należy zgłosić lekarzowi.

Cisplatyna – dawkowanie

Cisplatyna stosowana jest podczas chemioterapii. Jej dawkowanie polega na zastosowaniu dożylnego wlewu kroplowego – co najmniej przez 6–8 godzin. Jeśli przeprowadzana jest monoterapia, zaleca się 2 schematy dozowania: jednorazowo 50–100 mg/m2 pc. lub jeden raz dziennie 15–20 mg/m2 pc. przez 5 dni. W tego typu terapii cykl należy powtarzać co 3–4 tygodnie. Możliwe jest również dawkowanie cisplatyny w terapii wielolekowej, które zależne jest od doboru pozostałych leków. Czasami specjaliści decydują się także na podawanie cisplatyny miejscowo, np. dopęcherzowo. Substancję można stosować już u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Młodsi, w przeciwieństwie do dorosłych, mogą ją przyjmować według zmodyfikowanych schematów, które dobierają specjaliści prowadzący leczenie. Dawkowanie w wielu przypadkach ustalane jest indywidualnie.

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
7
Polecamy
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Metotreksat - działanie, wskazania i przeciwskazania do stosowania leku
Metotreksat - działanie, wskazania i przeciwskazania do stosowania leku TVN zdrowie
Fluoksetyna – lek nie tylko na odchudzanie.
Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Fluoksetyna – lek nie tylko na odchudzanie. Działanie, dawkowanie i skutki uboczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?