Polub nas na Facebooku
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie słuchu to podstawa – dbając o słuch dbasz o zdrowie całego organizmu

Kiedy pojawią się jakiekolwiek problemy ze słuchem niezbędne jest badanie. Nieaparatowany ubytek słuchu wpływa na wiele sposobów w naszym życiu: nienadążanie za rozmową, zmęczenie, izolacja społeczna, obniżenie nastroju…to zaledwie kilka ze skutków ubytku słuchu. Ale ponieważ liczy się nie tylko sam dźwięk, ale też i jego jakość, w przypadku zdiagnozowanego niedosłuchu ważny jest wybór najlepszego rozwiązania. Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego poprawia komfort życia osoby niedosłyszącej, sprawia, że ubytek słuchu nie ogranicza jej w codziennych czynnościach. Jak wybrać najlepszy aparat słuchowy dla dorosłego i dla dziecka?

Fot. contrastwerkstatt / stock.adobe.com
Czym jest ubytek słuchu u dorosłych

Ubytek słuchu sprawia, że nie słyszymy pewnych dźwięków, głosek. Bywa, że pacjent zgłasza       się do specjalisty z następującym problemem: słyszę, ale trudno mi zrozumieć, co mówią rozmówcy. Niestety słuch, podobnie jak wzrok, słabnie z wiekiem. Zwykle ubytek słuchu dotyczy ludzi po 65. roku życia. Nie jest to jednak regułą – dzieci również mogą cierpieć na problemy ze słuchem.

Niedosłuch jest zaburzeniem polegającym na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków. Przyczyn niedosłuchu jest wiele – mogą to być wady wrodzone, infekcje, urazy,                a nawet ciało obce w uchu lub zalegająca woskowina. Jednak ze słuchem jest inaczej niż ze wzrokiem – osoba z wadą słuchu słyszy, ale tylko niektóre dźwięki i sylaby.  Na przykład wysokotonowe spółgłoski, takie jak f, s lub t mogą zostać łatwo przytłumione przez głośniejsze, niskotonowe samogłoski, takie jak a, o czy u. 

Rodzaje ubytków słuchu
  • Niedosłuch przewodzeniowy (ucho zewnętrzne i środkowe)

Niedosłuch ten związany jest ze zmianami w uchu środkowym oraz zewnętrznym, które utrudniają przenoszenie dźwięków do ucha wewnętrznego. Możliwe przyczyny problemów ze słuchem          na poziomie ucha zewnętrznego to: woskowina, ciało obce w uchu, wady wrodzone i zniekształcenia przewodu słuchowego. Z kolei na poziomie ucha środkowego wśród przyczyn wymienia się: zapalenie ucha środkowego, zaburzenia drożności trąbki słuchowej, urazy – np. perforację błony bębenkowej, zalegający w uchu środkowym płyn oraz wady wrodzone.

  • Niedosłuch odbiorczy (ucho wewnętrzne)

Niedosłuch odbiorczy może być spowodowany uszkodzeniem delikatnych komórek słuchowych w uchu wewnętrznym lub włókien nerwu słuchowego, które nie przekazują prawidłowo pobudzenia wywołanego dźwiękiem. Niedosłuch odbiorczy pojawia się najczęściej jako naturalny efekt procesu starzenia. Zdarza się również, że jest spowodowany narażeniem na głośne dźwięki.

Objawy ubytku słuchu

Wszelkie problemy ze słyszeniem, na przykład trudności z rozumieniem mowy, nadążeniem            za szybką konwersacją, częste gubienie ważnych informacji w trakcie rozmowy, mogą świadczyć o ubytku słuchu. Najczęściej problemy ze słuchem jako pierwsi zauważają najbliżsi: proszenie         o powtórzenie informacji, pogłaśnianie telewizora, trudności z rozmową przez telefon – to zwraca ich uwagę. Osoby niedosłyszące często długo zwlekają z wybraniem się do specjalisty.

Ubytek słuchu u dziecka

Narząd słuchu rozwija się w pełni już w okresie płodowym. Szpitale prowadzą przesiewowe badania słuchu noworodków, ponieważ im wcześniej ewentualna wada słuchu zostanie wykryta, tym lepiej dla rozwoju dziecka.

Prawidłowe słyszenie wpływa na naukę mowy, ale także pisania, czytania oraz na rozwój umiejętności społecznych. Aby zacząć mówić, malec musi wyraźnie słyszeć – innych i siebie. Często dziecko z ubytkiem słuchu radzi sobie gorzej niż jego dobrze słyszący rówieśnicy – rozwój mowy jest opóźniony, dziecko unika kontaktów z innymi. Mózg dziecka niedosłyszącego nie jest odpowiednio stymulowany i nie może nadawać znaczenia poszczególnym dźwiękom. Dlatego tak ważne jest zapewnienie maluchowi nie tylko odpowiednio wzmocnionego dźwięku, ale też dźwięku odpowiedniej jakości – dziś jest to możliwe dzięki zaawansowanym technologiom. Również z myślą o małych pacjentach powstały aparaty słuchowe Oticon z techniką BrainHearing™, które wspierają odpowiedni rozwój dziecka.

Rozwój dziecka z ubytkiem słuchu

Żeby dziecko zaczęło mówić, musi bardzo dobrze słyszeć wszystkie dźwięki. Obecnie,                    dzięki aparatom słuchowym o dużej mocy, dzieci z głębokim niedosłuchem mogą słyszeć dźwięki, które stymulują ośrodki słuchu w mózgu, a te rozwijają się najszybciej, gdy dziecko jest małe. Między pierwszym a drugim rokiem życia malucha zasób słownictwa zwiększa się nawet czterokrotnie. Aby umożliwić dziecku odbieranie wszystkich bodźców niezbędnych do prawidłowego rozwoju, ważne jest wczesne wykrycie wady słuchu.

Komunikacja to podstawa

Mowa to nie wszystko – ważny jest „język ciała". Gestykulacja podczas mówienia, mimika twarzy sprawiają, że dane słowa mają większy sens dla malucha. Dziecko z ubytkiem słuchu musi znajdować się blisko rozmówcy, żeby dokładnie usłyszeć słowa. Zadbaj, by Twój przekaz był jasny:

  • Rozmawiaj z dzieckiem twarzą w twarz: Zawsze zwracaj się twarzą do dziecka, kiedy do niego mówisz. W dobrze oświetlonym miejscu dziecku łatwiej jest obserwować wyraz Twojej twarzy       i czytać z ruchu warg.
  • Mów wyraźnie: Mów wyraźnie, w normalnym tempie, nie podnoś głosu.
  • Unikaj hałasu: Staraj się unikać hałasów otoczenia w czasie rozmowy z dzieckiem. Wyłącz telewizor i zamknij okna, by stłumić hałas ruchu ulicznego. Przysuń się do dziecka, aby lepiej słyszało.
Budowa ucha

Ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. W skład ucha zewnętrznego wchodzą: małżowina uszna, przewód słuchowy zewnętrzny oraz powierzchnia zewnętrzna błony bębenkowej. Z kolei na ucho środkowe składają się: błona bębenkowa, jama bębenkowa, trzy kosteczki słuchowe, trąbka słuchowa (trąbka Eustachiusza), powierzchnia zewnętrzna okienka owalnego. Ucho wewnętrzne jest najbardziej skomplikowanym odcinkiem narządu słuchu, w skład którego wchodzą: ślimak, trzy kanały półkoliste i nerw słuchowy.

małżowina uszna
przewód słuchowy zewnętrzny
młoteczek
ślimak
nerw przedsionkowy
nerw ślimakowy
kanał półkolisty
błona bębenkowa
strzemiączko
kowadełko
trąbka słuchowa
Fot. OOZ / stock.adobe.com
Badanie słuchu: na czym polega, kiedy je wykonać i gdzie?

Badanie słuchu pozwoli potwierdzić, czy problem ubytku słuchu faktycznie Cię dotyczy. Odbywa się ono w gabinecie audioprotetycznym (tutaj znajdziesz najbliższy gabinet w twojej okolicy). Podczas badania na uszy zakłada się słuchawki, a audioprotetyk odtwarza dźwięki                                o częstotliwościach od 125 Hz do 8000 Hz. Zadaniem osoby badanej jest zasygnalizowanie            (za pomocą przycisku lub podniesienia ręki), czy słyszy dany dźwięk. Badanie słuchu przeprowadza się osobno dla lewego i prawego ucha. 

Przed badaniem warto zastanowić się i zapisać w jakich sytuacjach pojawia się problem                ze słyszeniem. Czy trudno nam zrozumieć rozmówcę podczas spotkania w miejscu, gdzie panuje hałas, czy może nie słyszymy różnych sylab lub poszczególnych dźwięków. O wszystkich problemach należy porozmawiać z osobą przeprowadzającą badanie, by dowiedziała się więcej o Twoim słuchu. Dzięki temu audioprotetyk dowie się, co jest dla nas najistotniejsze. Im więcej informacji mu przekażemy, tym lepiej będzie mógł dobrać odpowiedni aparat słuchowy dla nas.

Badanie słuchu

Badanie słuchu

Fot.: RFBSIP / stock.adobe.com
Audiogram: Interpretacja wyników

Wynik badania słuchu, czyli zapis audiometrii tonalnej, przedstawia specjalny wykres, nazwany audiogramem. Przyjęło się, że diagnoza dla prawego ucha jest wpisywana kolorem czerwonym      w lewym polu, zaś diagnoza dla lewego ucha jest wpisywana niebieskim kolorem w prawym polu. Im niżej na wykresie znajdują się krzywe progów słyszenia, tym większy niedosłuch przewodzeniowy lub odbiorczy. Gdy obie krzywe leżą blisko siebie, to ze słuchem nie dzieje się nic złego, kości przewodzą dźwięki tak samo dobrze jak przewód słuchowy i kosteczki w uchu środkowym. Jednak, gdy krzywa kostna leży prawidłowo, a próg słyszenia przez przewodnictwo powietrzne jest dużo wyższy, to można podejrzewać choroby ucha zewnętrznego i środkowego.      Z kolei, gdy krzywe są blisko siebie, ale obie mają wysoki próg słyszenia, problem tkwi w uchu wewnętrznym lub głębiej w mózgu.

Wynik badania słuchu pozwala stwierdzić, w której części narządu słuchu występuje problem. Dzięki temu audioprotetyk może postawić diagnozę i pomóc w wyborze odpowiednich aparatów słuchowych, które poprawią komfort życia osoby niedosłyszącej.

 

Twoja opinia jest dla nas ważna

Czy masz problemy ze słuchem?

Aby zobaczyć wyniki musisz oddać swój głos

Aparat słuchowy najnowszej generacji - poznaj Oticon Opn

Kiedy masz ubytek słuchu, do Twojego mózgu dociera mniej dźwięków. Aby nadać im znaczenie    i wypełnić luki, mózg musi pracować intensywniej. Zwłaszcza wtedy, gdy dźwięki dochodzą                z różnych kierunków i gdy kilka osób mówi jednocześnie. Dowiedziono, że Oticon Opn™ pozwala lepiej rozumieć mowę w głośnym otoczeniu przy jednoczesnym mniejszym wysiłku. Zwiększa to znacząco komfort osoby noszącej aparaty słuchowe i pozwala mu nadal uczestniczyć w życiu towarzyskim bez nadmiernego wysiłku i uczucia zmęczenia po rozmowach w hałaśliwych miejscach.

Oticon Opn z techniką BrainHearing™ nie tylko wyjątkowo szybko przetwarza dźwięki, ale także skanuje otoczenie 100 razy na sekundę wspierając naturalny proces, w którym mózg nadaje dźwiękom znaczenie. Jest to pierwszy aparat słuchowy łączący się z Internetem, posiada też funkcję bezprzewodowego łączenia się z innymi urządzeniami. Połączy się z telefonem, telewizorem. Można też słuchać przez niego muzykę! Zaawansowana technologia pozwala skutecznie radzić sobie z problemem szumów usznych – dzięki funkcji Tinnitus SoundSupport™ w aparatach Oticon Opn można odtwarzać szeroką gamę dźwięków przynoszących ulgę, jak np. biały szum czy odgłosy przypominające szum oceanu. Do dyskretnego sterowania dźwiękami w aparatach słuchowych przeznaczona jest aplikacja Oticon ON.

Aparat słuchowy Oticon Opn. Aparat dostępny w rożnych kolorach.

Aparat słuchowy Oticon Opn. Aparat dostępny w rożnych kolorach.

Fot: www.oticon.pl
Jak działają aparaty słuchowe

Wszystkie rodzaje aparatów słuchowych Oticon zawierają pięć podstawowych elementów: mikrofon, wzmacniacz, słuchawkę, baterię, czip komputerowy i procesor, który protetyk słuchu zaprogramuje odpowiednio do indywidualnych potrzeb.

Działanie aparatów słuchowych Oticon krok po kroku:

1. Mikrofony odbierają dźwięki.

2. Przeanalizowane dźwięki przesyłane są do procesora, gdzie są odpowiednio wzmacniane.

3. Wzmocnione dźwięki są przesyłane do słuchawki i dalej do przewodu słuchowego. 

Zalety aparatów słuchowych Oticon Opn
  • Wspierają mózg w naturalnym procesie nadawania znaczenia dźwiękom.

  • Pozwalają lepiej rozumieć mowę w głośnym otoczeniu przy mniejszym wysiłku. 

  • Mają funkcję pomagającą łagodzić szumy uszne. Łączą się z Internetem, oraz z usługą IFTTT.

  • Mogą łączyć się z innymi urządzeniami elektronicznymi – telewizorem, odtwarzaczem muzyki, telefonem itp.

  • Dzięki zastosowanym technikom są chętnie noszone przez dzieci i nastolatki.

  • Mogą być sterowane za pomocą aplikacji pobranej na smartfon.

Obejrzyj film i poznaj Oticon Opn
www.oticon.pl
Oticon Polska Sp. z o.o.

Kontakt:
al. Jana Pawła II 22
00-133 Warszawa
Poland

email: info@oticon.pl
http://www.oticon.pl/

Facebook Oticon People First