Narząd słuchu rozwija się w pełni już w okresie płodowym. Szpitale prowadzą przesiewowe badania słuchu noworodków, ponieważ im wcześniej ewentualna wada słuchu zostanie wykryta, tym lepiej dla rozwoju dziecka.
Prawidłowe słyszenie wpływa na naukę mowy, ale także pisania, czytania oraz na rozwój umiejętności społecznych. Aby zacząć mówić, malec musi wyraźnie słyszeć – innych i siebie. Często dziecko z ubytkiem słuchu radzi sobie gorzej niż jego dobrze słyszący rówieśnicy – rozwój mowy jest opóźniony, dziecko unika kontaktów z innymi. Mózg dziecka niedosłyszącego nie jest odpowiednio stymulowany i nie może nadawać znaczenia poszczególnym dźwiękom. Dlatego tak ważne jest zapewnienie maluchowi nie tylko odpowiednio wzmocnionego dźwięku, ale też dźwięku odpowiedniej jakości – dziś jest to możliwe dzięki zaawansowanym technologiom. Również z myślą o małych pacjentach powstały aparaty słuchowe Oticon z techniką BrainHearing™, które wspierają odpowiedni rozwój dziecka.
Rozwój dziecka z ubytkiem słuchu
Żeby dziecko zaczęło mówić, musi bardzo dobrze słyszeć wszystkie dźwięki. Obecnie, dzięki aparatom słuchowym o dużej mocy, dzieci z głębokim niedosłuchem mogą słyszeć dźwięki, które stymulują ośrodki słuchu w mózgu, a te rozwijają się najszybciej, gdy dziecko jest małe. Między pierwszym a drugim rokiem życia malucha zasób słownictwa zwiększa się nawet czterokrotnie. Aby umożliwić dziecku odbieranie wszystkich bodźców niezbędnych do prawidłowego rozwoju, ważne jest wczesne wykrycie wady słuchu.
Komunikacja to podstawa
Mowa to nie wszystko – ważny jest „język ciała". Gestykulacja podczas mówienia, mimika twarzy sprawiają, że dane słowa mają większy sens dla malucha. Dziecko z ubytkiem słuchu musi znajdować się blisko rozmówcy, żeby dokładnie usłyszeć słowa. Zadbaj, by Twój przekaz był jasny:
- Rozmawiaj z dzieckiem twarzą w twarz: Zawsze zwracaj się twarzą do dziecka, kiedy do niego mówisz. W dobrze oświetlonym miejscu dziecku łatwiej jest obserwować wyraz Twojej twarzy i czytać z ruchu warg.
- Mów wyraźnie: Mów wyraźnie, w normalnym tempie, nie podnoś głosu.
- Unikaj hałasu: Staraj się unikać hałasów otoczenia w czasie rozmowy z dzieckiem. Wyłącz telewizor i zamknij okna, by stłumić hałas ruchu ulicznego. Przysuń się do dziecka, aby lepiej słyszało.