Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?
menu
Polub nas na Facebooku

Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

zawał

Fot. PeopleImages / Getty Images

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Zawał serca powstaje na skutek niedokrwienia mięśnia sercowego i martwicy. Blaszki miażdżycowe lokalizują się w różnych naczyniach, w tym właśnie w naczyniach wieńcowych zaopatrujących mięsień sercowy w tlen i substancje odżywcze. Kiedy blaszka miażdżycowa pęka, dochodzi do fizjologicznych procesów jej naprawy, jednak skutkuje to często całkowitym lub krytyczny upośledzeniem drożności naczynia krwionośnego. Zawał serca może przebiegać z charakterystycznymi objawami bądź może dawać zupełnie nieswoiste symptomy. Tzw. cichy zawał serca zdarza się bardzo często, pogarszając rokowanie chorych przez często złą lub opóźnioną diagnostykę.

Cichy zawał – objawy

Jak sama nazwa wskazuje, „cichy zawał” oznacza zawał przebiegający bez wyraźnych objawów. Najczęściej z zawałem kojarzy się piekący ból za mostkiem promieniujący do barku i lewego ramienia, z towarzyszącą dusznością, zimnymi, zlewnymi potami i uczuciem lęku. Cichy zawał serca może nie dawać żadnych objawów. Czasami chory może nawet nie wiedzieć, że przeszedł zawał mięśnia sercowego, a jedynym wyznacznikiem w danym momencie może być wzrost poziomu troponin, czyli wskaźników zawału mięśnia sercowego, w badaniach laboratoryjnych. Jeśli objawy się jednak pojawiają, są często nieswoiste, niezbyt nasilone, ciężko jest je szybko i precyzyjnie zdiagnozować. Często są również lekceważone. Należą do nich:

  • osłabienie,
  • męczliwość,
  • bóle o niewielkim nasileniu w okolicy barku, żuchwy, szyi, górnej części pleców,
  • objawy grypopodobne,
  • uczucie kołatania serca,
  • zmęczenie,
  • ból i zawroty głowy,
  • ból brzucha,
  • nudności, wymioty.

Często pojawia się również ból w klatce piersiowej, jednak jest on na ogół ostry, o charakterze pieczenia, świądu czy rozlanego dyskomfortu, zdecydowanie różniący się od typowego zamostkowego bólu zgłaszanego przez mężczyzn.

U kogo może wystąpić cichy zawał serca?

Najczęściej cichy zawał serca występuje u chorych na cukrzycę. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do polineuropatii i mikroangiopatii, czyli uszkodzeń nerwów obwodowych oraz drobnych naczyń krwionośnych. Przekłada się to na to, iż chory ma zdecydowanie większą tendencję do wystąpienia ognisk niedokrwienia, a ponadto często nie odczuwa wyraźnego bólu. Drugą grupę osób, u których można się spotkać z cichym zawałem serca, stanowią kobiety. U nich częściej niż u mężczyzn ciężko od razu ukierunkować diagnostykę w kierunku zawału ze względu na nieswoistość objawów, jakie prezentują.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Jak uchronić się przed wystąpieniem cichego zawału serca?

Istnieje wiele czynników ryzyka wystąpienia zawału serca. Część z nich można modyfikować odpowiednim stylem życia. Konieczne jest więc rzucenie palenia, walka z nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, nadwagą i otyłością, a co najważniejsze, z cukrzycą typu 2. Ta ostatnia to schorzenie, na które zazwyczaj cierpią chorzy z cichym zawałem serca. Bardzo istotna jest odpowiednia dieta wspomagająca walkę z nadciśnieniem tętniczym, co pozwala zmniejszyć ryzyko pęknięcia blaszki miażdżycowej, regulację gospodarki lipidowej, co z kolei przekłada się na profilaktykę kolejnych incydentów zawału.

Diagnostyka i leczenie cichego zawału serca

Jeśli zawał przebiega bezobjawowo, a akurat wystąpią inne objawy, z powodu których lekarz pokusi się o wykonanie badania markerów sercowych, zostanie on oczywiście zdiagnozowany. Jeśli jednak przebiega bez objawów, trudno jest go w porę zdiagnozować. Cichy zawał serca nie daje zazwyczaj bardzo rozległych zmian martwiczych w sercu. Jednak nawet drobne ogniska niedokrwienia przyczyniają się do powstawania niewydolności mięśnia sercowego. Leczenie jest takie samo jak w przypadku objawowego zawału, ponieważ w sytuacji wykrycia ostrego niedokrwienia konieczne jest ratowanie jak największej części mięśnia sercowego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
145
9
Komentarze (1)
Leojer
Jestem głuchy i nie mam pojęcia co dr hab.n.m. Krzysztof Łabuzek mówił ? na vlogu - brak tu przetłumaczonej mowy napisów !!! Miałem trzy jednorazowe zawały i teraz 4-ty ten stymulator noszę ze 3-6 stentami. Proszę o napisy obowiązkowe dla osoby niepełnosprawnego bo też jestem człowiekiem i poważnie chory .
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?