Polub nas na Facebooku
menu
Polub nas na Facebooku

Badania serca

Serce jest jednym z najważniejszych organów w naszym ciele. Dzięki niemu krew jest tłoczona do wszystkich komórek, narządów i tkanek. Dlatego tak ważne jest okresowe badanie serca, zwłaszcza po 40. roku życia. Pacjenci powinni kontrolować systematycznie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, zwłaszcza frakcji LDL, tzw. złego cholesterolu. Choroby serca mogą przez lata przebiegać niemalże bezobjawowo, a kiedy już dadzą o sobie znać, może być zbyt późno na efektywne leczenie.

Badania serca obejmują wiele różnych badań, nie tylko obrazowych, ale i innych. Mają one wspólny cel - wykrywanie i zapobieganie chorobom tego ważnego organu. Czy wiesz, że w zasadzie każdy dorosły człowiek powinien mierzyć mniej więcej raz na miesiąc ciśnienie tętnicze krwi? Nie powinno ono przekraczać wartości 140 na 90 mmHg. Pierwsza wartość oznacza ciśnienie skurczowe, a druga, niższa, ciśnienie rozkurczowe.

Na pracę serca ma wpływ wiele czynników, m.in. poziom cholesterolu we krwi, który może odkładać się w tętnicach w postaci blaszki miażdżycowej i powoli zmniejszać światło tych naczyń. W ten sposób rozwija się miażdżyca, mogąca doprowadzić do zawału serca.

Dowiedz się z naszego serwisu, jakie są najważniejsze wskazania do badań serca. Obejmują one diagnostykę w postaci:

  • EKG - badanie elektrokardiograficzne, w którym zapisywane są prądy elektryczne wytwarzane w mięśniu sercowym.
  • EKG wysiłkowe - precyzyjne badanie EKG, zalecane przy bólach w klatce piersiowej i w czasie rehabilitacji kardiologicznej.
  • EKG metodą Holtera - zapis EKG jest dokonywany przez 24 do 48 godzin i generowany przez przypięte do ciała minio elektrody, podłączone do aparatu EKG.
  • Echokardiografia - echo serca - to badanie USG serca, które pozwala ocenić jego budowę i nieprawidłowości w jego pracy.
  • Koronografia - badanie pozwalające ocenić stan naczyń krwionośnych. Polega na wprowadzeniu przez tętnicę np. udową, cewnika, który dociera aż do serca. Podaje on kontrast, a pacjent co pewien czas jest naświetlany promieniami rentgenowskimi.
  • Rezonans magnetyczny - precyzyjne badanie budowy serca i stanu tętnic wieńcowych.
  • Scyntygrafia - specjalistyczne badanie serca z użyciem gammakamery.
Rozwiń całość

Najnowsze