Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ciąża po czterdziestce – zobacz, jakie są szanse, ryzyko i zalety późnego macierzyństwa
menu
Polub nas na Facebooku

Ciąża po czterdziestce – zobacz, jakie są szanse, ryzyko i zalety późnego macierzyństwa

Kobieta w ciąży

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Ciąża po 40. roku życia współcześnie przestała należeć do rzadkości. Według danych GUS najwięcej Polek rodzi w wieku 25–29 lat, niemniej rocznie około 9 tysięcy żywych urodzeń dotyczy kobiet, które ukończyły 40 lat. Późne macierzyństwo obciążone jest wprawdzie dużym ryzykiem, ale ma też wiele zalet.

Coraz częstsze macierzyństwo po skończeniu 40 lat to konsekwencja zmian w stylu życia, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich dekad. Z punktu widzenia biologii dla kobiety optymalnym momentem na rozród jest wiek 18–25 lat. Jednak współczesne kobiety w tym czasie zdobywają wykształcenie, szukają pomysłów na ścieżkę zawodowej kariery, poznają świat i cieszą się urokami młodości. Tak młode osoby zwykle nie czują się jeszcze psychicznie dojrzałe do trwałego związku i założenia rodziny. Z wielu względów kobiety coraz później decydują się na pierwsze dziecko. Przyczyną tej tendencji są złe warunki mieszkaniowe, niesatysfakcjonujące dochody, obawa o utratę pracy czy brak odpowiedniego partnera – stabilizację w życiu zawodowym i prywatnym statystyczna Polka osiąga dopiero około 30.–35. roku życia.

Kobiety, które urodziły dzieci w późniejszym wieku, mogą żyć dłużej? Zobacz, co pokazują badania:

Źródło: X-news

Ciąża po czterdziestce – szanse

Kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych (powstają one już w trakcie życia płodowego), których zapas zmniejsza się z wiekiem – dojrzewają i ulegają zapłodnieniu lub giną. Na początku okresu pokwitania dziewczęta mają 300–400 tysięcy jajeczek. Każdego roku tracą ich około 13 tysięcy. Z czasem nie tylko zmniejsza się rezerwa jajnikowa, ale też spada jakość komórek jajowych – im starsze są w czasie owulacji, tym większe ryzyko, że pojawią się w nich wady chromosomalne. Z powyższych względów z wiekiem szanse kobiety na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka maleją coraz szybciej.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak rozwija się płód

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.

Prawdopodobieństwo naturalnego poczęcia u 25-latek wynosi 95%, u 35-latek 70%, u 40-latek już tylko 10%, a u 44-latek – 1,6%. Co więcej, blisko połowa ciąż u kobiet w wieku 40-45 lat kończy się poronieniem. Aby określić szansę na naturalne zapłodnienie, można wykonać badania:

  • hormonu antymüllerowskiego (AMH) – markera rezerwy jajnikowej,

Wykonanie powyższych badań może być także podstawą do decyzji o pobraniu komórek jajowych, nim wyczerpie się ich rezerwa, zamrożeniu i wykorzystaniu w późniejszym czasie do zabiegu in vitro.

Ciąża w wieku 40 lat i związane z nią zagrożenia

Dojrzałym kobietom niełatwo zajść w ciążę i nie są one tak dobrze przygotowane do jej okresu jak 20-latki. Starszy organizm jest mniej wydolny fizycznie i gorzej radzi sobie z takimi obciążeniami, jak np. przepompowywanie większej ilości krwi. Co więcej, kobiety 40-letnie niejednokrotnie cierpią na przewlekłe schorzenia (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę), które nie pozostają bez wpływu na przebieg ciąży i zwiększają prawdopodobieństwo powikłań. W tej grupie wiekowej wzrasta także ryzyko zatrucia ciążowego, cukrzycy ciężarnych, nietolerancji pokarmowej, chorób nerek i układu krążenia. Poród po czterdziestce zwykle trwa dłużej i jest znacznie bardziej obciążający niż w przypadku młodszej kobiety. Jedną z głównych przyczyn stanowi obniżona elastyczność tkanek starszego organizmu, co przekłada się na problem z rozwarciem szyjki macicy (z tego względu wiele porodów 40-latek dokonuje się przez cesarskie cięcie). Z podobnych względów 40-letnie matki częściej skarżą się na dolegliwości okresu połogu i dłużej wracają do kondycji sprzed porodu.

Ciąża po 40. roku życia wiąże się z ryzykiem wielu powikłań dla dziecka. Przede wszystkim wzrasta możliwość wystąpienia wad chromosomalnych płodu (co nie oznacza, że młode kobiety nie rodzą dzieci z wadami genetycznymi). Im starsza matka, tym bardziej prawdopodobne, że urodzi potomstwo z zespołem Downa, Edwardsa, Pataua czy Turnera.

Dzieci 40-latek nierzadko cierpią na choroby metaboliczne, mają wady serca lub ośrodkowego układu nerwowego (wykonane pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży badania prenatalne – bezpłatne dla kobiet, które ukończyły 35 lat – pozwalają na wykrycie tych chorób; niektóre schorzenia można leczyć operacyjnie jeszcze w okresie płodowym). U dojrzałych kobiet często zdarzają się, obarczone dużym niebezpieczeństwem komplikacji, ciąże mnogie. Istnieje także poważne ryzyko przedwczesnego porodu – po 40. roku życia wynosi ono aż 16%. Powtarzającym się problemem jest także zbyt niska waga urodzeniowa dziecka.

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny większość ciąż po czterdziestce kończy się szczęśliwie, ale w przypadku niepowodzenia dramat kobiety jest znacznie większy niż u 20- latki – zwykle bowiem traci ona ostatnią szansę na zostanie matką.

Macierzyństwo po czterdziestce – zalety

Kobieta 40-letnia to najczęściej wspaniała kandydatka na matkę. Świadoma niepowtarzalności swojego stanu i związanego z nim ryzyka, już w ciąży jest bardziej uważna i odpowiedzialna niż 20-latka – bardziej dba o swoje zdrowie, sumienniej przestrzega zaleceń lekarzy. Kiedy szczęśliwie urodzi zdrowe dziecko, pielęgnuje je z zaangażowaniem, doświadczeniem, cierpliwością i użyciem środków, jakimi nie ma możliwości dysponować kobieta o wiele młodsza. Czterdziestolatka ma także większą szansę przeżyć szczęśliwe, świadome macierzyństwo. Najczęściej dobrze zna siebie i ma już za sobą czas burzliwych poszukiwań swojego miejsca w życiu, dzięki czemu jest lepiej przygotowana emocjonalnie do roli matki i bardziej skłonna do wyrzeczeń, których ona wymaga. Co więcej, dojrzałe kobiety przeważnie żyją w stabilnych związkach, mają ustaloną pozycję zawodową i finansową, dzięki czemu są w stanie zapewnić dziecku lepsze warunki do rozwoju niż 20- latka. Macierzyństwo po czterdziestce ma także ważny aspekt psychologiczny – odejmuje lat, dodaje energii i radości życia.

Jakie badania powinna wykonać każda przyszła mama? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
3
Polecamy
Menopauza a ciąża.
Czy w okresie przekwitania możliwe jest zapłodnienie?
Menopauza a ciąża. Czy w okresie przekwitania możliwe jest zapłodnienie? Dzień Dobry TVN
Pierwsza ciąża po 40.
– przygotowanie do zajścia w ciążę w późnym wieku
Pierwsza ciąża po 40. – przygotowanie do zajścia w ciążę w późnym wieku Dzień Dobry TVN
Planujesz ciąże po 30 roku życia?
Masz większą szansę na bliźniaki!
Planujesz ciąże po 30 roku życia? Masz większą szansę na bliźniaki! TVN zdrowie
Przyczyny poronienia w pierwszym trymestrze ciąży
Przyczyny poronienia w pierwszym trymestrze ciąży TVN zdrowie
Komentarze (1)
Mia
Cora zwiecej kobiet rodzi dzieci po 40. ( świadomie) .Podstawa to dobry ginekolog i położna . Tutaj można poszukać i popytać
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?