Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ciasna pochwa – po porodzie, przed okresem. Jak sobie radzić z uczuciem ciasności pochwy?
menu
Polub nas na Facebooku

Ciasna pochwa – po porodzie, przed okresem. Jak sobie radzić z uczuciem ciasności pochwy?

Kobieta, która ma infekcję

Fot: chokja / gettyimages.com

Ciasna pochwa jest stanem wywoływanym przez różne czynniki. Nierzadko występuje u kobiet po porodzie w wyniku nieprawidłowo zszytego krocza oraz u kobiet karmiących piersią wskutek zmian hormonalnych w organizmie. Ciasna pochwa może pojawić się również u kobiet przed okresem, co spowodowane jest nadmierną suchością błon śluzowych.

Ciasna pochwa jest problemem nierzadko występującym u kobiet po porodzie. Mogą mu towarzyszyć nieprzyjemne dolegliwości w trakcie stosunku, takie jak pieczenie i ból. Przyczyną ciasności pochwy po porodzie jest najczęściej nieprawidłowe zszycie rozciętego krocza, a jedną z metod leczenia jest plastyka pochwy.

Ciasna pochwa po porodzie – przyczyny

Ciasna pochwa po porodzie jest problemem dotyczącym wielu młodych mam. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest utrzymujący się obrzęk tkanek. Ponadto niewłaściwie zszyte krocze. Ciasna pochwa po porodzie może być również spowodowana nadmierną suchością błon śluzowych pochwy, która dotyczy głównie kobiet karmiących piersią. Główną przyczyną suchości pochwy u młodych mam są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety po ciąży. U matek karmiących piersią dochodzi do wzrostu stężenia prolaktyny, czyli hormonu odpowiadającego za produkcję mleka. Jednocześnie w organizmie kobiety obserwuje się niski poziom estrogenów zapewniających elastyczność i wilgotność pochwy. Innym czynnikiem wywołującym ciasność pochwy po porodzie może być stan zapalny wywołany przez bakterie, wirusy lub grzyby. W niektórych przypadkach uczucie ciasności pochwy towarzyszące kobiecie po porodzie wiąże się ze sferą emocjonalną i ma podłoże psychiczne.

Ciasna pochwy po porodzie – objawy

Ciasna pochwa po porodzie spowodowana nieprawidłowym zszyciem pękniętego lub naciętego krocza wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości oraz dyskomfortu psychicznego. U kobiety z problemem ciasnej pochwy często pojawia się bolesność, zwłaszcza w trakcie stosunku, ale również przy siedzeniu. W niektórych przypadkach ciasność pochwy może przyczynić się do powstania grudek i zrostów. Uczucie ciasności pochwy wywołane niskim poziomem estrogenów i nadmierną suchością błon śluzowych najczęściej ustępuje samoistnie po ustabilizowaniu się poziomu hormonów we krwi i zakończeniu karmienia piersią. Ciasna pochwa spowodowana infekcją bakteryjną lub grzybiczą stanowi problemem wymagający interwencji lekarskiej. Stan zapalny błony śluzowej pochwy powoduje napuchnięcie i obrzmienie narządu, czego wynikiem jest uczucie ciasności pochwy. Innymi objawami zapalenia błony śluzowej pochwy są: pieczenie, świąd, zaczerwienienie, bolesność w trakcie oddawania moczu oraz przy stosunku, upławy. Stan zapalny o podłożu grzybiczym objawia się również dużą ilością gęstej, białej wydzieliny.

Ciasna pochwa po porodzie – leczenie

Ciasna pochwa po porodzie, której towarzyszą inne objawy, takie jak: ból w trakcie stosunku, dyskomfort psychiczny, upławy, świąd i pieczenie, jest stanem, którego nie należy lekceważyć. Skutecznym, a zarazem jedynym sposobem leczenia ciasności pochwy po porodzie wywołanej źle zszytym kroczem jest plastyka pochwy. Zabieg ten przywraca narządowi prawidłowy wygląd i poprawia jego funkcjonowanie. Plastyka pochwy polega na wycięciu powstałych blizn i ponownym zszyciu odświeżonych już brzegów. Uczucie ciasności pochwy wywołane zmianami hormonalnymi można redukować, stosując preparaty o działaniu miejscowym, których celem jest uzupełnienie niedoborów estrogenów. Środki te dostępne są w postaci tabletek, globulek lub żeli dopochwowych. Tego rodzaju preparaty działają nawilżająco i przyczyniają się do zwiększenia elastyczności pochwy, a tym samym do lepszego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Ważną rolę odgrywa także odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych i stosowanie płynów do mycia o kwaśnym bądź neutralnym pH. Niewskazane jest korzystanie z zapachowych żeli do kąpieli oraz mydeł.

Jak jest zbudowany kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego Źródło: 36,6

Czytaj także: Jakie trzeba spełnić kryteria, żeby móc wykonać waginoplastykę?

Ciasna pochwa przed okresem – przyczyny

Ciasna pochwa jest stanem pojawiającym się u niektórych kobiet przed miesiączką. Jej najczęstszą przyczyną jest suchość pochwy będąca (podobnie jak u kobiet po porodzie karmiących piersią) wynikiem obniżenia poziomu estrogenów we krwi. Ciasna pochwa przed okresem, wywołana nadmierną suchością błon śluzowych narządu, nie jest sygnałem, który powinien niepokoić, a wręcz naturalnym symptomem pojawiającym się u niektórych kobiet. Towarzyszą jej najczęściej objawy, takie jak: uczucie braku nawilżenia, nieprzyjemne pieczenie, wrażenie tarcia oraz uczucie kłucia. W niektórych przypadkach dolegliwości te są na tyle intensywne, że mogą wywoływać silny dyskomfort fizyczny i psychiczny oraz rozdrażnienie. Wówczas wskazane jest zastosowanie tabletek lub globulek dopochwowych bądź specjalnych kremów nawilżających. Preparaty tego rodzaju dostępne są w aptekach bez recepty. W celu dobrania najodpowiedniejszego środka zwalczającego suchość pochwy i uczucie ciasności przed okresem warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Czytaj także: Zioła na kobiece dolegliwości: infekcje intymne, bóle miesiączkowe uderzenia gorąca przy menopauzie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
5
Polecamy
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu Dzień Dobry TVN
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki Dzień Dobry TVN
Czym jest suchość pochwy?
Przyczyny i objawy intymnej kobiecej dolegliwości
Czym jest suchość pochwy? Przyczyny i objawy intymnej kobiecej dolegliwości TVN zdrowie
Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej?
Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty