Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby żołądka – jakie dają objawy? Jak często występują?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby żołądka – jakie dają objawy? Jak często występują?

Choroby żołądka

Fot: PALMIHELP / gettyimages.com

Choroby żołądka to bardzo zróżnicowana grupa. Narząd ten bowiem jest narażony na choroby zapalne, nowotworowe, autoimmunologiczne, a także wiele innych rzadkich schorzeń. Najpowszechniejsze są zapalenia wywołane przez Helicobacter pylori oraz choroba wrzodowa.

Żołądek stanowi początkowy, podprzeponowy odcinek przewodu pokarmowego. Trafia do niego pokarm z przełyku, a następnie przechodzi do dwunastnicy. Żołądek składa się z czterech głównych części – wpustu, dna, trzonu i odźwiernika. Ściany żołądka mają ścianę złożoną z potrójnej warstwy mięśniowej, a od wewnątrz wysłane są błoną śluzową, zawierającą komórki wytwarzające kwas solny, śluz, pepsynę i inne substancje. Choroby żołądka mają zróżnicowaną etiologię i obraz kliniczny. Dolegliwości żołądkowe stanowią bardzo duży odsetek problemów, z jakimi zgłaszają się osoby do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Najczęstsze choroby żołądka

Częstą chorobą, a właściwie dolegliwością żołądkową, jest dyspepsja. Związana jest z poposiłkowym wzdęciem i uczuciem pełności brzucha, pieczeniem w nadbrzuszu bądź bólem, a także wczesnym uczuciem sytości. Dyspepsja może wynikać z innej choroby metabolicznej, a wyleczenie przyczyny powoduje wyleczenie dyspepsji. Jeśli badania diagnostyczne nie wykazują żadnej przyczyny dolegliwości, określa się ją mianem dyspepsji czynnościowej. Objawy dyspepsji pojawiają się nawet u 30% społeczeństwa, z czego większość cierpi na dyspepsję czynnościową.

Kolejna grupa chorób żołądka to zapalenia błony śluzowej żołądka, czyli stany, w których dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej tego narządu w wyniku działania różnych czynników. Najczęściej wynikają z zakażeń i chorób autoimmunologicznych, jednak mogą zostać wywołane lekami czy innymi czynnikami zewnętrznymi, jak alkohol czy promieniowanie. Przy zapaleniach warto również wspomnieć o gastropatii, czyli uszkodzeniu błony śluzowej żołądka z następową jego regeneracją, jednak bez stanu zapalnego.

Gastropatia może zostać wywołana przez alkohol, leki czy też żółć w przebiegu refluksu. Większość – nawet 60% – społeczeństwa jest zakażona bakterią Helicobacter pylori. Bakterią zarazić się można drogą pokarmową, a błona śluzowa żołądka jest jedynym miejscem bytowania tej bakterii. Zakażenie odpowiedzialne jest za większość chorób zapalnych żołądka, a przede wszystkim za chorobę wrzodową.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ pokarmowy

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Choroby nowotworowe żołądka

Rak żołądka należy do najczęstszych nowotworów złośliwych. Lokuje się na drugiej pozycji po raku płuc, jeśli chodzi o przyczynę zgonów w chorobach nowotworowych. Choroby nowotworowe żołądka powstają w błonie śluzowej żołądka, która jest najczęściej zmieniona zapalnie, w wyniku czego dochodzi do jej zaniku i rozwoju zmian metaplastycznych. Istotną rolę może odgrywać tu zakażenie Helicobacter pylori. Taki proces jest jednak zazwyczaj długotrwały i potrzeba nawet 30 lat, by doszło do rozwoju inwazyjnego raka żołądka. Zanik błony śluzowej żołądka oraz zmiany w błonie śluzowej żołądka prowadzą do powstania stanów przedrakowych. Jednak tylko niewielki odsetek tych stanów ostatecznie przekształca się w nowotwór inwazyjny. Mimo to każde nieprawidłowości w obrębie błony śluzowej żołądka powinny być poddane regularnej obserwacji.

Skąd się bierze grypa żołądkowa? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Grypa żołądkowa - objawy i leczenie. Źródło: 36,6.

Objawy chorób żołądka

W przebiegu wielu chorób żołądka pojawiają się objawy dyspeptyczne, które są niejednorodne u różnych osób. Należą do nich:

  • ból lub pieczenie w nadbrzuszu (nie należy mylić ze zgagą, ponieważ to pieczenie w przeciwieństwie do zgagi nie promieniuje do okolic zamostkowych),
  • szybkie najadanie się i wczesne uczucie sytości,
  • uczucie pełności w żołądku,
  • objawy pojawiają się w czasie posiłku lub tuż po jego spożyciu.

Chorzy z ostrą gastropatią nadżerkową mogą odczuwać silniejszy ból i dyskomfort w jamie brzusznej, połączony z krwawieniem. W przypadku krwawień obserwuje się wymioty z domieszką krwi.

Zakażenia bakterią Helicobacter pylori są z reguły bezobjawowe, tylko niekiedy dają objawy dyspeptyczne. Ostre, objawowe zakażenia występują raczej u dzieci niż u dorosłych. W przypadku występowania wrzodów trawiennych, których jedną z przyczyn jest Helicobacter pylori , objawy dyspeptyczne nasilają się. Obserwuje się kilka klasycznych objawów raka żołądka:

  • niedożywienie,
  • spadek masy ciała,
  • brak łaknienia,
  • ból w nadbrzuszu i objawy dyspeptyczne,
  • niekiedy wyczuwalny guz przez powłoki brzuszne.

Jak leczyć chorobę wrzodową ? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Leczenie choroby wrzodowej. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
20
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Pieczenie w żołądku – czy zawsze oznacza refluks?
Jakie są inne możliwe przyczyny?
Pieczenie w żołądku – czy zawsze oznacza refluks? Jakie są inne możliwe przyczyny? TVN zdrowie
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Zapalenie żołądka - typy, objawy, diagnoza i leczenie
Zapalenie żołądka - typy, objawy, diagnoza i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (2)
Redakcja serwisu
W tekście nic nie ma o soku z pokrzywy. Ponadto trudno również odnieść się to teorii komentatora i umieścić w tekście informacje, że sok z pokrzywy uleczyłby raka...
Czytaj całość
puczkin
dziwne piszecie że przeciwwskazania do picia soku z pokrzywy to rak... ciekawostka bo czytałem dużo odnośnie soku z pokrzywy u ludzi z zaawansowanym stadium raka z przerzutami którzy mieli 0 szanse od lekarzy na przeżycie a jakoś sokiem się wyleczyli ! skąd wasza dawka wiedzy ! jakieś konkrety bo jak dla mnie to brednia
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?