Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroba afektywna jednobiegunowa – depresja. Jakie są objawy depresji?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroba afektywna jednobiegunowa – depresja. Jakie są objawy depresji?

choroba afektywna dwubiegunowa

 sdominick/ Getty Images 

Choroba afektywna dwubiegunowa polega na przeplatających się okresach depresji i manii. Choroba afektywna jednobiegunowa to depresja. Ma pochodzenie biologiczne i leczy się ją ambulatoryjnie lub w szpitalu. Jakie są objawy choroby afektywnej jednobiegunowej i jak jest leczona?

Badania przeprowadzone w 2012 r. w USA potwierdziły, że na chorobę afektywną jednobiegunową, czyli depresję, cierpi 6,9% amerykańskich dorosłych. Schorzenie dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. W skali globalnej depresja dotyka 350 milionów osób, co stanowi 5–6% całej populacji. Szybkie tempo życia, przewlekły stres, ciągle podnoszone wymagania co do jednostki sprawiają, że depresja otrzymuje miano choroby cywilizacyjnej.

Jak dobrać terapię do problemów? Zobaczcie:

Zobacz film: Jaką wybrać terapię? Źródło: 36,6

Choroba afektywna jednobiegunowa – objawy

Choroba afektywna jednobiegunowa polega na zaburzeniach nastroju. Aby dokonać diagnozy schorzenia, objawy muszą występować co najmniej przez 2 tygodnie. Jeśli w tym lub dłuższym czasie pojawia się 5 lub więcej objawów, możemy mówić o depresji, czyli chorobie afektywnej jednobiegunowej.

  1. Anhedonia – brak odczuwania przyjemności z dotychczasowych aktywności. Zmniejszenie zainteresowania swoim hobby, brak satysfakcji z wykonywania go.
  2. Chudnięcie lub tycie pomimo braku zmiany nawyków żywieniowych. Mogą pojawić się zaburzenia apetytu – jego spadek lub wzrost.
  3. Myślenie o śmierci, myśli samobójcze, próby samobójcze, snucie planów odebrania sobie życia.
  4. Bezsenność lub zbyt duża senność. Osoba chora nie może zasnąć, często się budzi w nocy, rano wybudza się zbyt wcześnie. Może wystąpić również hipersomnia, czyli bardzo długie, nadmierne spanie.
  5. Obniżony nastrój, poczucie smutku przez większość dnia.
  6. Spowolnienie psychoruchowe.
  7. Duża męczliwość, szybka strata energii pomimo niskiej aktywności.
  8. Obniżona samoocena, poczucie winy, które może przybrać formę urojeniową.
  9. Codzienna, obniżona koncentracja, brak możliwości podejmowania decyzji.

W chorobie afektywnej dwubiegunowej okres depresji z powyższymi objawami jest poprzedzony epizodem manii lub może wystąpić po nim. Choroba afektywna jednobiegunowa nie ma takiego przebiegu – występują wyłącznie wymienione powyżej objawy, bez stanów maniakalnych.

Przyczyny choroby afektywnej jednobiegunowej

Liczne badania naukowe dowodzą, że głównym źródłem choroby afektywnej jednobiegunowej są zaburzenia neuroprzekaźnictwa w ośrodkowym układzie nerwowym. Nośnikami impulsów nerwowych są neuroprzekaźniki – serotonina, dopamina, adrenalina i noradrenalina. Zaburzenia przewodzenia impulsów polegają na nadmiernej utracie cząsteczek neuroprzekaźników. Jeśli choroba afektywna jednobiegunowa bierze się tylko z zaburzeń neuroprzekaźnictwa, mówimy o depresji endogennej (chorobie afektywnej jednobiegunowej o podłożu biologicznym).

Depresję mogą powodować również, podobnie jak w przypadku nerwicy, nierozwiązane konflikty wewnętrzne. Chodzi tutaj o rozbieżności pomiędzy naszymi pragnieniami, impulsami i dążeniami a środowiskiem zewnętrznym, które nie pozwala nam ich zrealizować. Narastająca, tłumiona i długotrwała frustracja może doprowadzić do wytworzenia się objawów choroby afektywnej jednobiegunowej. Oto przykład:

Młode małżeństwo. Charakter pracy męża wymaga od niego, aby był poza domem przez 5 dni w tygodniu. Żona i mąż nie mają możliwości budowania więzi małżeńskiej, nie mieszkają razem. Nie spełniają swoich potrzeb emocjonalnych i seksualnych, mimo że bardzo tego chcą i się kochają. Taka długotrwała sytuacja może doprowadzić do wytworzenia się depresji u jednego z małżonków (częściej u kobiety).

Chorobę afektywną jednobiegunową powodują również przeżycia z dzieciństwa. Według Zygmunta Freuda depresja wynika z kierowania złości do wewnątrz zamiast na zewnątrz. Wypracowanie takiego mechanizmu może doprowadzić do znacznego obniżenia samooceny, autoagresji czy samooskarżeń. Ważna jest również relacja z rodzicami. Badaczka Marie Klein twierdziła, że jakość relacji między matką a dzieckiem w pierwszym roku życia ma ogromny wpływ na to, czy dana osoba będzie miała w przyszłości problemy z depresją czy nie. Podobnie dzieci wychowywane w rodzinach dysfunkcyjnych, gdzie panowały alkoholizm i różne inne patologie, mają później skłonności depresyjne, które mogą się ujawniać już w wieku nastoletnim. Każda trauma przeżyta przez dziecko może spowodować, że w dzieciństwie czy później w dorosłości zapadnie ono na depresję.

Chorobę afektywną jednobiegunową wywołują różne czynniki zewnętrze – mówimy wtedy o depresji reaktywnej. Jest wtedy ona reakcją na trudne wydarzenie – wypadek, śmierć bliskiej osoby, poważną chorobę, problemy w pracy (szczególnie mobbing). Długotrwały stres, napięcie i smutek, mogą wywołać pełnoobjawową depresję, szczególnie jeśli osoba cierpiąca nie ma wsparcia ze strony bliskich osób. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?