Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bromergon - zastosowanie, działanie, wskazania i przeciwskazania leku
menu
Polub nas na Facebooku

Bromergon - zastosowanie, działanie, wskazania i przeciwskazania leku

Aptekarz

Fot: GettyImages-Tom Werner

Bromergon jest lekiem stosowanym głównie w celu zahamowania wydzielania prolaktyny – hormonu luteotropowego, który m.in. odpowiedzialny jest za stymulacje produkcji mleka przez gruczoły. Bromergon, wykorzystywany jest również w leczeniu pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona. 

Bromergon – czym jest i w jakim celu się go stosuje?

Substancją czynną w leku Bromergon jest bromokryptyna. Jest to substancja półsyntetyczna, pochodna jednego z naturalnych alkaloidów (zasadowy związek organiczny) sporyszu. Bromokryptyna działa hamująco na wydzielanie prolaktyny, co skutkuje zahamowaniem produkcji mleka przez gruczoły sutkowe. Bromergon obniża podwyższone stężenie hormonu wzrostu oraz zmniejsza niedobór dopaminy w przebiegu choroby Parkinsona. Bromergon występuje w postaci okrągłych, płaskich tabletek w buteleczce ze szkła oranżowego.

Bromergon stosowany jest w:

  • Leczeniu lub hamowaniu poporodowej laktacji ze względów medycznych,
  • Przy nadmiarze prolaktyny we krwi (hiperprolaktynemia) przy jednoczesnym braku miesiączki, mlekotokiem lub zaburzeniami cyklu miesiączkowego,
  • Mlekotok z normoprolaktynemią,
  • Gruczolaki przysadki typu prolatynoma,
  • Akromegalia,
  • Chorobie Parkinsona,
  • Rozpoczynającym się połogowym zapaleniu piersi.

Bromergon – informacje ważne przed zastosowaniem

Kiedy nie należy stosować

Przede wszystkim Bromegronu nie można stosować przy uczuleniu na substancję czynną (bromokryptynę) oraz na każdy inny składnik wchodzący w skład leku. Bromergonu nie mogą również stosować osoby cierpiące różne formy nadciśnienia, np. niekontrolowane tętnicze, nadciśnienie tętnicze w ciąży, po porodzie i w okresie połogowym. Leku nie należy stosować również przy ciężkich schorzeniach układu sercowo – naczyniowego oraz przy ciężkich zaburzeniach i chorobach psychicznych.

Kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz wpływ na płodność

Jeżeli nie istnieją uzasadnione wskazania do stosowania Bromergonu podczas ciąży, leku nie należy stosować. W momencie potwierdzonej ciąży, należy przerwać przyjmowanie leku. Bromergon hamuje wydzielanie mleka, dlatego kobiety karmiące piersią nie powinny go stosować. Bromokryptyna (substancja czynna) działa pozytywnie na płodność, dlatego kobiety nieplanujące ciąży powinny stosować skuteczną antykoncepcję.

Stosowanie Bromergonu należy omówić z lekarzem, jeśli:

  • Przy obecnej lub po przebytej chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy – lekarz może zlecić dodatkowe badania,
  • Na początku leczenia Bromergon może obniżać ciśnienie wraz z omdleniami, nudnościami i sennością (w tym epizody nagłego zasypiania), dlatego podczas prowadzenia pojazdów i przy obsłudze maszyn należy zachować szczególną ostrożność,
  • Przy obecnych lub przebytych zwłóknienia mięśnia sercowego, płuc lub narządów jamy brzusznej. Przy planowanym długotrwałym leczeniu Bromergonem, lekarz może czy sprawdzić funkcje serca, płuc i nerek jest prawidłowa.

Bromergon – dawkowanie

Lek należy stosować tak jak zlecił lekarz. Każda z przypadłości wymaga podawania zróżnicowanych dawek i innego czasu leczenia. Stosowanie Bromergonu rozpoczyna się od małych dawek, które następująco się zwiększa, do momentu osiągnięcia największej skuteczności.

Maksymalna dawka bromokryptyny (substancji czynnej) to 30 mg.

Bromergon – działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych (u 1 na 10 osób) dochodzi do bólu głowy, senności, zawrotów głowy, przekrwień błony śluzowej nosa, nudności, zaparć i wymiotów.

Do rzadszych (u 1 na 100 osób) skutków ubocznych należą, m.in. pobudzenie psychomotoryczne, zmniejszenie ciśnienia tętniczego czy suchość w jamie ustnej, omamy, alergiczne zapalenie skóry, utrata włosów, skurcze mięśni, zmęczenie.

Działania niepożądane, które mogą wystąpić rzadziej niż u 1 osoby na 1000 to zaburzenia psychiczne, bezsenność, parestezje zaburzenia widzenia, niewyraźnie widzenie, szumy uszne, wysięk do osierdzia, zaciskające zapalenie osierdzia, tachykardia, bradykardia, zaburzenia rytmu serca, wysięk do opłucnej, zwłóknienie opłucnej, zapalenie płuc, duszność, biegunka, bóle brzucha, zwłóknienie przestrzeni zaotrzewnej, wrzód żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego oraz obrzęki odwodowe.

Bardzo rzadko występujące skutki uboczne to nagłe zasypianie, zwłóknienie zastawek serca, przemijająca bladość palców dłoni i stóp, mogą wystąpić również trudności w oddychaniu, duszności, bóle w klatce piersiowej lub bóle pleców oraz obrzęk nóg.

Bromergon – skład

Bromergon występuje w postaci tabletek w kolorze żółtym do żółtobrązowego. Tabletki są okrągłe, płaskie z głębokim rowkiem, który umożliwia wygodne dawkowanie leku.

Substancją czynną Bromergonu jest bromokryptyna, jedna tabletka zawiera 2,5 mg tej substancji czynnej. Pozostałe składniki to butylohydroksyanizol, tragakanta, skrobia kukurydziana, żółcień chinolinowa, laktoza, stearynian magnezu, karboksylometyloskrobia sodowa.

Sprawdź gdzie trzymać leki:

Zobacz film: Gdzie trzymać leki? Źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Dostinex - co to za lek?
Jak działa i kiedy się go stosuje?
Dostinex - co to za lek? Jak działa i kiedy się go stosuje? TVN zdrowie
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Jak działają antydepresanty?
Skutki uboczne leków
Jak działają antydepresanty? Skutki uboczne leków Dzień Dobry TVN
Trittico CR - stosowanie, dawkowanie, działanie leku przeciwdepresyjnego
Trittico CR - stosowanie, dawkowanie, działanie leku przeciwdepresyjnego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?