Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból żołądka w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie pomóc?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból żołądka w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie pomóc?

NAN

Fot: nd3000 / stock.adobe.com

Ból żołądka w ciąży to powszechna przypadłość, która często towarzyszy zgadze i porannym mdłościom. Bolesne skurcze żołądka w ciąży mogą też świadczyć o zapaleniu wyrostka, kamicy woreczka żółciowego lub o innych schorzeniach. Silne dolegliwości są wskazaniem do wizyty u lekarza.

Ból żołądka w ciąży wzbudza u kobiet duży niepokój. Jego potencjalnych przyczyn jest wiele, ale najczęściej jest on efektem błędów dietetycznych, które związane są ze zmianami zachodzącymi w organizmie w czasie ciąży. Ból żołądka na początku ciąży niemal zawsze występuje jednocześnie z nudnościami i wymiotami. Należy o tych przypadłościach poinformować lekarza, choć w większości przypadków leczenie nie jest potrzebne. Jedynie wtedy, gdy lekkostrawna dieta i domowe sposoby nie pomagają, konieczna bywa dokładna diagnostyka.

Żołądek w ciąży – przyczyny bólu

Ból żołądka we wczesnej ciąży to często jeden z jej pierwszych objawów. Przyczyną są procesy hormonalne zachodzące w organizmie i związana z nimi zmiana upodobań żywieniowych. Nowa dieta może wywołać niestrawność, a wzmożony apetyt dodatkowo zaostrza dolegliwości. Wiele ciężarnych kobiet nie kontroluje składu spożywanych posiłków, czego efektem są bolesne skurcze żołądka w ciąży.

W przypadku, gdy kobieta często spożywa potrawy ciężkostrawne i tłuste, ból żołądka może pojawiać się wraz z nudnościami i wymiotami. Objawy te zwykle pojawiają się już w drugim tygodniu ciąży i wynikają ze wzrostu stężenia gonadotropiny kosmówkowej, która odpowiada za podtrzymywanie funkcji ciałka żółtego. Nudności są nieprzyjemnym objawem, ale nie powinny wzbudzać niepokoju. Problemy pojawiają się, wtedy gdy towarzyszące im wymioty są bardzo obite. Wówczas dochodzi do osłabienia organizmu wynikającego z niedostatku ważnych mikro- i makroelementów.

W kolejnych etapach ciąży ból żołądka związany jest z powiększającą się macicą, która uciska na jamę brzuszną – jest to ból żołądka, który najczęściej dokucza w 8. miesiącu ciąży. Niektóre kobiety odczuwają także ból związany z ruchami płodu. Inne przyczyny bólu brzucha mogące imitować ból żołądka w ciąży to m.in. zapalenie pęcherzyka żółciowego, które wymaga odpowiedniego leczenia.

Co na ból żołądka w ciąży?

Bolący żołądek w ciąży to dolegliwość, którą można skutecznie łagodzić domowymi sposobami. Najpopularniejsze sposoby to:

 • regularne picie siemienia lnianego – stosowanie doraźne nie przynosi efektów,
 • lekkostrawna, zbilansowana dieta – zaleca się spożywać 5–6 posiłków dziennie,
 • picie herbatki miętowej lub żucie miętowej gumy do żucia,
 • stosowanie imbiru w postaci naparu – świeży imbir należy obrać, pokroić w plasterki i zalać gorącą wodą,
 • wykluczenie z diety ostrych przypraw i produktów wzdymających,
 • unikanie kawy i czekolady.

Siemię lniane można kupić w aptece w formie ziarenek do zaparzania lub gotowej mikstury. Powleka ono błonę śluzową żołądka, co zapobiega jego podrażnieniu i łagodzi dolegliwości. Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów na ból żołądka w ciąży jest ciepła kąpiel, która rozluźnia mięśnie i ułatwia wypróżnianie. Do diety warto wprowadzić warzywa i owoce w każdej postaci, a także soki owocowe. Przyszła mama może też pić bawarkę, czyli herbatę z mlekiem. Zalecane jest unikanie stresu oraz duża ilość snu, a także unikanie pośpiesznego spożywania posiłków.

Bolący żołądek w ciąży – kiedy może być objawem poważnego schorzenia?

Nie każdy ból żołądka jest związany z ciążą, dlatego przy bardzo nasilonych objawach konieczne jest poszukanie innego tła zaburzeń. Diagnostyka jest niezbędna, jeśli dolegliwości nie mijają nawet po zmianie diety i stosowaniu domowych sposobów na ból żołądka. Do lekarza należy udać się, gdy:

 • bólowi towarzyszą skurcze,
 • dolegliwości nasilają się wieczorem,
 • żołądek jest twardy i boli przy dotyku,
 • ruch powoduje nasilenie bólu,
 • po posiłku występuje uczucie niepełnego odbicia,
 • pojawiają się dreszcze,
 • pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy,
 • bóle występują razem z biegunką.

Bardzo często ból żołądka w ciąży wynika z zapalenia pęcherzyka żółciowego oraz kamicy nerkowej. Niekiedy może on wskazywać na chorobę refluksową przełyku lub chorobę wrzodową żołądka. W trakcie ciąży nie można jednak wykonać badań, które mogłyby zdiagnozować te schorzenia. Można jednak skutecznie łagodzić dolegliwości, stosując leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Przed ich przyjęciem należy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku gdy ostry ból żołądka w ciąży występuje razem z wymiotami i rozwolnieniem, oznacza to zatrucie pokarmowe. Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe, towarzyszy im uczucie osłabienia i rozbicia, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
3
Polecamy
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe?
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe? Dzień Dobry TVN
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Skurcze żołądka - o czym mogą świadczyć?
Skurcze żołądka - o czym mogą świadczyć? TVN zdrowie
Ból żołądka – przyczyny i sposoby leczenia bólu w nadbrzuszu
Ból żołądka – przyczyny i sposoby leczenia bólu w nadbrzuszu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?