Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból śledziony – objawy, przyczyny, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Ból śledziony – objawy, przyczyny, leczenie

Dziewczyna na łóżku trzyma się za brzuch

Fot: Andrey Popov / fotolia.com

Ból śledziony może mieć błahą przyczynę i być niegroźny, np. po wysiłku fizycznym. Może jednak wynikać z zaawansowanych stanów chorobowych, m.in. związanych z chorobami wątroby, nowotworem śledziony czy jej zapaleniem. Leczenie bólu śledziony zależne jest od przyczyny, dlatego konieczna jest wizyta lekarska. 

Ból śledziony powstaje w wyniku rozciągnięcia torebki śledziony. Mogą towarzyszyć mu także objawy bólowe związane z innymi, znajdującymi się obok, narządami, np. żołądkiem, nerką bądź lewym płucem. Śledziona to niewielki narząd w organizmie, położony po lewej stronie brzucha. Pełni wiele funkcji, takich jak oczyszczanie organizmu ze zużytych lub uszkodzonych krwinek – erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Jej zadaniem jest również wytwarzanie przeciwciał i niszczenie obcych antygenów, dlatego pełni ważną rolę w układzie odpornościowym. Bierze także udział w trawieniu. Ból śledziony może mieć zarówno błahą przyczynę, jak i wskazywać na zaawansowane stadium choroby.

Ból śledziony – objawy

Powiększenie śledziony i ból mogą występować w wielu stanach chorobowych. Ból śledziony umiejscowiony jest z lewej strony brzucha, pod żebrami. Najczęściej promieniuje do pleców, lewego barku i nadbrzusza. Oprócz typowego bólu tego narządu nierzadko stwierdza się także objawy towarzyszące, takie jak:

 • uczucie pełności w brzuchu (najedzenia),
 • spadek ciśnienia,
 • przyśpieszone tętno,
 • ogólny dyskomfort i złe samopoczucie,
 • bladość skóry,
 • dreszcze,
 • zimny pot,
 • osłabienie,
 • anemia,
 • krwawienie,
 • osłabione procesy trawienne,
 • zawroty głowy,
 • liczne, nawracające infekcje.

Dlaczego pojawia się ból śledziony? Przyczyny

Ból śledziony może wskazywać na wiele chorób. Najczęściej występujące to zapalenie śledziony oraz ropień. Każdy z tych stanów chorobowych powoduje powiększenie narządu, a także ból i dyskomfort. Zapalenie śledziony może wystąpić w wyniku infekcji, gdy do zakażenia dojdzie na skutek bakterii, np. Salmonelli wywołującej dur brzuszny. Ropień śledziony natomiast występuje z powodu m.in. infekcyjnego zapalenia wsierdzia bądź w przebiegu sepsy. 

Chorobie, oprócz bólu jamy brzusznej, towarzyszy wysoka gorączka. Inną przyczyną bólu śledziony może być torbiel śledziony. To rzadka przypadłość, która zazwyczaj nie powoduje objawów i wykrywana jest przypadkowo. Nie można jej jednak bagatelizować, gdyż może prowadzić nawet do pęknięcia śledziony. Kolejną przyczyną bólu śledziony są choroby wątroby, najczęściej jej marskość. Przy tym groźnym stanie chorobowym powiększeniu śledziony towarzyszy także powiększenie wątroby. 

Śledziona może boleć także w wyniku anemii hemolitycznej lub choroby genetycznej, jaką jest mukowiscydoza. Taki objaw występuje także w złośliwych zmianach nowotworowych – w przebiegu raka śledziony, białaczki, obecności chłoniaków oraz ziarnicy złośliwej. Ponadto ból może wynikać z urazów śledziony, np. w wyniku wypadku samochodowego, upadku itp.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Dlaczego ból śledziony pojawia się po jedzeniu i alkoholu?

Ból śledziony po jedzeniu pojawia się nierzadko już po spożyciu małego posiłku, a czasem nawet bez jedzenia. Wynika to z faktu, że powiększona śledziona zlokalizowana jest obok żołądka, co w konsekwencji powoduje jego ucisk. Warto pamiętać, że ból śledziony pojawia się w zaawansowanych stadiach choroby, dlatego konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Natomiast ból śledziony po alkoholu może być wywołany alkoholowymi chorobami wątroby. Nadużywanie trunków wysokoprocentowych skutecznie zmniejsza liczbę płytek krwi znajdujących się w śledzionie, co skutkuje jej powiększeniem. Ponadto powiększona śledziona i towarzyszący temu ból mogą być przyczyną stłuszczenia wątroby, jej zapalenia bądź marskości. W najgorszym przypadku może to sugerować zmiany nowotworowe śledziony i wątroby.

Wysiłkowy ból śledziony

Ból śledziony po wysiłku nie musi wymagać interwencji medycznej. Najczęściej jest związany z krótkim odstępem między posiłkiem a aktywnością fizyczną. Po skurczu mięśni gładkich jelita powstaje kolka, w której wyniku krew wypychana jest z jelit do śledziony. Skutkuje to jej powiększeniem i bólem. Nie tylko wypełnione narządy trawienne są przyczyną bólu śledziony. Po wysiłku pojawia się on także w wyniku odpływu krwi do żołądka oraz w związku z nieodpowiednią dietą. Jeśli nie występują przy tym objawy towarzyszące, nie jest wymagana wizyta u specjalisty. Wystarczy pamiętać, aby wysiłek fizyczny wykonywać po upływnie przynajmniej 1 godziny od spożycia posiłku.

Ból śledziony – leczenie

Śledziona silnie reaguje na wiele negatywnych zmian toczących się w organizmie. Dlatego leczenie bólu tego narządu zależne jest od diagnozy. Przykładowo w nowotworach i zmianach złośliwych stosowane są radio- i chemioterapia. Rzadką metodą jest usunięcie śledziony. Zabiegi operacyjne mogą być przyczyną powikłań, w tym zakażeń – infekcji dróg oddechowych, uszkodzenia żołądka itp. Leczenie bólu śledziony wspierane jest każdorazowo zmianą diety na lekkostrawną, a tym samym nieobciążającą tego narządu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
368
45
Polecamy
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu?
Jak radzić sobie z przemęczeniem?
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Ból wątroby – objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Ból wątroby – objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby TVN zdrowie
Ból pod żebrami – jakie są przyczyny i co może oznaczać?
Ból pod żebrami – jakie są przyczyny i co może oznaczać? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Mycha
Właściwie tez się boje ..(
Czytaj całość
andinek
Czy artykuł okazał się pomocny? odpowiem szczerze że nie - nadal mnie boli
Czytaj całość
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok