Ból śledziony powstaje w wyniku rozciągnięcia torebki śledziony. Mogą towarzyszyć mu także objawy bólowe związane z innymi, znajdującymi się obok, narządami, np. żołądkiem, nerką bądź lewym płucem. Śledziona to niewielki narząd w organizmie, położony po lewej stronie brzucha. Pełni wiele funkcji, takich jak oczyszczanie organizmu ze zużytych lub uszkodzonych krwinek – erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Jej zadaniem jest również wytwarzanie przeciwciał i niszczenie obcych antygenów, dlatego pełni ważną rolę w układzie odpornościowym. Bierze także udział w trawieniu. Ból śledziony może mieć zarówno błahą przyczynę, jak i wskazywać na zaawansowane stadium choroby.
Ból śledziony – objawy
Powiększenie śledziony i ból mogą występować w wielu stanach chorobowych. Ból śledziony umiejscowiony jest z lewej strony brzucha, pod żebrami. Najczęściej promieniuje do pleców, lewego barku i nadbrzusza. Oprócz typowego bólu tego narządu nierzadko stwierdza się także objawy towarzyszące, takie jak:
- uczucie pełności w brzuchu (najedzenia),
- spadek ciśnienia,
- przyśpieszone tętno,
- ogólny dyskomfort i złe samopoczucie,
- bladość skóry,
- dreszcze,
- zimny pot,
- osłabienie,
- anemia,
- krwawienie,
- osłabione procesy trawienne,
- zawroty głowy,
- liczne, nawracające infekcje.
Dlaczego pojawia się ból śledziony? Przyczyny
Ból śledziony może wskazywać na wiele chorób. Najczęściej występujące to zapalenie śledziony oraz ropień. Każdy z tych stanów chorobowych powoduje powiększenie narządu, a także ból i dyskomfort. Zapalenie śledziony może wystąpić w wyniku infekcji, gdy do zakażenia dojdzie na skutek bakterii, np. Salmonelli wywołującej dur brzuszny. Ropień śledziony natomiast występuje z powodu m.in. infekcyjnego zapalenia wsierdzia bądź w przebiegu sepsy.
Chorobie, oprócz bólu jamy brzusznej, towarzyszy wysoka gorączka. Inną przyczyną bólu śledziony może być torbiel śledziony. To rzadka przypadłość, która zazwyczaj nie powoduje objawów i wykrywana jest przypadkowo. Nie można jej jednak bagatelizować, gdyż może prowadzić nawet do pęknięcia śledziony. Kolejną przyczyną bólu śledziony są choroby wątroby, najczęściej jej marskość. Przy tym groźnym stanie chorobowym powiększeniu śledziony towarzyszy także powiększenie wątroby.
Śledziona może boleć także w wyniku anemii hemolitycznej lub choroby genetycznej, jaką jest mukowiscydoza. Taki objaw występuje także w złośliwych zmianach nowotworowych – w przebiegu raka śledziony, białaczki, obecności chłoniaków oraz ziarnicy złośliwej. Ponadto ból może wynikać z urazów śledziony, np. w wyniku wypadku samochodowego, upadku itp.
Dlaczego ból śledziony pojawia się po jedzeniu i alkoholu?
Ból śledziony po jedzeniu pojawia się nierzadko już po spożyciu małego posiłku, a czasem nawet bez jedzenia. Wynika to z faktu, że powiększona śledziona zlokalizowana jest obok żołądka, co w konsekwencji powoduje jego ucisk. Warto pamiętać, że ból śledziony pojawia się w zaawansowanych stadiach choroby, dlatego konieczna będzie wizyta u specjalisty.
Natomiast ból śledziony po alkoholu może być wywołany alkoholowymi chorobami wątroby. Nadużywanie trunków wysokoprocentowych skutecznie zmniejsza liczbę płytek krwi znajdujących się w śledzionie, co skutkuje jej powiększeniem. Ponadto powiększona śledziona i towarzyszący temu ból mogą być przyczyną stłuszczenia wątroby, jej zapalenia bądź marskości. W najgorszym przypadku może to sugerować zmiany nowotworowe śledziony i wątroby.
Wysiłkowy ból śledziony
Ból śledziony po wysiłku nie musi wymagać interwencji medycznej. Najczęściej jest związany z krótkim odstępem między posiłkiem a aktywnością fizyczną. Po skurczu mięśni gładkich jelita powstaje kolka, w której wyniku krew wypychana jest z jelit do śledziony. Skutkuje to jej powiększeniem i bólem. Nie tylko wypełnione narządy trawienne są przyczyną bólu śledziony. Po wysiłku pojawia się on także w wyniku odpływu krwi do żołądka oraz w związku z nieodpowiednią dietą. Jeśli nie występują przy tym objawy towarzyszące, nie jest wymagana wizyta u specjalisty. Wystarczy pamiętać, aby wysiłek fizyczny wykonywać po upływnie przynajmniej 1 godziny od spożycia posiłku.
Ból śledziony – leczenie
Śledziona silnie reaguje na wiele negatywnych zmian toczących się w organizmie. Dlatego leczenie bólu tego narządu zależne jest od diagnozy. Przykładowo w nowotworach i zmianach złośliwych stosowane są radio- i chemioterapia. Rzadką metodą jest usunięcie śledziony. Zabiegi operacyjne mogą być przyczyną powikłań, w tym zakażeń – infekcji dróg oddechowych, uszkodzenia żołądka itp. Leczenie bólu śledziony wspierane jest każdorazowo zmianą diety na lekkostrawną, a tym samym nieobciążającą tego narządu.