Pojawiający się ból nóg nie zawsze związany jest z przeciążeniem nóg czy z ogólnym zmęczeniem organizmu. Istnieje wiele przyczyn pochodzenia neurologicznego, tzn. że dolegliwości bólowe mogą pochodzić od kręgosłupa. Ból nóg od kręgosłupa lędźwiowego to najczęściej notowana przyczyna bólu i osłabienia mięśni nóg od kręgosłupa.
Bóle nóg od kręgosłupa mogą objawiać się ostrym lub przewlekłym bólem w okolicy lędźwiowej, a następnie rozlewać się do nogi. Dolegliwości bólowe często promieniują do nogi przez pośladek aż do palców stopy.
Kiedy atakuje ból w nodze od kręgosłupa, często winą obarcza się rwę kulszową. Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem na nerw kulszowy w kręgosłupie, dający objawy bólowe wzdłuż jego przebiegu.
Wystąpienie dolegliwości bólowych w nodze może mieć charakter ostry i nagły. W zależności od tego, jak duży jest ucisk nerwu, można też odczuwać mrowienie i drętwienie nóg od kręgosłupa i zaobserwować osłabienie mięśni nóg, niedowład stopy i brak kontroli nad pracą palców stopy. Ponadto objawy związane z funkcjonowaniem nogi to narastający ból podczas podnoszenia nogi w leżeniu na plecach oraz przy pochylaniu.
Bóle nóg od kręgosłupa – czym są spowodowane?
Począwszy od deformacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, po nieodpowiedni tryb życia, najważniejsze jest, aby znaleźć źródło dolegliwości i ją wyleczyć.
Ból nóg od kręgosłupa powstaje w wyniku ucisku na korzenie nerwowe w rdzeniu kręgowym. Ucisk może być wywołany przez wypadnięcie jądra miażdżystego w krążku międzykręgowym, tzw. wypadnięcie dysku. Przesunięty krążek – dysk podrażnia nerwy, wskutek czego występują dolegliwości bólowe w nogach, osłabienie lub częściowe porażenie siły mięśni nóg. Po dłuższym okresie występowania objawów może nawet dojść do zaniku mięśni nóg.
Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa
Dolegliwości bólowe i drętwienie w nogach mogą być przyczyną naturalnego procesu starzenia się organizmu. Zwapnienie kręgów kręgosłupa lędźwiowego prowadzi do osłabienia struktury kręgu i może powodować jego pęknięcie lub złamania. Uszkodzone odłamy kręgów mogą mieć wpływ na spójność rdzenia kręgowego i wywierać na niego ucisk. Uszkodzone nerwy objawiają się bólem w nogach. Na tego typu urazy narażone są osoby obciążone osteoporozą oraz kobiety w okresie pomenopauzalnym.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego, przebyte urazy i operacje również wywołują objawy w postaci bólu i drętwienia nóg od kręgosłupa. Miejscowe stany zapalne bezpośrednio uciskają struktury nerwowe. Wskutek tego zjawiska pojawiają się bóle kręgosłupa promieniujące do nóg, występujące nawet podczas odpoczynku. Tkanki kostno-ścięgniste po przebytym urazie mogą spowodować podobny efekt jak zrosty pozabiegowe, nieprawidłowo prowadzona rehabilitacja pourazowa czy mikrourazy w obrębie kręgosłupa lędźwiowego.
Nadwaga i otyłość a ból nóg od kręgosłupa
Nadmierna masa ciała wywołuje bóle nóg. Przeciążony dodatkowymi kilogramami ciała organizm destrukcyjnie wpływa na stan krążków międzykręgowych i stawów kręgosłupa. Nadmierna eksploatacja i przeciążenia stawów prowadzą do zmian zwyrodnieniowych i ucisków nerwowych, utrudniając schylanie, chodzenie, wywołując ból, drętwienia czy mrowienia w nogach, a nawet w palcach stóp.
Ciąża u kobiet również wpływa na ból nóg. Ze względu na osłabione mięśnie brzucha i pleców oraz dodatkową masę, jaką przybrała w tym czasie kobieta, kręgosłup ulega znacznym przeciążeniom. Jego mięśnie, więzadła i stawy międzykręgowe nie są na tyle silne, aby utrzymać go w prawidłowej pozycji. Kobieta przybiera nieprawidłowe pozycje również ze względu na brzuch ciążowy. Ma wówczas ograniczone możliwości korekcji postawy ciała.
Zobacz film i dowiedz się co zrobić, kiedy boli kręgosłup:
Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa i wady postawy
Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze to patologiczne narośla kostne na skrajnych częściach kręgów kręgosłupa. Pojawiające się w wyniku niszczenia chrząstki stawowej zmiany wywierają wpływ na pracę stawów. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze występują najczęściej w obrębie stawów kręgosłupa lędźwiowego. Mogą stanowić przyczynę gwałtownych dolegliwości bólowych, często promieniujących nawet do palców stóp.
Dolegliwościom bólowym towarzyszą często objawy neurologiczne, jak parestezje, osłabienie czucia i niedowłady. Ruchy zginania, schylania się, skłonów w boki są wolne, a czasem wręcz niemożliwe.
Ból nóg od kręgosłupa wywołują wady postawy zmieniające naturalne krzywizny odcinka lędźwiowego, jak skolioza i poziome ustawienie kości krzyżowej, czyli hiperlordoza. Znaczne wygięcie łuku kręgosłupa lędźwiowego wiąże się z podrażnieniem nerwów rdzenia kręgowego i występowaniem napadów dolegliwości bólowych w nogach.