Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa – przyczyna obniżenia jakości życia
menu
Polub nas na Facebooku

Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa – przyczyna obniżenia jakości życia

Kobiece nogi

Fot: Prostock-Studio / gettyimages.com

Bóle nóg od kręgosłupa to objawy zaburzeń neurologicznych pojawiających się najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zasięg dolegliwości bólowych w nogach i objawów towarzyszących zależy od rodzaju uszkodzenia nerwów w rdzeniu kręgowym. Czym mogą być spowodowane bóle nóg od kręgosłupa i w jakim stopniu wpływają na ból w lewej nodze?

Pojawiający się ból nóg nie zawsze związany jest z przeciążeniem nóg czy z ogólnym zmęczeniem organizmu. Istnieje wiele przyczyn pochodzenia neurologicznego, tzn. że dolegliwości bólowe mogą pochodzić od kręgosłupa. Ból nóg od kręgosłupa lędźwiowego to najczęściej notowana przyczyna bólu i osłabienia mięśni nóg od kręgosłupa.

Bóle nóg od kręgosłupa mogą objawiać się ostrym lub przewlekłym bólem w okolicy lędźwiowej, a następnie rozlewać się do nogi. Dolegliwości bólowe często promieniują do nogi przez pośladek aż do palców stopy.

Kiedy atakuje ból w nodze od kręgosłupa, często winą obarcza się rwę kulszową. Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem na nerw kulszowy w kręgosłupie, dający objawy bólowe wzdłuż jego przebiegu.

Wystąpienie dolegliwości bólowych w nodze może mieć charakter ostry i nagły. W zależności od tego, jak duży jest ucisk nerwu, można też odczuwać mrowienie i drętwienie nóg od kręgosłupa i zaobserwować osłabienie mięśni nóg, niedowład stopy i brak kontroli nad pracą palców stopy. Ponadto objawy związane z funkcjonowaniem nogi to narastający ból podczas podnoszenia nogi w leżeniu na plecach oraz przy pochylaniu.

Bóle nóg od kręgosłupa – czym są spowodowane?

Począwszy od deformacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, po nieodpowiedni tryb życia, najważniejsze jest, aby znaleźć źródło dolegliwości i ją wyleczyć.

Ból nóg od kręgosłupa powstaje w wyniku ucisku na korzenie nerwowe w rdzeniu kręgowym. Ucisk może być wywołany przez wypadnięcie jądra miażdżystego w krążku międzykręgowym, tzw. wypadnięcie dysku. Przesunięty krążek – dysk podrażnia nerwy, wskutek czego występują dolegliwości bólowe w nogach, osłabienie lub częściowe porażenie siły mięśni nóg. Po dłuższym okresie występowania objawów może nawet dojść do zaniku mięśni nóg.

Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa

Dolegliwości bólowe i drętwienie w nogach mogą być przyczyną naturalnego procesu starzenia się organizmu. Zwapnienie kręgów kręgosłupa lędźwiowego prowadzi do osłabienia struktury kręgu i może powodować jego pęknięcie lub złamania. Uszkodzone odłamy kręgów mogą mieć wpływ na spójność rdzenia kręgowego i wywierać na niego ucisk. Uszkodzone nerwy objawiają się bólem w nogach. Na tego typu urazy narażone są osoby obciążone osteoporozą oraz kobiety w okresie pomenopauzalnym.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego, przebyte urazy i operacje również wywołują objawy w postaci bólu i drętwienia nóg od kręgosłupa. Miejscowe stany zapalne bezpośrednio uciskają struktury nerwowe. Wskutek tego zjawiska pojawiają się bóle kręgosłupa promieniujące do nóg, występujące nawet podczas odpoczynku. Tkanki kostno-ścięgniste po przebytym urazie mogą spowodować podobny efekt jak zrosty pozabiegowe, nieprawidłowo prowadzona rehabilitacja pourazowa czy mikrourazy w obrębie kręgosłupa lędźwiowego.

Nadwaga i otyłość a ból nóg od kręgosłupa

Nadmierna masa ciała wywołuje bóle nóg. Przeciążony dodatkowymi kilogramami ciała organizm destrukcyjnie wpływa na stan krążków międzykręgowych i stawów kręgosłupa. Nadmierna eksploatacja i przeciążenia stawów prowadzą do zmian zwyrodnieniowych i ucisków nerwowych, utrudniając schylanie, chodzenie, wywołując ból, drętwienia czy mrowienia w nogach, a nawet w palcach stóp.

Ciąża u kobiet również wpływa na ból nóg. Ze względu na osłabione mięśnie brzucha i pleców oraz dodatkową masę, jaką przybrała w tym czasie kobieta, kręgosłup ulega znacznym przeciążeniom. Jego mięśnie, więzadła i stawy międzykręgowe nie są na tyle silne, aby utrzymać go w prawidłowej pozycji. Kobieta przybiera nieprawidłowe pozycje również ze względu na brzuch ciążowy. Ma wówczas ograniczone możliwości korekcji postawy ciała.

Zobacz film i dowiedz się co zrobić, kiedy boli kręgosłup:

Zobacz film: Wyluzuj mięśnie pleców - ćwiczenia na ból kręgosłupa Źródło :Dzień Dobry TVN

Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa i wady postawy

Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze to patologiczne narośla kostne na skrajnych częściach kręgów kręgosłupa. Pojawiające się w wyniku niszczenia chrząstki stawowej zmiany wywierają wpływ na pracę stawów. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze występują najczęściej w obrębie stawów kręgosłupa lędźwiowego. Mogą stanowić przyczynę gwałtownych dolegliwości bólowych, często promieniujących nawet do palców stóp.

Dolegliwościom bólowym towarzyszą często objawy neurologiczne, jak parestezje, osłabienie czucia i niedowłady. Ruchy zginania, schylania się, skłonów w boki są wolne, a czasem wręcz niemożliwe.

Ból nóg od kręgosłupa wywołują wady postawy zmieniające naturalne krzywizny odcinka lędźwiowego, jak skolioza i poziome ustawienie kości krzyżowej, czyli hiperlordoza. Znaczne wygięcie łuku kręgosłupa lędźwiowego wiąże się z podrażnieniem nerwów rdzenia kręgowego i występowaniem napadów dolegliwości bólowych w nogach.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
0
Polecamy
Co wywołuje ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha?
Co wywołuje ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha? TVN zdrowie
Ból kręgosłupa promieniujący do nóg – przyczyny i domowe leczenie
Ból kręgosłupa promieniujący do nóg – przyczyny i domowe leczenie TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Nieznana
Drętwieją mi stopy przy dłuższym zginaniu się i przy podnoszeniu nóg do góry w pozycji leżącej. Jest to ból od kręgosłupa? I czy trzeba to leczyć?
Czytaj całość
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?