Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bieganie w ciąży: zalety, środki ostrożności i przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Bieganie w ciąży: zalety, środki ostrożności i przeciwwskazania

NAN

Fot: nataliaderiabina / fotolia.com

To, czy można biegać w ciąży, zależy od jej przebiegu i kondycji przyszłej matki. Jeśli ciężarna biegała przez zajściem w ciążę, a jej ciąża nie jest zagrożona, może kontynuować treningi, ale powinna zmniejszyć ich intensywność. Bieganie w ciąży jest korzystne, ale trzeba zachować ostrożność.

Bieganie w ciąży to nie jedyna forma aktywności dozwolona w tym szczególnym czasie. Kobiety, które nie trenowały regularnie przed ciążą, ale chcą wzmocnić ciało przed porodem, powinny wybrać specjalne zajęcia. Do wyboru ciężarne mają jogę, gimnastykę, aerobik wodny czy pilates – wszystkie specjalnie dostosowane dla kobiet w ciąży, mogą też pływać. Dla kobiet mniej aktywnych przed ciążą wskazaną aktywnością fizyczną są spacery.

Bieganie a ciąża: zalety biegania w ciąży dla matki i dziecka

Aktywność fizyczna w ciąży jest dozwolona i wskazana, jeśli ciąży nie zagraża poronienie. Ruch poprawia ogólną kondycję ciała i pomaga zapobiec zbyt dużemu przyrostowi wagi w tym szczególnym czasie. Uważa się, że w ciąży optymalne jest przybranie od 10 do 14 kilogramów. Aktywność fizyczna, w tym bieganie, w ciąży pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie matki i dziecka, jeśli wysiłek jest dostosowany do indywidualnych możliwości. Profity biegania w ciąży:

  • dotlenienie organizmu, lepszy przepływ krwi w ciele,
  • uwalnianie endorfiny, czyli hormonu szczęścia – zapewnia relaks, zmniejsza lub rozwiązuje problemy ze snem i łagodzi objawy stresu wywołanego niepokojem z powodu porodu i macierzyństwa,
  • zmniejszenie tendencji do puchnięcia nóg,
  • profilaktyka przeciwcukrzycowa,
  • poród przebiega szybciej i łatwiej niż u kobiet, które nie były aktywne fizycznie przed ciążą ani w jej trakcie.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia, żeby sobie nie zaszkodzić? Bieganie. Źródło: 36,6

Jogging w ciąży wpływa też na układ pokarmowy i łagodzi ciążowe dolegliwości, takie jak wzdęcia, zaparcia, a czasami nawet mdłości.

Przygotowanie do biegania w ciąży i środki ostrożności

Bieganie w ciąży to dobre rozwiązanie dla tych kobiet, które uprawiały jogging na przynajmniej rok przed ciążą. Jeśli przyszła matka nie była aktywna przed zajściem w ciążę, nie powinna wybierać biegania jako swojej głównej aktywności w tym czasie.

To, czy można biegać w ciąży, zależy od werdyktu lekarza. Jeśli uzna on, że wysiłek fizyczny nie zagrozi ciąży, można biegać. W takim przypadku intensywność treningu i jego czas trzeba zmniejszyć o około połowę. Ciążą to wysiłek dla organizmu, więc nie jest on w stanie w tym czasie wykonywać takiej pracy podczas treningu, jak przed ciążą. Profesjonaliści, jak lekarze, trenerzy czy instruktorzy, nie polecają kobietom w ciąży biegania przed zakończeniem 14. tygodnia ciąży. Do tego momentu ciąża jest szczególnie narażona na poronienie, a odporność kobiety spada. W około 14. tygodniu do zmian hormonalnych organizm zaczyna się adaptować coraz lepiej i przystosowuje się do nowej sytuacji.

Kobiety zastanawiające się, czy w ciąży można biegać, powinny obserwować bacznie swój organizm i na tej podstawie wywnioskować odpowiedź. Jeśli ciężarna czuje się dobrze i nie ma medycznych przeciwwskazań, powinna zażywać ruchu aż do 3 trymestru. W trzech ostatnich miesiącach przed porodem bieganie w ciąży może utrudniać rozmiar brzucha i rosnące obciążenie dla organizmu.

Zobacz film: Jak wybrać buty do biegania? Źródło: 36,6.

Wybór bieganie a ciąża nie jest konieczny, jeśli podczas uprawiania sportu zachowa się środki ostrożności. Przede wszystkim przy bieganiu w ciąży puls nie może przekraczać 140 uderzeń na minutę. Uprawiająca jogging ciężarna powinna też rozsądnie wybierać trasy i brać pod uwagę warunki atmosferyczne. Bezpieczne trasy do biegania w ciąży powinny być płaskie i o równej nawierzchni, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Odpowiednie są buty z bardzo dobra amortyzacją, by zmniejszyć wstrząsy i obciążenie dla stawów skokowych.

Najlepiej przy bieganiu w ciąży unikać bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur na zewnątrz, a także odpuścić trening w dni deszczowe. Zimą jogging w ciąży może być niebezpieczny ze względu na oblodzenie trasy, co zwiększa ryzyko upadku i zranienia siebie i dziecka. W zimie i w deszczowe dni bieżnia w ciąży jest lepszym rozwiązaniem niż bieganie w terenie.

Przed wyruszeniem w trasę ciężarna biegaczka powinna zabrać ze sobą nie tylko telefon, ale też wodę, a w gorące dni – nakrycie głowy.

Przy bieganiu w ciąży trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ przez zmiany w gospodarce hormonalnej rozluźniają się więzadła i stawy, co sprzyja utracie stabilności i zagraża kontuzjami.

Zobacz film: Jakie korzyści daje bieganie? Źródło: 36,6.

Przeciwwskazania do joggingu w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży nie jest wskazana w 8. i 9. miesiącu. Masa ciała jest o wiele większa i utrudnia nie tylko bieganie czy inną aktywność fizyczną, ale nawet wygodne siedzenie czy leżenie. Osłabione stawy i więzadła mogą nie poradzić sobie z takim obciążeniem. A kontuzja tuż przed porodem to dodatkowy stres.

Absolutnie zakazane jest na każdym etapie bieganie w ciąży zagrożonej. Ostatnie słowo na temat, czy można biegać w ciąży, ma zawsze lekarz – nawet jeśli ciężarna czuje się dobrze, ale jej ciąża nie przebiega prawidłowo, powinna zrezygnować z wysiłku fizycznego i dużo odpoczywać.

Przeciwwskazaniami do biegania w ciąży są też:

  • cukrzyca ciążowa i anemia ciążowa,
  • przodujące łożysko – ułożone nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy lub w jego sąsiedztwie,
  • krwiaki macicy,
  • ciąża mnoga.

Nawet jeśli przed ciążą kobieta nie miała problemów w ciśnieniem, w trakcie ciąży może się to zmienić. W przypadku nadciśnienia bieganie w ciąży jest niebezpieczne i zakazane.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
5
Polecamy
Rower w ciąży:
dozwolony, jeśli ciąża nie jest zagrożona.
Korzyści i przeciwwskazania
Rower w ciąży: dozwolony, jeśli ciąża nie jest zagrożona. Korzyści i przeciwwskazania TVN zdrowie
Czy można ćwiczyć w ciąży?
Jakie ćwiczenia w ciąży są wskazane?
Bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Czy można ćwiczyć w ciąży? Jakie ćwiczenia w ciąży są wskazane? Bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży Dzień Dobry TVN
Dlaczego warto chodzić na basen w czasie ciąży?
Dlaczego warto chodzić na basen w czasie ciąży? Dzień Dobry TVN
Siłownia w ciąży – jak bezpiecznie utrzymać aktywność fizyczną i zbudować kondycję?
Siłownia w ciąży – jak bezpiecznie utrzymać aktywność fizyczną i zbudować kondycję? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby