Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bezpieczne wakacje. O czym warto pamiętać, aby nie zepsuć sobie urlopu?
menu
Polub nas na Facebooku

Bezpieczne wakacje. O czym warto pamiętać, aby nie zepsuć sobie urlopu?

Dziewczyna, która smaruje się kremem na plaży

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Na wakacyjny urlop czekamy z utęsknieniem, a gdy już nadejdzie – pod wpływem ekscytacji często zapominamy o naszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Oczekujemy słonecznej pogody, a to właśnie nadmiar promieni UV może być dla nas największym zagrożeniem. Nałożenie na skórę kremu z odpowiednimi filtrami zazwyczaj traktujemy za wystarczającą ochronę przed słońcem – czy faktycznie tak jest? O czym jeszcze należy pamiętać?

Podejdź z dystansem do słońca

Wyjazdy wakacyjne wiążą się ze sporą dawką promieni słonecznych. Każdego lata słyszymy o szkodliwym działaniu słońca i zalecaniu stosowania filtrów UV. Mimo, że temat powtarzany jest na każdym kroku – nie jest to tylko slogan bez pokrycia. Bez względu na to w jaki sposób spędzimy najbliższy okres urlopowy, musimy pamiętać o najważniejszej, dla naszego zdrowia, zasadzie wyjazdów wakacyjnych, czyli bezpieczeństwie i ochronie przed słońcem. Zbyt intensywna ekspozycja naszego ciała na promienie słonecznie może doprowadzić do dolegliwości takich jak ból głowy, oczu czy nawet poparzenia. W dodatku cierpi na tym nasza skóra. Wakacyjne promienie słoneczne sprzyjają powstawaniu zmarszczek, a także znamion. Jeśli już pierwszego dnia naszego wyjazdu „spieczemy się na raka”, to pieczenie i swędzenie skóry przyprawi nam tylko niepotrzebny dyskomfort i uprzykrzy wypoczynek. Pamiętajmy więc o odpowiedniej ochronie i konieczności stosowania kremów z filtrem UV. Wybierajmy nie mniejszy niż 30 SPF dla dorosłych i 50 SPF dla dzieci. Ponadto, nośmy okulary przeciwsłoneczne oraz obowiązkowo nakrycie głowy. Dzięki temu ochronimy swoje ciało, ciesząc się promieniami słonecznymi w bezpieczny sposób.

Mądrze zaplanuj pakowanie ubrań

W tym przypadku najwięcej zależy od tego, gdzie i na jak długo się wybieramy. Jeśli udajemy się w miejsce, gdzie temperatury są lub mogą być wysokie, oprócz letnich rzeczy, powinniśmy zabrać ze sobą na wszelki wypadek coś cieplejszego, np. sweter, kurtkę, czapkę. Pogoda lubi być zmienna i często nas zaskakuje, dlatego dobrze być przygotowanym na takie niespodzianki. Zabieranie ze sobą połowy własnej garderoby jest zbędne i kompletnie niepraktyczne, jednak zawsze trzeba znaleźć miejsce na odpowiednie nakrycie głowy. Kapelusze i chusty wzbogacą naszą wakacyjną stylizację, a przede wszystkim uchronią przed spływającym z nieba żarem. Brak nakrycia głowy, podczas spędzania czasu w pełnym słońcu, może doprowadzić nawet do udaru. Triki, które w znacznym stopniu ułatwią ci pakowanie to:

  • na spód walizki zawsze wkładamy cięższe rzeczy,
  • najpierw pakujemy objętościowo największe rzeczy,
  • zamiast składania ubrań lepiej je rolować – zajmują mniej miejsca,
  • skarpetki wkładamy do butów.

Dobrze wyposażona apteczka

Odpowiednio przygotowana apteczka na nagłe wypadki jest niezbędnym elementem każdej walizki. Przede wszystkim należy pamiętać o lekach, które przyjmujemy na stałe. Równie istotne są środki, które mogą się przydać w nagłych wypadkach. Możemy do nich zaliczyć leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (zawierające taką substancję czynną jak ibuprofen czy paracetamol). Pozwoli to lepiej dopasować lek do objawów, które nas spotkają (przeziębienie, bóle mięśniowe itp.). Z pewnością przydadzą się także plastry opatrunkowe oraz kompresy w razie skaleczeń lub otarć podczas pieszych wędrówek, środki do dezynfekcji oraz preparaty, które złagodzą ewentualne poparzenia słoneczne.

Jakie leki zabrać ze sobą na wakacje?  Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Apteczka podróżnika - co powinno się w niej znaleźć? Źródło: 36,6

Przed wakacjami nie zapomnij o sprawdzeniu stanu swoich... zębów

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy to jesteśmy na urlopie, daleko od domu, i jeden z naszych zębów daje o sobie znać. Wyjazd stracony, prawda? Niespodziewane dolegliwości potrafią zepsuć każde, nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Sposób, by ich uniknąć jest prosty i skuteczny – przegląd stomatologiczny. Niestety o tym, aby przed wyjazdem odwiedzić gabinet swojego stomatologa myśli bardzo niewielu z nas. Zazwyczaj u dentysty pojawiamy się, gdy z naszymi zębami dzieje się coś niepokojącego. Zwróćmy jednak uwagę, że szukanie zaufanego stomatologa w trakcie urlopu np. poza granicami kraju może być bardzo trudne i kosztowne. Dlatego lepiej załatwić to przed wyjazdem, aby uniknąć problemów i niepotrzebnych przykrości. Najlepszym sposobem jest oczywiście regularne wykonywanie przeglądów stomatologicznych – wtedy będziemy mogli być zawsze spokojni o stan swojego uśmiechu.

Na przegląd stomatologiczny najlepiej umówić się co najmniej dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu lekarz będzie mógł podjąć ewentualne leczenie, dostosowane do potrzeb pacjenta. Podczas przeglądu, lekarz ocenia, czy u pacjenta występują ubytki próchnicowe, a w celu sprawdzenia czy w jamie ustnej nie ma np. stanów zapalnych, wykonuje także diagnostykę RTG. Ponadto, dentysta sprawdza stan zdrowia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Dzięki regularnym przeglądom, a także prostym zabiegom (np. higienizacji, który można przeprowadzić jeszcze na tej samej wizycie), pacjenci mają możliwość, by swoim zdrowym, pięknym uśmiechem cieszyć się podczas urlopu, a także skupiać się na odpoczynku i czerpaniu przyjemności z podróży – komentuje Konrad Telecki, lekarz dentysta w DentaCare Medicover Stomatologia.

Podróż w dalekie destynacje? Odwiedź specjalistę

Ważna kwestia dla osób, które swój urlop będą spędzały daleko, daleko od domu, na przykład na innym kontynencie – zdobycie informacji o miejscu (kraju, wyspie), do którego planujemy się wybrać, ściśle pod kątem zdrowotnym. Wątpliwości, które nas trapią możemy skonsultować z lekarzem. Najlepszym wyborem będzie specjalista medycyny podróży, który doskonale wie, jakie problemy zdrowotne mogą nas dotknąć w danym rejonie świata (zwłaszcza kiedy mówimy np. o krajach Afryki czy Dalekiego Wschodu). Wizyta u specjalisty powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Na konsultację w poradni medycyny podróży turysta powinien dostarczyć podstawowe informacje o planowanym wyjeździe oraz stanie swojego zdrowia czy historii szczepień – co ułatwi optymalne przygotowanie. Należy podkreślić, że wyjazd za granicę powinien być okazją dla uzupełnienia również rutynowych szczepień przeciw chorobom zakaźnym, które mogą wystąpić na całym świecie niezależnie od regionu do którego wyjeżdżamy (np. tężec, krztusiec).

… i na koniec dokumenty

Jest to podstawowa rzecz, o której trzeba pamiętać. Gdy wybieramy się w podróż po kraju lub po krajach UE, oczywiście potrzebujemy jedynie dowodu osobistego. Jadąc dalej, musimy pamiętać o paszporcie. Zostawienie go w domu przysporzy nam problemów. Jeżeli jedziemy z biurem podróży, należy pamiętać, że każda oferta wczasowa musi zawierać ubezpieczenie podróżne dla uczestników wycieczki. W przypadku wyjazdów indywidualnych oczywiście możemy zakupić je we własnym zakresie w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, warto mieć je zawsze przy sobie, ewentualnie możemy spisać nasz nr ubezpieczenia oraz najważniejsze telefony kontaktowe.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
47
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?