Polub nas na Facebooku
Czytasz: Atropinum Sulfuricum WZF – ulotka. Jak działa lek i jak stosować go bezpiecznie?
menu
Polub nas na Facebooku

Atropinum Sulfuricum WZF – ulotka. Jak działa lek i jak stosować go bezpiecznie?

Kobieta, która zakrapla krople do oczu

Fot: choja / gettyimages.com

Atropinum Sulfuricum WZF to krople do oczu, które stosowane są m.in. w leczeniu zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego. Kropli używa się także w celach diagnostycznych. Jak działa lek? Kiedy jest przepisywany i jak stosować go bezpiecznie?

Atropinum Sulfuricum WZF to krople do oczu. Substancją czynną w leku jest atropiny siarczan. W każdym mililitrze roztworu znajduje się 10 mg atropiny siarczanu. Dodatkowo w skład leku wchodzą hydroksyetyloceluloza, kwas borowy, disodu edetynian, benzalkoniowy chlorek roztwór, kwas solny 10 proc. (do ustalenia pH), woda oczyszczona.

Lek stosowany jest miejscowo. Aplikuje się go w celu rozszerzenia źrenicy. Substancja czynna poraża akomodację oka, czyli zdolność przystosowania się oka do ostrego widzenia przedmiotów, które znajdują się w różnych odległościach. Atropinum Sulfuricum WZF stosowany jest w celu długotrwałego rozszerzenia źrenicy. Jest konieczne w czasie badania refrakcji. Badanie pozwala wykryć wadę wzroku u dziecka. Krople przepisywane są także tym osobom, które mają zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego. Ich stosowanie chroni przed rozwojem groźnego powikłania, nazywanego zrostami tęczówkowo-soczewkowymi.

Po aplikacji leku należy chronić oczy przed światłem. Zdarza się, że krople czasowo pogarszają wzrok.

Atropinum Sulfuricum WZF – przeciwwskazania do podania leku

Są sytuacje, kiedy podanie leku, choć wydaje się najlepszym rozwiązaniem, nie jest możliwe. Przeciwwskazaniem do przepisania Atropinum Sulfuricum WZF jest uczulenie na substancję czynną (lub na podobnie działające substancje zwane cholinolitykami) lub inny składnik leku. Kropli Atropinum Sulfuricum WZF nie podaje się osobom, które chorują na jaskrę pierwotną (podwyższone ciśnienie w oczach) ze skłonnością do zamykania kąta lub jaskrę z wąskim kątem.

Krople Atropinum Sulfuricum WZF mogą być niebezpieczne dla pacjentów z tachykardią, czyli przyspieszoną akcją serca. Dużą ostrożność przy stosowaniu leku muszą zachować osoby starsze. W ich przypadku mogą pojawić się lub nasilić działania niepożądane, a rozszerzenie źrenicy może przyspieszyć napad jaskry. Dotyczy to przede wszystkim tych pacjentów, którzy ukończyli 60 lat.

Atropinum Sulfuricum WZF nie można podawać dzieciom, które mają mniej niż 6 lat. W ich przypadku – jeśli jest taka potrzeba – wybiera się krople o mniejszym stężeniu substancji czynnej. Dużą ostrożność należy zachować także w przypadku niemowląt. W przypadku tak małych dzieci mogą wystąpić lub nasilić się działania niepożądane.

Jeśli pacjent ma wysoką gorączkę lub temperatura otoczenia jest bardzo wysoka należy zachować bardzo dużą ostrożność podczas stosowania leku.

Trzeba sobie zdawać, że krople Atropinum Sulfuricum WZF nie mogą być stosowane bez wiedzy lekarza. O tym, czy zasadne jest ich stosowanie może zdecydować tylko specjalista. W przypadku kobiet w ciąży lub tych, które karmią dziecko piersią decyzja o przepisaniu leku zawsze należy do lekarza.

Atropinum Sulfuricum WZF – dawkowanie

Krople Atropinum Sulfuricum WZF stosowane są zarówno w leczeniu niektórych schorzeń okulistycznych, jak i w diagnostyce. Jeśli ich zastosowanie jest niezbędne do przeprowadzenia badania wzroku u dzieci od 6. roku życia należy zakraplać 1 kroplę leku dwa razy dziennie przez trzy dni przed badaniem. Czasem dodatkową dawkę podaje się tuż przed samym badaniem. W przypadku młodszych dzieci zaleca się stosowanie atropiny o niższym stężeniu.

W przypadku pacjentów, u których krople stosowane są w celach leczniczych zaleca się wpuszczanie jednej kropli do worka spojówkowego maksymalnie 2 razy na dobę.

Atropinum Sulfuricum WZF to krople, które zakrapla się do oka. Podczas aplikacji leku należy uważać, aby końcówka kroplomierza nie dotknęła oka, powiek ani innej części oka, ponieważ może to spowodować zakażenie kropli. Jeśli zakażona kropa dostanie się do oka mogą wystąpić groźne powikłania. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty wzroku. Podczas stosowania leku należy uważać, aby preparat nie dostał się do ust.

Aby uniknąć ewentualnych powikłań podczas zakraplania leku należy pamiętać o kilku zasadach. Przed zakropleniem leku należy dokładnie umyć ręce. Po odkręceniu nakrętki należy odchylić głowę do tyłu i palcami odciągnąć dolną powiekę w dół, aby między powieką a gałką oczną powstała mała kieszonka. Następnie należy odwrócić butelkę i delikatnie nacisnąć kciukiem lub palcem wskazującym na ściankę, aż do wpuszczenia jednej kropli do oka. Jeśli kropla nie trafiła do oka, należy ponowić próbę. Po zaaplikowaniu leku trzeba przez około minutę delikatnie uciskać wewnętrzny kącik oka. Chroni to przed wystąpieniem działań niepożądanych. Jeśli lekarz zaleci aplikację leku do obu oczu czynności trzeba powtórzyć. Następnie należy zakręcić fiolkę z lekkim i dokładnie umyć ręce.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o budowie oka: 

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

W przypadku pominięcia dawki leku należy ją jak najszybciej uzupełnić. Jeśli zbliża się pora podania kolejnej dawki leku pomiętą dawkę należy ominąć i dalej stosować krople wedle wskazań lekarza. Pod żadnym pozorem nie można przyjmować podwójnych dawek leku. Osoby, które zaaplikowały zbyt dużo leku i mają zaburzenia równowagi lub zachowania, zawroty głowy, przyspieszony rytm serca, niemiarowość (zmiana normalnego rytmu uderzeń serca), gorączkę, omamy (wzrokowe, słuchowe), wysypkę, wzdęcia (u niemowląt), wzmożone pragnienie, suchość w ustach, senność powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. To samo tyczy pacjentów, którzy po aplikacji leku czują osłabione i zmęczone, mają suchą skórę i doszło do zatrzymania moczu. Konsultacji jest konieczna również wtedy gdy na skórze pojawi się egzema lub wystąpią ciężkie reakcje uogólnione, np. obniżone ciśnienie krwi oraz nasilające się problemy z oddychaniem. Wizyta u lekarza będzie konieczna również wtedy, gdy lek zostanie użyty niezgodnie z przeznaczeniem, np. zostanie wypity.

Uwaga! Osoby, które noszą soczewki kontaktowe przed aplikacją leku muszą je zdjąć i odczekać minimum 15 minut zanim zapuszczą krople do oczu.

Lek może powodować zaburzenia widzenia, dlatego w czasie leczenie prowadzenie pojazdów oraz obsługa maszyn nie jest wskazana.

Atropinum Sulfuricum WZF – interakcje z innymi lekami

Atropinum Sulfuricum WZF może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Działanie atropiny nasilają leki o działaniu cholinolitycznym, np. amitryptylina (preparat stosowany w leczeniu depresji), haloperydol i chloropromazyna (leki przyjmowany jest przez osoby z zaburzeniami psychicznymi), hydroksyzyna, klemastyna (należy do leków leków przeciwhistaminowych I generacji). Silniejsze działanie atropiny obserwuje się także w połączeniu farmaceutykami stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona. Przy jednoczesnym przyjmowaniu atropiny i fizostygminy, neostygminy lub pilokarpiny (przyjmują go m.in. osoby chore na jaskrę) dochodzi do osłabienia działania obu leków.

Atropinum Sulfuricum WZF – działania niepożądane

Stosowanie leku Atropinum Sulfuricum WZF może wywołać szereg działań niepożądanych. W sytuacji, gdy u pacjenta pojawi się reakcja alergiczna, tj. wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, problemy z oddychaniem, połykaniem lub w przypadku wystąpienia innych poważnych dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać na SOR. Należy także zaprzestać stosowania leku.

Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą:

  • zaburzenia widzenia i akomodacji;
  • zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, zwłaszcza u pacjentów z jaskrą z wąskim (zamykającym się) kątem;
  • swędzenie;
  • obrzęk powiek;
  • łzawienie;
  • nadwrażliwość na światło (gdy źrenice są rozszerzone należy chronić oczy przed jasnym światłem).

U niektórych pacjentów obserwuje się miejscowe podrażnienie, przemijające pieczenie, przekrwienie, obrzęk i zapalenie spojówek występuje po długotrwałym stosowaniu leku. Może także pojawić się wysypka skórna (jako objaw nadwrażliwości), ciężka ataksja (niezborność ruchów), niepokój, pobudzenie i omamy, zwłaszcza u niemowląt i pacjentów w podeszłym wieku, suchość w ustach, trudności z połykaniem oraz mową, zaczerwienienie i suchość skóry, przemijające spowolnienie akcji serca przechodzące w przyspieszenie akcji serca. Przyjmowanie leku może wiązać się z wystąpieniem kołatania serca, zaburzenia rytmu serca, zmniejszenia ilości wydzieliny oskrzelowej, parcia na mocz i zatrzymanie moczu oraz zaparcia. Niekiedy pojawia się także splątanie, czyli nasilone zaburzenia świadomości (szczególnie u osób starszych), nudności, wymioty i zawroty głowy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Starazolin – ulotka.
Co to za lek?
Jak działa lek i kiedy stosowany?
Starazolin – ulotka. Co to za lek? Jak działa lek i kiedy stosowany? TVN zdrowie
Dicortineff – jak działa lek i kiedy go stosować?
Dicortineff – jak działa lek i kiedy go stosować? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko