Polub nas na Facebooku
Czytasz: Artretyzm – przyczyny, objawy i metody leczenia dny moczanowej
menu
Polub nas na Facebooku

Artretyzm – przyczyny, objawy i metody leczenia dny moczanowej

Kobieta, która choruje na artretyzm

Fot: Jose Luis Pelaez Inc / gettyimages.com

Artretyzm to choroba metaboliczna, charakteryzująca się atakami ostrego zapalenia stawów rąk i stóp. Schorzenie obciąża najczęściej osoby starsze, pogarsza jakość funkcjonowania motorycznego i wymaga leczenia. Zaniechanie terapii prowadzi do postępu choroby i grozi niepełnosprawnością ruchową.

Pierwsze objawy artretyzmu dotyczą zwykle dużego palca stopy. Przybierają postać silnego bólu i obrzęku w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego. Następnie artretyzm może rozprzestrzeniać się na inne stawy kończyn, a nawet atakować nerki. Ostra postać schorzenia zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, jednak ma tendencję do nawrotów.

Artretyzm – na czym polega?

Artretyzm, znany także jako dna moczanowa, to choroba o podłożu metabolicznym, spowodowana odkładaniem się w tkankach okołostawowych kryształów moczanu sodu. Wywołują one epizody ostrego zapalenia stawów, głównie stóp i rąk, z tendencją do nawracania i rozprzestrzeniania się na inne okolice kończyn, a także na nerki. Pierwsze objawy dotyczą zwykle stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Artretyzm, określany niegdyś jako „choroba królów i bogaczy”, powstaje przede wszystkim z powodu mało aktywnego trybu życia, niewłaściwej diety, uwarunkowań genetycznych oraz zaburzeń wydolności nerek. Schorzenie wpływa na pogorszenie jakości życia. Może również prowadzić do utrwalonych zmian zwyrodnieniowych stawów, a nawet do niepełnosprawności ruchowej. Leczenie artretyzmu jest niezbędne w celu złagodzenia objawów oraz profilaktyki powikłań.

Artretyzm – przyczyny

Przyczyn artretyzmu lekarze doszukują się w podwyższonym stężeniu kwasu moczowego we krwi na skutek upośledzania mechanizmu jego wydalania przez nerki. Zwiększony poziom tej substancji w organizmie prowadzi do jej wytrącania się w formie kryształków, odkładających się w strukturach stawu, w ścięgnach, więzadłach czy w tkankach okołostawowych. Tym samym wywołuje silny stan zapalny.

Gromadzeniu się kwasu moczowego sprzyjają:

  • mutacje genetyczne, odpowiadające za blisko 60% zmienności poziomu szkodliwego kwasu;
  • styl życia, w tym nieodpowiednia dieta związana z dużą ilością alkoholu, czerwonego mięsa, owoców morza oraz produktów słodzonych fruktozą, czyli cukrem owocowym; ponadto: urazy fizyczne, niska aktywność fizyczna, bierny tryb życia, operacje chirurgiczne;
  • choroby, m.in. zespół metaboliczny (stanowiący połączenie otyłości brzusznej z nadciśnieniem, nieprawidłowym stężeniem lipidów oraz insulinoodpornością), niewydolność nerek, łuszczyca, zespół Lescha-Nyhana;
  • leki, głównie witamina B3, aspiryna oraz środki immunosupresyjne.

Artretyzm – objawy

Objawy artretyzmu manifestują się poprzez szereg bolesnych i dokuczliwych dolegliwości, obciążających stawy obwodowe kończyn, zwykle podstawę palucha, ale także staw skokowy, kolanowy oraz nadgarstkowy i stawy dłoni. Do grupy symptomów choroby należą m.in.:

  • ostry stan zapalny, czyli miejscowe zaczerwienienie i ocieplenie skóry, tkliwość palpacyjna oraz obrzęk stawu;
  • ból nasilający się w nocy i utrzymujący się po przebudzeniu, z tendencją do zmniejszania intensywności w ciągu dnia oraz po zdjęciu obuwia; dolegliwość może utrzymywać się przez cały okres ataku, czyli nawet kilka dni;
  • zmęczenie, gorączka, obniżenie nastroju, deformacja stawu, ograniczenie ruchomości danej okolicy, wynikające z odczuwanego dyskomfortu.

Nieleczony lub często nawracający artretyzm, czyli odkładanie się kryształów kwasu moczowego, (tzw. guzków dnawych) w strukturach stawów, zmienia ostrą postać choroby w przewlekłą. Zwykle powoduje też nadżerki kości tworzących dany staw, pogłębiając dolegliwości i objawy. Złogi toksycznej substancji mogą gromadzić się także w nerkach, tworząc kamienie nerkowe, i prowadzić do nefropatii moczanowej, czyli śródmiąższowego zapalenia nerek.

Jaka zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Leczenie artretyzmu

W ostrej fazie choroby leczenie ukierunkowane jest na złagodzenie dolegliwości bólowych za pomocą leków na artretyzm z grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych, sterydów i na bazie kolchicyny. W dalszym etapie dąży się do obniżenia stężenia kwasu moczowego we krwi poprzez farmakoterapię oraz leczenie chorób współistniejących. Celem długoterminowej terapii jest ograniczenie ryzyka kolejnych napadów dzięki naturalnemu leczeniu artretyzmu, czyli modyfikacji stylu życia.

Jak leczyć artretyzm domowymi sposobami?

Uzupełnieniem specjalistycznego leczenia dny moczanowej są nieinwazyjne metody domowe, skupiające się przede wszystkim na:

zimnych okładach, w ostrej fazie choroby zakładanych kilka razy w ciągu dnia, zmniejszających stan zapalny i łagodzących dolegliwości bólowe;

zbilansowanej diecie niskokalorycznej, bogatej w witaminę C i węglowodany złożone, takie jak makarony, ryże i kasze. Ponadto zaleca się nabiał, warzywa oraz owoce. W walce z chorobą poleca się regularne, ale racjonalne, picie kawy i napojów ziołowych z rumianku, skrzypu czy pokrzywy oraz wysokie nawadnianie organizmu;

aktywności fizycznej i stopniowej redukcji masy ciała, pozwalającej utrzymać i zwiększyć ruchomość stawów oraz przyspieszyć metabolizm.

Bibliografia:

1. Bruce F., „Wylecz artretyzm. Jak wzmocnić i odbudować stawy”, Vital, Białystok 2015.

2. Bull E., „Artretyzm. Lekarz rodzinny”, Septum, Gliwice 2007.

3. Theodosakis J., „Artretyzm – nowe sposoby leczenia”, KDC, Warszawa 2008.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
101
6
Polecamy
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Podagra (dna moczanowa) – co to jest?
Przyczyny, badania, leczenie
Podagra (dna moczanowa) – co to jest? Przyczyny, badania, leczenie TVN zdrowie
Dna moczanowa - dzięki diecie i ziołom można uniknąć napadów bólu
Dna moczanowa - dzięki diecie i ziołom można uniknąć napadów bólu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?