Polub nas na Facebooku
Czytasz: Aparat lingwalny na zęby – rodzaje, przeznaczenie, sposób leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Aparat lingwalny na zęby – rodzaje, przeznaczenie, sposób leczenia

Osoba, która ma aparat na zębach

Fot: Jose Luis Pelaez Inc / gettyimages.com

Aparat lingwalny jest jednym z najnowszych rozwiązań dla osób mających wadę zgryzu. Jego budowa sprawia, że jest praktycznie niewidoczny z zewnątrz, dzięki czemu zapewnia pełną estetykę podczas leczenia.

Po aparaty językowe sięga obecnie coraz więcej osób. Decydują się na to zwłaszcza pacjenci, którym przeszkadza widok aparatu i czują się z nim niepewnie. Stosowanie aparatów językowych ma swoje początki w latach 70. XX wieku (Stany Zjednoczone i Japonia). Technika aparatów lingwalnych powstała, by pomóc zadbać o estetykę zgryzu i jednocześnie umożliwić leczenie ortodontyczne sportowcom.

Czym jest aparat lingwalny?

Aparaty lingwalne, nazywane także aparatami językowymi, są umieszczane na łuku zębowym od strony języka. Konstruuje się je w taki sposób, by pozostawały niezauważonymi ze względów estetycznych (niektórzy boją się noszenia aparatu stałego, który znacząco wpłynie na wygląd ich uśmiechu). Aparat językowy należy do aparatów stałych, a więc takich, których nie zdejmuje się na noc. Poszczególne elementy tego urządzenia zostają dopasowywane w taki sposób, by powodować jak najmniejszy dyskomfort podczas noszenia. Z początku może wydawać się niewygodny (jak każde ciało obce wprowadzone do jamy ustnej na stałe), jednak pacjenci przyzwyczajają się do niego zwykle po kilku dniach noszenia.

Kiedy warto założyć aparat ortodontyczny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto zainwestować w aparat ortodontyczny? Źródło: 36,6

Stały aparat lingwalny ma wiele zalet. Podstawowym plusem jest estetyczne zamocowanie aparatu po wewnętrznej stronie łuku zębowego. W zależności od tego, jaki aparat językowy się wybierze, można wyleczyć każdą wadę zgryzu. Nie ma również ograniczeń wiekowych, ponieważ aparaty językowe są skuteczne zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Dzięki temu, że mocuje się je od strony języka, pacjent unika ewentualnych odwapnień na przednich powierzchniach zębowych.

Zamki aparatów lingwalnych różnią się znacząco od standardowych zamków w aparacie ortodontycznym, ponieważ mają niski, a zarazem płaski profil. Dzięki temu nie uciskają tak mocno śluzówki. W ten sposób ogranicza się ból i nieprzyjemne uczucie rozpierania zębów, których tak obawiają się pacjenci, do minimum. Ze względu na swoją budowę, a także dopasowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta aparat językowy jest bardziej precyzyjny od innych aparatów zębowych. Można także od razu zobaczyć efekt leczenia aparatem lingwalnym na gipsowym modelu. Zdarza się też, że sam proces leczenia aparatem językowym trwa krócej niż w przypadku procedur wykorzystujących standardowe techniki ortodontyczne. Poleca się je również osobom, które mają problem z zachowaniem czystości zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego.

Rodzaje aparatów lingwalnych

Można wyróżnić parę różnych systemów aparatów lingwalnych. Zwykle wymienia się aparat lingwalny prosty (standardowy) i aparat lingwalny z indywidualnymi zamkami. Aparat lingwalny standardowy przygotowuje się za sprawą dopasowania tradycyjnych zamków lingwalnych do potrzeb konkretnego pacjenta. Działanie to podejmuje się w specjalnym laboratorium ortodontycznym. Najpierw lekarz musi pobrać wyciski zębów, by w kolejnym kroku przekazać je do laboratorium wraz z zamkami. Na miejscu technik zajmuje się ustawieniem zębów w pozycji jak po leczeniu ortodontycznym, by na końcu umiejscowić na nich zamki. Potem indywidualne zamki przenosi się już na model z wadą. Trzeba jeszcze przygotować specjalną szynę transferową w postaci nakładki na zęby i umieścić ją w jamie ustnej pacjenta. Dopiero później osadza się łuk aparatu. Uproszczonym aparatem lingwalnym jest na przykład aparat lingwalny 2D.

Zobacz film i dowiedź się jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych:

Zobacz film: Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Źródło: Klinika urody

Nieco bardziej złożony okazuje się aparat lingwalny oparty na indywidualnie dopasowanych zamkach. Na początku wykonuje się wycisk szczęki pacjenta. Następnie w laboratorium tworzy się na jego podstawie tak samo indywidualny model uzębienia, w oparciu o który powstają zamki. Później trzeba jeszcze przygotować do konkretnego modelu aparatu językowego sekwencje łuków potrzebnych podczas trwania leczenia. W ten sposób, gdy aparat lingwalny trafia do rąk ortodonty, ten nie musi go już dopasowywać do zgryzu pacjenta.

Zobacz także: Wady zgryzu u dzieci – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie

Ile kosztuje aparat lingwalny?

Aparat lingwalny nie należy do tanich rozwiązań ortodontycznych. W zależności od stopnia złożoności konkretnego systemu cena może być wyższa lub niższa, ale zawsze jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W przypadku aparatów lingwalnych standardowych koszty są nieco niższe i zawierają się w przedziale od około czterech do pięciu tysięcy złotych. Jeśli zaś chodzi o bardziej rozbudowane aparaty językowe z indywidualnie dopasowanymi zamkami, cena wzrasta powyżej siedmiu tysięcy złotych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty TVN zdrowie
Czy można wyprostować zęby bez aparatu ortodontycznego?
Czy można wyprostować zęby bez aparatu ortodontycznego? TVN zdrowie
Jaki aparat ortodontyczny wybrać?
Przegląd popularnych typów aparatów
Jaki aparat ortodontyczny wybrać? Przegląd popularnych typów aparatów Dzień Dobry TVN
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?