Polub nas na Facebooku
Czytasz: Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?
menu
Polub nas na Facebooku

Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C

Fot: haryigit / gettyimages.com

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy infekcji, człowiek najczęściej sięga po preparaty zawierające duże ilości witaminy C. Należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek suplementy, nawet preparaty witaminowe czy składniki diety, mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Kiedy infekcja nie mija, bądź wykazuje cechy infekcji bakteryjnej, konieczne bywa wdrożenie antybiotyku. Witamina C nie wchodzi w interakcje z większością antybiotyków, jednak nie powinno się popijać antybiotyku przyjmowanego doustnie sokiem owocowym czy połykać dużej dawki witaminy C z antybiotykiem.

Czytaj też:

Kiedy stosuje się witaminę C?

Witamina C wskazana jest przede wszystkim jako profilaktyka szkorbutu, szczególnie przy niewłaściwej diecie i zaburzeniach wchłaniania. Warto pomyśleć o jej suplementacji w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, tj.:

  • uprawianie sportu bądź ciężka praca fizyczna,
  • ciąża i laktacja (w odpowiednich ilościach),
  • trudno gojące się rany,
  • złamania kości,
  • znaczne skłonności do krwawień,
  • konieczność zakwaszenia moczu (np. przy częstych infekcjach dróg moczowych).

Jak stosować antybiotyki? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski:

 Źródło: Dzień Dobry TVN.

Najczęściej jednak witamina C stosowana jest jako suplement diety w profilaktyce i leczeniu zakażeń o różnej etiologii. Prowadzono wiele badań odnośnie do skuteczności stosowania witaminy C w przebiegu chorób przeziębieniowych (najczęściej o etiologii wirusowej, niewymagającej podawania antybiotyku). Okazało się jednak, że witamina C wcale nie zmieniała znacząco statystyk zachorowań czy nie modulowała przebiegu przeziębień.

Jednak nadal panuje opinia, że poprzez działanie uszczelniające naczynia krwionośne wspomaga procesy odpornościowe i zmniejsza szerzenie się zmian zapalnych. Witamina C z pewnością doskonale wspomaga terapię trudno gojących się ran. Jeśli chodzi o zakażenia dróg moczowych, niektóre badania wskazują, że witamina C wcale nie zakwasza istotnie moczu, można ją stosować przy leczeniu zakażeń pęcherza moczowego, jednak nie moduluje, jak np. żurawina, przebiegu tych zakażeń, wręcz jej nadmiar może predysponować do powstawania kamieni nerkowych ze szczawianu wapnia. Przy antybiotyku witamina C również stanowi dobry, wspomagający suplement, jednak należy przestrzegać konkretnych zasad suplementacji.

Antybiotyk i witamina C – zasady stosowania

Podczas stosowania antybiotyków w przebiegu infekcji bakteryjnych jak najbardziej można przyjmować również witaminę C. Jednak bardzo ważne jest, by nie łykać jej jednocześnie z antybiotykiem. Nie powinno się łączyć większości leków, by uniknąć udowodnionych badania bądź potencjalnych interakcji między nimi. To samo dotyczy ziół czy suplementów diety.

Bez względu na to, w jakiej postaci dostarcza się witaminę C (suplement czy np. bogate w nią owoce), należy zachować rozsądny odstęp pomiędzy dawką antybiotyku a przyjęciem dużej ilości witaminy C. Nie powinno się też popijać antybiotyku doustnego sokiem, np. z pomarańczy.

Interakcje pomiędzy witaminą C, antybiotykami i innymi lekami

Witamina C mimo iż wydaje się dość neutralnym suplementem i często jest stosowana przy antybiotykach, to jednak może wchodzić z niektórymi z nich w interakcje. Witamina C zmniejsza skuteczność np. aminoglikozydów. Aminoglikozydy to grupa antybiotyków, które wykazują aktywność wobec tlenowych pałeczek Gram-ujemnych oraz gronkowców i niektórych prątków. Do grupy aminoglikozydów należą m.in. streptomycyna, neomycyna, gentamycyna, sisomycyna, kanamycyna, tobramycyna. Nie są to często stosowane antybiotyki, ale jeśli lekarz je nam zaordynuje, pamiętajmy, by zrezygnować z przyjmowania w tym czasie witaminy C, a także ograniczyć jedzenie produktów bogatych w witaminę C. 

Przy infekcjach człowiek bardzo często przyjmuje aspirynę jako lek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Okazuje się jednak, że kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna, zdecydowanie przyspiesza metabolizm witaminy C i jej wydalanie.

Czy antybiotyki są niebezpieczne? Lekarz Łukasz Durajski odpowiada:

Źródło: X-news


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
104
13
Komentarze (3)
Redakcja serwisu
Dawki witaminy C, o których pisze komentator, stosowane są przez homeopatów itd. Tekst został napisany w oparciu o dane medyczne i podane zostały standardowe dawki witaminy C.
Czytaj całość
ll
bada się dawki na poziomie placebo - to wiadomo że nie będzie rezultatów, choć wcale nie uważam że należy szprycować się na co dzień, lepsza urozmaicona dieta
Czytaj całość
ll
a co badano? sorry ale to mądre nie jest,
(..) Okazało się jednak, że witamina C wcale nie zmieniała znacząco statystyk zachorowań czy nie modulowała przebiegu przeziębień.(..)
jak się bada ilości małe to może i tak szybkość wyleczenia jednak znacznie skraca,,

- proszę sobie sprawdzić.
w gogla wpisać" cochrane -Witamina C w zapobieganiu i leczeniu przeziębienia "
- i tam przeczytać..
Badania, w których duże dawki witaminy C były podawane w celach terapeutycznych od momentu wystąpienia objawów, nie wykazały jednoznacznego jej wpływu na długość lub nasilenie objawów przeziębienia. Przeprowadzono jedynie kilka badań oceniających skuteczność witaminy C podawanej w celach leczniczych i żadne nie badało wpływu tej interwencji na dzieci, chociaż efekt profilaktycznego przyjmowania witaminy C był większy w tej grupie. W jednym dużym badaniu z udziałem dorosłych wykazano korzyści z terapeutycznego przyjęcia 8 g witaminy C w momencie wystąpienia objawów, a w dwóch badaniach skupiających się na pięciodniowej suplementacji podczas infekcji także opisano korzyści. Niezbędne są dalsze badania, aby ustalić potencjalny terapeutyczny wpływ witaminy C podawanej natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów przeziębienia.
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?